شیخ الاسلام در خصوص شرط گذاری برای حضور جمهوری اسلامی ایران در نشست ژنو ۲ یادآور شد: ایران در خصوص سوریه وظیفه خود را انجام داده و انجام خواهد داد و تا به حال آنچه ما گفتیم و خواستیم شده است.

به گزارش افکارنیوز ، حسین شیخ الاسلام مشاور سیاست خارجی رئیس مجلس و دبیر کل جبهه حمایت از ملت فلسطین در گفت وگو با خبرنگار بین الملل خبرگزاری فارس در خصوص تحولات اخیر سوریه و وضعیت نشست ژنو ۲ گفت: غرب از ابتدا این اشتباه را کرد که در خصوص سوریه با طرح نابودی توان ملت، دولت و ارتش که پشتیبان مقاومت ضد اشغالگری صهیونیسم بود وارد میدان شده و مخالفت های مدنی این کشور را تبدیل به یک جنگ خانمان سوز کرد.

وی با بیان اینکه عده ای از مردم سوریه از حکومت مطالباتی داشتند، اما غربی ها و برخی کشورهای عربی با حمایت مالی، تسلیحاتی، تبلیغاتی و وارد کردن تروریست، این مخالفت های مدنی را به یک جنگ خانمان سوز داخلی تبدیل کردند که تاکنون ده ها هزار نفر قربانی داشته است، اظهار داشت: آنها تصور می کردند ۲ تا ۴ ماه دیگر این جنگ پایان می یابد، اما الان نزدیک ۳ سال است که می جنگند اما به نتیجه ای نرسیده اند.

این کارشناس مسائل خاورمیانه ادامه داد: آنهایی که می گفتند بشار رفتنی است مانند سارکوزی، خانم کلینتون، نخست وزیر قطر و… همه رفته اند، اما حکومت سوریه سر جای خود است.

شیخ الاسلام با اشاره به شرط گذاری های مقامات غربی برای حکومت سوریه و نشست «لندن ۱۱» گفت: امروز دوباره «جان کری» یا «ویلیام هیگ» همان سخنان را تکرار می کنند و به جای ملت سوریه تصمیم می گیرند؛ آنها تعیین می کنند که در سوریه چه کسی کاندیدا شود و چه کسی کاندیدا نشود.

وی با طرح این سوال که معارضه ای که آنها پشتیبانی می کنند، نماینده کدام ملت سوریه هستند که با پول سرویس های جاسوسی و نفت ساخته شده اند؟ ، گفت: آنها خودشان بدون حضور حکومت سوریه جلسه ای تحت عنوان نشست «ژنو ۱» برگزار و مواردی را تصویب کردند و بعد به نتیجه رسیدند که در عدم دعوت حکومت سوریه و کشورهای تاثیرگذار اشتباه کردند، اما دوباره پیش شرط می گذارند که این موضوع عقلانی نیست.

مشاور سیاست خارجی رئیس مجلس ادامه داد: آنها نتوانستند با جنایات فراوان به هدفشان برسند و الان همان هدف را از طریق سیاسی دنبال می کنند.

شیخ الاسلام در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص شرط گذاری برای حضور جمهوری اسلامی ایران در نشست ژنو ۲ یادآور شد: ایران در خصوص سوریه وظیفه خود را انجام داده و انجام خواهد داد و تا به حال آنچه ما گفتیم و خواستیم شده است. آنها می خواستند حکومت را ساقط کنند و سخن ما این بود که اشتباه است که درباره ملتی در خارج از مرزها تصمیم گیری شود.

وی با اشاره به اظهارات دو پهلوی مقامات غربی در خصوص نشست ژنو ۲ نیز گفت: هیگ اعلام کرده که هیچ پیش شرطی برای حضور در ژنو ۲ نمی گذاریم و معارضه هم نباید پیش شرط قائل شود، اما درباره ایران اعلام می کند که باید ژنو ۱ به رسمیت بشناسد.

دبیر کل جبهه حمایت از ملت فلسطین با ذکر این نکته که غربی ها در منطقه به دنبال دموکراسی نیستند چرا که پشتیبان رژیم اسرائیل هستند در حالیکه ملت های منطقه ضد اسرائیلی اند، خاطرنشان کرد: آنها دروغ می گویند چرا که حرف و خواست مردم منطقه مقابله با رژیم اسرائیل و غرب است.

شیخ الاسلام با اشاره به پیش شرط برای بشار اسد در مذاکرات ژنو ۲ افزود: بشار اسد اگر در نشست ژنو ۲ شرکت کند با شرایط خود این کار را می کند و نه شرایطی که آنها می گذارند و آنها مجبور به پذیرش هستند چرا که راه دیگری ندارند، زیرا همه توان خود را به کار بردند، اما موفقیتی کسب نکردند.

وی با طرح این سؤال که طرف مقابل حکومت سوریه در صورت حضور در نشست ژنو ۲ چه کسی خواهد بود گفت: معارضه هیچ جایگاهی در بین ملت سوریه نداشته و حتی با خودشان هم درگیر هستند. اولین شرط مذاکرات ژنو ۲ آتش بس است، آیا اگر معارضه اعلام آتش بس کند گروه های سلفی مانند «داعش» و «جبهه النصره» آن را قبول می کنند؟

مشاور سیاست خارجی رئیس مجلس با ذکر این نکته که در این سو تکلیف مشخص است چرا که در یک طرف حکومت سوریه است که دستور آتش بس می دهد، یادآور شد: اما آنسوی جبهه چه تضمینی وجود دارد که آتش بس اعلام شود؟ بدون آتش بس هم مذاکره سیاسی ممکن نیست و نمی توان در محیط جنگی و کشتار انتخابات برگزار کرد.

شیخ الاسلام با اشاره به حضور نمایندگان ارتش آزاد در نشست ژنو ۲ یا مذاکره با حکومت سوریه اظهار داشت: ارتش آزاد جایگاهی در تحولات سوریه ندارد که بخواهد طرف حساب حکومت سوریه باشد.

وی در پاسخ به این سوال که برای پایان بحران سوریه چه باید کرد، گفت: غربی ها باید به ملت و دولت سوریه کمک کنند که با تروریسم بجنگد، چرا که متاسفانه فرهنگ تروریسم در منطقه در حال گسترش است. اینکه یک کشیش را آتش بزنند، کودک را مثله کنند و اعضای بدن افراد کشته شده را بخورند بسیار شنیع است، اما خودشان منتشر می کنند و به آن افتخار می کنند که این فرهنگ در حال رواج است و اولین قربانی آن غربی ها خواهند بود. اگر غرب می خواهد کاری کند باید با کمک ارتش سوریه این گروه های تندرو را نابود کند.

دبیر کل جبهه حمایت از ملت فلسطین ادامه داد: رژیم اسرائیل بسیار خوشحال است که توانایی های ضد اسرائیلی کشورهای اسلامی در این درگیری ها در حال نابودی است و ترکیه و عربستان نیز در این خصوص به غربی ها کمک می کنند.

شیخ الاسلام در خصوص برخورد دوگانه غربی ها با موضوع تروریسم یادآور شد: آنها در سومالی، مالی و کنیا با تروریسم می جنگند، در افغانستان با آنها مذاکره می کنند و در سوریه از آنها پشتیبانی می کنند که این موضوع نشان می دهد برخورد غرب با تروریسم تاکتیکی است و نه راهبردی.

وی در پاسخ به این سوال که آیا اسد حاضر به پذیرش شروط غربی ها در مذاکرات ژنو ۲ خواهد بود یا نه؟ گفت: بشار اسد برای انتخابات حاضر است و تصور می کنم که انتخابات را می برد، چرا که هر آدم عاقلی وی را انتخاب خواهد کرد زیرا وی استقلال کشور را حفظ کرد.

مشاور سیاست خارجی رئیس مجلس با بیان اینکه همه باید تلاش کنیم که یک انتخابات سالم برگزار شود، اظهار داشت: برای این کار اول باید آتش بس اعلام شود، دوم به همه کسانی که در اثر بحران آسیب دیده اند رسیدگی شود و سوم مذاکره کننده درباره نوع حکومت و آن را به همه پرسی بگذارند، مجلس موسسان تشکیل دهند و قانون اساسی را بنویسند و سرانجام همه بر اساس قانون اساسی با یک انتخابات آزاد نمایندگان خود را انتخاب کنند.

شیخ الاسلام ادامه داد: سوریه را باید ساخت و مسئولیت آن نیز با همان کشورهایی است که پول دادند تا این کشور نابود شود.

وی در خصوص تمایل دولت های منطقه ای به بشار اسد گفت: آنها واقعیت های صحنه را دیده و متوجه شده اند که بشار اسد رفتنی نیست و بر اساس منافع شان متمایل به حکومت سوریه شده اند.

این کارشناس مسائل خاورمیانه در خصوص چالش عربستان و آمریکا درباره سوریه گفت: سعودی ها تصور می کنند هر کاری می خواهند می توانند انجام دهند که این خوی شاهنشاهی است، اما آمریکایی ها می بینند که باخته اند لذا دست به تغییر حرکت زده اند، با این حال عربستان نمی تواند از آمریکا جدا شود و آمریکایی ها نیز این را می دانند. سعودی ها به هیچ چیزی نمی توانند تکیه کنند چرا که جایگاه مردمی ندارند و این موضوع چندان جدی نیست.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات