رئیس سازمان بهزیستی کشور از اجرای طرح غربالگری تنبلی چشم در بیش از یک هزار و ۸۰ مهدکودک پایگاه موقت و سیار خبر داد و گفت: این طرح به مدت یک ماه از اول و آخر آبان اجرا خواهد شد و خانواده ها بابت ویزیت مبلغ ۹۰۰ تومان پرداخت می کنند.

به گزارش افکارنیوز ، همایون هاشمی رئیس سازمان بهزیستی کشور در مراسم افتتاح طرح غربالگری تنبلی چشم اظهار داشت: این طرح ۱۷ سال است که در سطح کشور برگزار می شود.

وی تصریح کرد: بهترین زمان برای تشخیص و درمان تنبلی چشم بین سن ۳ تا ۶ سال است به طوری که طرح غربالگری تنبلی چشم در سال ۷۴ به صورت پایلوت در بندرعباس برگزار شد و سرانجام در سال ۷۷ طرح اشاره شده در سطح کشور اجرا شد.

رئیس سازمان بهزیستی کشور بیان داشت: خانواده ها می توانند با کمترین هزینه از ورود نابینایی و کم بینایی فرزندانشان جلوگیری کنند، به طوری که در ۱۷ سال گذشته از اجرای طرح ۲۲ میلیون بچه با طرح غربالگری تنبلی چشم شرکت کردند.

هاشمی تصریح کرد: از ۲۲ میلیون بچه معاینه شده، ۹۲۲ هزار کودک دارای اختلالات بینایی بوده اند که در نهایت تنها ۲۳۶ هزار نفر دچار تنبلی چشم بوده اند و در ادامه فرایند درمان این تعداد کودک انجام شده است.

رئیس سازمان بهزیستی کشور ادامه داد: در سال ۹۱ دو میلیون ۵۰۰ هزار بچه در طرح غربالگری تنبلی چشم شرکت کردند که ۱۴ هزار کودک مبتلا به تنبلی چشم بوده اند که تشخیص و در نهایت جهت درمان به مراکز درمانی معرفی شده اند.

وی افزود: اجرای طرح بیمه غربالگری یکی از آرزوهای سازمان بهزیستی کشور است که امیدواریم این طرح با حمایت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اجرایی شود.

هاشمی گفت: سال گذشته طرح غربالگری تنبلی چشم ۶۹ درصد از کودکان را تحت پوشش قرار داد که بنا داریم این رقم امسال با ۷۲ درصد برسد.

رئیس سازمان بهزیستی کشور خاطرنشان کرد: اجرای طرح های پیشگیری در حوزه های مختلف از جمله آسیب های اجتماعی، معلولیت، اعتیاد، منجر به کاهش هزینه ها خواهد شد و این درحالی است که سازمان بهزیستی توجه ویژه ای را به بخش پیشگیری دارد.

وی ادامه داد: امروزه سازمان بهزیستی برنامه های متنوعی را در حوزه پیشگیری از جمله آموزش مهارت های زندگی، پیشگیری از آسیب های اجتماعی ناشی از طلاق و همچنین پیشگیری از آسیب های نو پدید و… دارد.

وی از رونمایی سامانه عوامل محافظت در حوزه های آسیب ها خبر داد و گفت: بزودی سامانه رونمایی خواهد شد.

هاشمی افزود: سازمان بهزیستی در حال حاضر در حال تدوین لایحه افزایش سهم اجتماعی است که بزودی این رایحه از طریق دولت به مجلس ارسال خواهد شد.

رئیس سازمان بهزیستی کشور گفت: طرح غربالگری تنبلی چشم از اول تا آخر آبان در بیش از یک هزار و ۸۰ پایگاه موقت، سیار و مهد کودک اجرا خواهد شد و خانواده ها بابت هزینه ویزیت مبلغ ۹۰۰ تومان پرداخت می کنند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات