افکارنیوز - اگر شما هم در جمع خانواده تان دانش آموزی دارید که این روزها بخشی از ساعات روز را در مدرسه می گذراند و بیشتر وقتش را به درس خواندن اختصاص می دهد این مطلب را از دست ندهید. به اعتقاد درمانگران طب سنتی خانواده ها با شروع فصل درس و مدرسه باید توجه بیشتری به تغذیه دانش آموزان داشته باشند و چه بهتر که انتخاب خوراکی ها و مواد غذایی را با توجه به مزاج و عادت های غذایی آنها در خانواده در نظر بگیرند و علاوه بر ۳ وعده غذایی برای آنها ۲ میان وعده از خوراکی ها و مواد طبیعی مغذی در نظر بگیرند تا بتوانند مواد لازم و مفید برای تمرکز و درس خواندن دانش آموزان را فراهم کنند.

برای صبحانه بالنگ را فراموش نکنید
از دیدگاه درمانگران طب سنتی صبحانه از مهمترین وعده های غذایی است که می تواند توان و قابلیت دانش آموز را برای یادگیری مباحث درسی افزایش دهد. به گفته این درمانگران گنجاندن برخی خوراکی های طبیعی در کنار عسل، تخم مرغ، شیر و پنیر تازه می تواند توانمندی مغز و کارایی آن را در دوران مدرسه افزایش دهد. مربای بالنگ که از گوشت میوه بالنگ یا اترج تهیه می شود یکی از بهترین خوراکی های طبیعی است که می تواند توانایی مغز دانش آموز را افزایش دهد. مصرف مربای بالنگ علاوه بر افزایش کارایی مغز می تواند بدن دانش آموزان را که گهگاه بدون نظارت والدین سراغ خوراکی های ناسالم می روند و دستگاه گوارشی آنها را در برابر میکروب های گوارشی و مسمومیت های احتمالی تقویت کند. ضمن آنکه مربای بالنگ بهترین و مفیدترین خوراکی طبیعی برای از بین بردن علائم گلودرد و سرماخوردگی در فصل پاییز است که احتمال ابتلا به سرماخوردگی در میان دانش آموزان بیشتر از دیگر روزهای سال است.

اگر راهکاری برای دانش آموز بد غذا می خواهید

چاشت درمانی
اگر شما هم در خانه فرزندی دارید که با بی میلی و بی اشتهایی سراغ خوراکی ها می رود و از خوردن غذا و وعده های غذایی طفره می رود، می توانید با کمک تدابیر درمانگران طب سنتی این مشکل را پشت سر بگذارید. برای این منظور باید به توصیه قدیمی ها که اهمیت زیادی برای میان وعده های غذایی قائل بودند و از آن با نام «چاشت» یاد می کردند، بیشتر توجه کنیم. دانش آموزی که در فاصله وعده های غذایی چاشت می خورد صفرای کافی در بدنش تولید می شود. این صفرا وارد روده ها و سیستم گوارشی او می شود و به این ترتیب دیواره روده ها شستشو داده می شود و سنگینی غذاها و خوراکی هایی که دانش آموز در وعده های غذایی قبلی مصرف کرده، کمتر می شود. به این ترتیب بدن او آمادگی بیشتری برای خوردن وعده غذای اصلی پیدا می کند. میوه های تازه، نان، پنیر، یکی دو عدد مغز گردو و خشکبار مانند نخودچی، کشمش، برنجک، گندم، عدس برشته، توت خشک و برگه انواع میوها که به صورت طبیعی تهیه شده بهترین چاشت از دیدگاه درمانگران طب سنتی برای درمان بدغذایی دانش آموزان در ایام مدرسه است.

میزان تمرکز و یادگیری اش را بیشتر کنید
بخور این گیاه چاره مناسبی است

بسیاری از والدین با شروع ماه مهر به دنبال راهی برای افزایش تمرکز و هوشیاری فرزندان شان هنگام درس خواندن هستند. آنها هر روشی را تجربه می کنند تا بتوانند تمرکز فرزندان شان را هنگام مرور درس ها اندکی افزایش دهند. در این زمینه درمانگران طب سنتی راهکاری بسیار موثر دارند که نه تنها به افزایش تمرکز و بهبود عملکرد مغز و تحریک حافظه کمک می کند بلکه دستگاه تنفسی به ویژه ریه ها را هم پاکسازی و آماده مقابله با برخی ویروس ها مثل ویروس سرماخوردگی می کند و این روش استنشاق بخور برگ های گیاه اکالیپتوس است که می تواند به بهبود عملکرد و اکسیژن رسانی به سلول های مغزی کمک کند و در عین حال تمرکز فرد را بالا ببرد و توان یادگیری را در او چند برابر کند. برای این منظور کافی است شرایطی را فراهم کنید تا دانش آموزان به مدت ۲۰ دقیقه بخور اکالیپتوس استنشاق کنند.

از درس خواندن زود خسته می شود؟
چای انرژی زا دم کنید

حتماً تا به حال با بچه هایی که خیلی زود از درس خواندن خسته می شوند روبرو شده اید. این گروه از دانش آموزان فرقی نمی کند در کدام مقطع تحصیلی باشند، ویژگی مشترک همه آنها این است که از درس خواندن خیلی زود خسته می شوند و شب امتحان با شب های دیگر برایشان هیچ فرقی ندارد. اگر چنین فردی را در میان اعضای خانواده دارید به شما توصیه می کنیم نوشیدن چای های گیاهی مانند، دمنوش بهارنارنج، اسطوخودوس، سنبل الطیب و بادرنجبویه را به برنامه روزانه خود بگنجانید. نوشیدن این چای های گیاهی موجب تقویت حافظه می شود و توانایی مغز را برای یادگیری و ذخیره اطلاعات بیشتر می کند، به گونه ای که فرد در مدت زمان کوتاه تری می تواند داده های بیشتری را در ذهن خود ثبت کند. برای تهیه این دمنوش ها کافی است یک قاشق غذاخوری از برگ های خشک شده هر یک از این گیاهان را در یک لیوان آب جوش بریزید و سر آن را ببندید و اجازه دهید که در مدت ۸ تا ۱۰ دقیقه دم بیاید.

استرس امتحان نگرانش می کند؟
این چای را به برنامه روزانه اش اضافه کنید

استرس و اضطراب شب امتحان از آن دست حال و هوایی است که تمرکز را برای مطالعه و خواندن درس ها تحت تاثیر قرار می دهد اما گروهی از دانش آموزان هستند که حتی در پرسش و پاسخ های معمولی سر کلاس نیز دچار دلشوره و استرس می شوند و این دلشوره مانع از تمرکز و پاسخگویی صحیح آنها به پرسش ها می شود. برای غلبه بر این اضطراب نسخه ای گیاهی وجود دارد و آن نوشیدن ۲ تا ۳ فنجان دمنوش چای سبز در شب های امتحان است. چای سبز به این دلیل که سرشار از فنول ها و آنتی اکسیدان است موجب برقراری آرامش روانی می شود و در عین حال می تواند حافظه فرد را تقویت کند. شاید بهتر باشد همزمان با شروع امتحانات یا در روز پرسش و پاسخ کلاسی نوشیدن ۲ فنجان چای سبز را به برنامه غذایی روزانه شان اضافه کنید.

منبع: سیب سبز/ شماره ۹۲/ آیدا پورجاماسب
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات