وزیر کشور گفت: افزایش میزان روانگردانهای جدید در دنیا نگران کننده است.

به گزارش افکارنیوز، عبدالرضا رحمانی فضلی در دیدار معاون دبیرکل سازمان ملل ک گفت: ایران بواسطه همجواری با بزرگترین تولید کننده موادمخدر جهان (افغانستان) و قرار گرفتن در مسیر ترانزیت موادمخدر متحمل هزینه های بسیار مادی و معنوی در راه مبارزه با مواد مخدر شده است.

وی در ادامه به تشریح اقدامات کشورمان در مبارزه با قاچاق مواد مخدر پرداخت و افزود: ایران علی رغم تحمل لطمات غیر قابل جبران جانی و خسارت مالی فراوان در این راه، سالانه بیش از ۵۰۰ تن مواد مخدر کشف می کند و اقدامات پرهزینه ای همچون حفر کانال، خاکریز مرزی، سیم خاردار و احداث دیوار بتنی و برجک های در مرزهای شرقی، کنترل قاچاق شیشه به آسیای جنوب شرقی و ‏تمرکز اقدامات شدید مقابله ای در مرزها را ‏انجام داده است.

دبیرکل ستاد بیان داشت: ایران با اتخاذ استراتژی متوازن علاوه بر برنامه های مقابله ای در زمینه کاهش تقاضا و آسیب های ناشی از موادمخدر، برنامه های موثر با رویکرد اجتماعی را در دست اقدام دارد به نحوی که اکنون از ایران به عنوان الگویی موفق در منطقه نام برده می شود.

رحمانی فضلی با بیان اینکه ایران به همکاری سازمان ملل و نهادهای منطقه ای در امر مبارزه با مواد مخدر معتقد است، اظهار کرد: در این راستا ایران همکاری های خوبی در خصوص ابتکار سه جانبه (ایران، افغانستان و پاکستان) ، تاسیس مرکز برنامه ریزی مشترک JPC در تهران به منظور هدایت عملیات های همزمان و مشترک، مشارکت ایران در برنامه منطقه ای دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل (UNODC) ، همکاری های تنگاتنگ با هیأت بین المللی کنترل موادمخدر (INCB) در چارچوب کنوانسیون های بین المللی؛ خصوصا در جلوگیری از انحراف پیش‏ساز و اقدامات مشترک در زمینه های مختلف مبارزه با اکو و طرح کلمبو انجام داده است.

وی از افزایش کشت و تولید موادمخدر در افغانستان اظهار نگرانی گرد و گفت: ایران آمادگی کمک برای کشت جایگزین مواد مخدر در افغانستان را دارد و می بایست کمک های بین المللی و جهانی برای نجات مردم افغانستان از این بلای خانمانسوز انجام شود، در عین حال جامعه جهانی نیز از سازمان ملل متحد انتظار ارائه راهکارهای مناسب عملی برای حل زیربنایی مشکل افغانستان را دارد.

رحمانی فضلی همچنین با اشاره به افزایش مواد روان گردان جدید (NPS) در جهان افزود: روند قانونی سازی برخی از موادمخدر در نقاط مختلف جهان و تأثیر آن بر وضعیت جدید تولید و مصرف موادمخدر و روانگردان ها از جمله افزایش NPS و حشیش در جهان بسیار نگران کننده است و باید تمهیداتی اندیشیده شود.

وی ادامه داد: شما به عنوان معاون دبیرکل سازمان ملل نقش موثری در تسریع ارائه کمکهای فنی و تجهیزاتی از سوی کشورهای مقصد و مجامع بین المللی به جمهوری اسلامی ایران، با رویکرد نجات جامعه بشری از پدیده شوم اعتیاد و فارغ از هرگونه مسائل سیاسی دارید و این بسیار حائز اهمیت است.

وی در پایان تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران آماده هر نوع همکاری و مشارکت با سازمان ملل متحد در جهت برنامه های تقویت سیاست های مبارزه با موادمخدر در سطح بین المللی را دارد.

همچنین الیزابت هلن کلارک، معاون دبیرکل و مدیر اجرایی برنامه عمران (UNDP) در این دیدار با بیان اینکه سازمان ملل از خساراتی که مواد مخدر افغانستان به ایران وارد می کند، مطلع است، گفت: جمهوری اسلامی ایران تاکنون اقدامات چشم گیر و موثری در بخشهای مقابله، درمان و پیشگیری از اعتیاد در این مبارزه انجام داده که این اقدامات بسیار قابل توجه است.

وی افزود: مشکل افغانستان با توجه به مشکلات ناامنی، جنگ و نبودن سواد به این سرعت قابل حل و فصل نیست ولی باید تلاش ها ادامه یابد.

کلارک بیان داشت: ایران همکاری خوبی با دفتر UNODC دارد و امیدواریم این همکاریها ادامه یابد، سازمان ملل آماده کمک در انتقال تجارب ایران در بخشهای مختلف مبارزه به کشورهای دنیا دارد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات