رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری گفت که من طرفدار گسترش قلیان نیستم ولی تفاوت زن و مرد در استفاده از قلیان تبعیض است.

به گزارش افکارنیوز، محمد علی نجفی رئیس سازمان میراث فرهنگی طی یادداشتی گفت: هم چنان که پیش بینی می کردم، سخنانم در برنامه پایش شبکه اول سیما بازتاب گسترده ای یافت و مخالفان و موافقان درباره اش به بحث پرداختند. مثل هر موضوع دیگری، گروهی هم، این موضوع را بهانه ای کردند تا دعواهای سیاسی را زنده کنند و نسبت های ناروا بدهند، اما بیشتر، هم مخالفان و هم موافقان، کمک کردند تا زوایای تازه ای بر این بحث گشوده شود و امیدوارم این بحث در قالبی کلی تر و درباره محدودیت های غیرضرور ادامه پیدا کند و کار شناسان و متخصصان آسیب های اجتماعی، روانی و حتی اقتصادی این محدودیت ها را بررسی و ارزیابی کنند.

قلیان تنها یک مصداق از پدیده ای است که آن را محدودیت های غیرضروری می دانم و در جامعه ما بسیار است و تجربه چندین ساله همه ما نشان می دهد که تا چه اندازه به زیان منافع ملی کشور است. طبیعی است که همه ما دوست داشته باشیم، جامعه ما، جامعه ای عاری از هر نوع عمل ناپسند و غیراخلاقی باشد، اما آیا با منع و محدودیت موفق خواهیم شد؟ تجربه ما و کشورهای دیگر نشان داده است که منع و محدودیت کارایی چندانی ندارند و جز در مواقع ضروری کاربرد آن زیان هایی به بار می آورد که به نقض غرض اصلی منجر می شود.

از این گذشته مخالفت با یک محدودیت غیرضروری و غیرقانونی، لزوما به معنی طرفداری گسترشِ آن نیست. مثلا اگر کسی، مخالف برخورد با سیگاری ها باشد، طرفدار گسترش سیگار نیست، من هم طرفدار گسترش قلیان کشیدن نیستم، بلکه ممنوعیت آن را محدودیت غیرضرور می دانم که عوارض نامناسبی دارد.

پر واضح است که هر عمل مجرمانه ای ناپسند است، اما هر عمل ناپسندی جرم نیست. بسیاری از رفتار ها در خانه و خیابان ناپسند و گاهی حتی از نظر اخلاقی نیز مردود است، اما جرم نیست و برای از بین بردن آن به ممنوعیت و محدودیت متوسل نمی شوند.

قلیان کشیدن هم ممکن است از نگاه ما ناپسند باشد و نباید آن را ترویج و گسترش داد، اما نمی توان آن را در ردیف جرایم تعریف کرد و با مردمی که قلیان می کشند یا با مراکزی که قلیان ارائه می کنند، چنان برخورد کرد که گویی مجرم هستند. هر قاعده ای که گذاشته می شود و محدودیتی ایجاد می کند، باید پشتوانه ای حقوقی یا اخلاقی داشته باشد. آنچه اتفاق افتاده است، از جنس محدودیت های غیرضروری و بدون پشتوانه قانونی و شرعی و حتی عرفی است. در عین حال اعمال آن بدون انجام کار فرهنگی و روشنگری زیان های روانی، اجتماعی و حتی اقتصادی فراوانی در پی خواهد داشت.

انتخاب بین بد و بد تر برای ما موضوع آشنایی است و درباره آن بسیار گفته شده است. ما همیشه بین انتخاب خوب و خوب تر مخیر نیستیم. گاهی ناگزیریم بین دو گزینه «بد» و «بد تر» یکی را انتخاب کنیم. ما دوست داریم که همه خوبی های ممکن، در کشور گسترش یابد و با هیچ نکته بدی در جامعه روبرو نشویم، اما آیا چنین چیزی ممکن است؟

بحث درباره قلیان کشیدن نیز بحث بین بد و بد تر است. عده ای خیال می کنند با منع و ایجاد محدودیت برای پدیده ای مثل قلیان یا پدیده های دیگری از این سنخ، همه چیز درست می شود. اما تجربه نشان داده است که چنین نیست. در ظاهر ممکن است بتوانیم قلیان را از اماکن عمومی تحت نظارت جمع کنیم، اما در واقع آن را به جای دیگری برده ایم، به جایی غیر قابل کنترل تر و پنهان تر که ممکن است با چیزهای دیگری هم گره بخوردکه متاسفانه گره خورده است. احتمالا متخصصانی که به آمارهای شفاف تری در زمینه اعتیاد دسترسی دارند، راحت تر بتوانند مسئله را توضیح دهند و از عمق فاجعه ای که امروز به واسطه مصرف مواد مخدر و بخصوص مواد مخدر شیمیایی جامعه را تهدید می کند سخن برانند.

ممکن است با حسن نیت و برای کاهش این موضوع تلاش کنیم و تا جایی که بتوانیم محدودیت ایجاد کنیم، اما نتیجه ای که می گیریم، درست برعکس باشد و خلاف میلمان آن را گسترش بدهیم. تجربه هایی از این دست در کشور ما و کشورهای دیگر کم نیست.

نکته دیگری که در بین سخنانم مورد توجه منتقدان و موافقان قرار گرفت، تفاوت گذاشتن بین زن و مرد در قلیان کشیدن بود. تمام آنچه در این یادداشت نقل شد، در این مورد هم مصداق دارد. این تفاوت گذاشتن نیز از جنس محدودیت های غیرضروری است که در آن نشانه تبعیض هم وجود دارد. چرا قلیان کشیدن را ناپسند یا جرم می دانند؟ مگر غیر از این است که توجیه اصلی، زیانی است که به استعمال کننده وارد می کند؟ مگر این زیان برای زنان و مردان متفاوت است؟ حتی اگر توجیه ها و دلایل دیگری هم وجود داشته باشد، راهش تاکید کردن بر این تبعیض نیست. این تاکید نتیجه عکس می دهد و زنانی را که ممکن است هیچ علاقه ای به این کار نداشته باشند را نیز به واکنش وا دارد.

ریشه بسیاری از چنین تصمیم هایی در بی اعتمادی به ساز و کارهای درونی جامعه است. اگر اجازه بدهیم جامعه خود پسند و ناپسندش را در روند زندگی اجتماعی تعریف کند و با دخالت های غیرضروری در آن اخلال ایجاد نکنیم، بسیاری از این نگرانی ها از بین خواهد رفت. چنین اخلال هایی نه تنها کاری از پیش نمی برد که در نگاهی کلان به زیان منافع ملی و حتی به زیان سلامت روانی، اجتماعی و اخلاقی جامعه است. برای مبارزه با اشاعه و مصرف سیگار و قلیان بهتر است جامعه و بخصوص جوانان را با مضرات آن ها و زیان های ناشی از این مصرف آگاه سازیم و تفریحات سالمی را جانشین لذت (کاذب یا واقعی) دور هم نشستن و گپ زدن و قلیان کشیدن کنیم.

عدم منع و محدودیت برای قلیان لزوما به معنی استفاده از آن در همه جا نیست. چنان که امروز هم در بسیاری از مراکز تفریحی قلیان مصرف نمی شود. هنوز می توانیم قهوه خانه هایی قدیمی در تهران و بسیاری از نقاط کشور بیابیم که صاحبان آن ها به دلیل همین زیان هایی که ممکن است قلیان داشته باشد، قلیان سرو نمی کنند. اگر چنین منع و محدودیت هایی وجود نداشته باشد، حق انتخاب افزایش پیدا می کند و هر کس بنا به درک و علایق خود دست به انتخاب می زند.

به نظرم تجربه ای که در مراکز عمومی برخی از کشور ها درباره سیگار وجود دارد، برای ما هم مفید است. همه می دانند که سیگار برای فرد استعمال کننده مضر و برای افراد حاضر در محیط بسیار مضر تر است. از سوی دیگر تعداد کسانی که در همه جای دنیا سیگار استعمال می کنند، بسیار زیاد است، اما از آن جا که تجربه نشان داده است که منع و محدودیتش عملا ناممکن است، با اختصاص فضاهایی برای سیگاری ها در بسیاری از مراکز عمومی مانند فرودگاه ها، رستوران ها و… از زیان های آن کاسته و مصرف آن را کنترل کرده اند.

درباره قلیان هم باید به همین ترتیب عمل کرد. رستوران ها، کافه ها، قهوه خانه ها و مراکزی با شرایط و امکانات خاص باید وجود داشته باشند که در آن قلیان ارائه شود و مراکز عاری از قلیان نیز باید وجود داشته باشند و مردم حق دارند که کدام را انتخاب کنند. البته وظیفه دولت و دستگاه ها و رسانه های فرهنگی و اجتماعی نیز بر سر جای خود باقی است که باید مردم را نسبت به آسیب ها و زیان های مختلف مصرف مواد دخانی و از جمله قلیان آگاه سازند و راه های جذاب تری را برای گذران اوقات فراغت به آن ها پیشنهاد کنند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات