آرایشگاه های مردانه مدت هاست تنها برای کوتاهی مو، ریش و سبیل مشتری ندارد، پوش دادن مو، اصلاح ابرو و مدل های متنوع مو از جمله کارهایی است که این روزها در آرایشگاه های مردانه مشتری و خواهان زیادی دارد.

به گزارش افکارنیوز ، چشمانش را چند بار مالید تعجب کرده بود باورش نمی شد شک کرد این مرد است یا زن؟ انگار مرد است لباس، تیپ و چند قلم مواد آرایشی روی صورتش نشان از مردانگی ندارد، پدر بزرگ در تمام مدتی که در مغازه بود از سر تا پای فروشنده را می نگرد. «ای بابا مگه می شه دوره آخر زمان شده، خدایا آخه چرا اینطوری» و با همان حالت از مغازه خارج می شود.

آرایش و پوشش های زنانه توسط مردان در صورت افراط از مردانگی مردان کم می کند، آرایشگاه های مردانه مدت هاست تنها برای کوتاهی مو، ریش و سبیل مشتری ندارد، پوش دادن مو، اصلاح ابرو و مدل های متنوع مو از جمله کارهایی است که این روزها در آرایشگاه های مردانه مشتری و خواهان خاص خود را دارد.

زمانی سبیل نشانه مردانگی بود، اما دیگر از مد افتاده است در حال حاضر مردان همه تلاش خود را در زیبا کردن به کار می گیرند، زمانی زیبایی تنها برای دختران مطرح بود، اما گویا این خود شیفتگی در پسران هم رخنه کرده است و آنان برای رسیدن به این هدف از هیچ کاری کوتاهی نمی کنند.

برداشتن ابرو، اصلاح صورت و… همگی نشان از تغییر رویه در بین نسل جوان است و این روزها خرید ژل ویتامینه و شامپوهای گران قیمت از جمله اقلامی است که در سبد خرید برخی جوانان قرار دارد.

در کره خاکی زیبایی از ابتدای پیدایش بشر حرف و دغدغه همگان بوده است از این رو جنسیت نمی شناسد اما مسئله ای که نگران کننده است گرایش مردان به سمت آرایش و پوشش های زنانه است.

گرایش به زیبایی نیاز فطری آدمی


متاسفانه عده ای از آقایان تمیز بودن و شیک پوشی را با آرایش و پوشش زنان اشتباه گرفته اند هیچ فردی با رعایت نظافت و آراستگی ظاهر مخالف نیست، اما متاسفانه عده ای از پسران جوان در این کار افراط می کنند و متاسفانه آنچه این روزها می بینیم با نظم و پاکیزگی فاصله بسیار دارد.

رضا ۱۶ساله است و وقت زیادی را جلوی آیینه می گذراند، او می گوید: همیشه دوست دارم میان دوستانم بهترین و خوش تیپ ترین باشم، نظر دیگران برایم بسیار مهم است.

وی ادامه می دهد: نصف بیشتر پول تو جیبی ها یک را خرج آرایشگاه و ژل های ویتامینه و… می کنم.

یکی از روانشناسان گرایش به زیبایی در میان جوانان را حق طبیعی آنها می داند و اظهار می کند: همه انسان ها نیازهای متفاوتی دارند یکی از این نیازها زیبا بودن و زیبا شناختی است این نیاز از زمان تولد و در طول زندگی با آدمیان همراه بوده است.

مهرنوش دارینی می افزاید: دوست داشتن، این روزها به سمت زیبایی های ظاهری رفته است، توجه به ظاهر افراد زیاد شده است از این رو عده ای از جوانان تصور می کنند در صورت زیباتر شدن بیشتر خواهان و طرفدار خواهند داشت از این رو به این سمت حرکت می کنند.

وی به تغییر چهره افراد برای زیباتر شدن اشاره و بیان می کند: جوانان تصور می کنند با دست بردن در چهره بیشتر مورد توجه قرار می گیرند در واقع با این کار به نیاز طبیعی خود پاسخ می دهند.

عده ای از مردان هنگامی که بحث از پوشش و حجاب می شود تنها آن را مختص خانم ها می دانند و خود را از این قضیه مجزا حساب می کنند و همواره معتقدند زنان باید خود را از نگاه نامحرم بپوشانند در حالیکه آیات و احادیث بسیاری در این خصوص وجود دارد.

امام علی (ع) می فرماید: بر شما باد به پوشیدن لباس ضخیم و سخت، به درستی که هر که لباسش نازک و سست باشد دینش سست است.

کریمی دانشجوی سال سوم رشته کامپیوتر است و پوشش چندان مناسبی ندارد در خصوص حجاب مردان می گوید: خانم ها باید در خصوص حجاب توجه کنند احادیث در مورد توجه زنان به حجاب بیشتر از مردان است.

از پوشش در دانشگاه می پرسم و او در جواب می گوید: با این تیپ اجازه رفتن به دانشگاه را ندارم و نمی خواهم پایم به حراست باز شود حال و حوصله آنجا را ندارم، به همین دلیل با تیپ تقریبا معمولی دانشگاه می روم.

تیشرت های یقه باز، شلوارهای تنگ و چسبان، رنگ های متنوع و شاد در گذشته پوششی زنانه محسوب می شد در حالیکه این روزها شاهد این نوع پوشش در مردان نیز هستیم سلیقه مردان به سمت زنان گرایش پیدا کرده است.

مردان قدیم هیچگاه فکر نمی کردند زمانی بیاید که مردان امروزی ساعت ها جلوی آیینه بایستند و موها و پوشش خود را درست کنند.

رفتاری دوستانه با جوانان داشته باشیم


تیپ و ظاهر سن و سال نمی شناسد از کودک ۱۰ ساله گرفته تا مرد ۵۰ ساله همگی گرایش به زیبا بودن دارند، دیدن کودکان با آرایش موهای عجیب این روزها چیز عجیبی نیست. فرشاد که ۱۳ ساله است می گوید: همه دوستانم به موهایشان مدل می دهند دوست دارم وقتی در یک جمع هستیم در مورد من هم حرف بزنند.

مهدی یکی از آرایشگران سال خورده و پر مشتری است که می گوید: روزی مشتری هایم برای کوتاهی مو و اصلاح ریش و سبیل می آمدند، اما حالا اکثرا برای آرایش خاص موهایشان به اینجا مراجعه می کنند، مشتری هایم دیگر به دنبال اصلاح ریش و سبیل نیستند.

دارینی در خصوص سن گرایش افراد به زیبایی می گوید: در مرکز توجه بودن نیازی فطری است که در وجود همگان قرار دارد، اما اگر این نیاز به صورت افراطی ادامه پیدا کند فرد نیز متناسب با همان رفتارهای افراطی خواهد داشت. توجه به زیبایی و پوشش های خاص امروزی مسئله ای است که تقربیا گریبانگیر بسیاری خانواده ها شده است و از آنجایی که این رفتارها بر خلاف خواست و تمایل خانواده هاست گاهی منجر به ایجاد برخوردهای جدی و نادرستی از جانب خانواده ها هستیم، قبل از هر چیز برقرار کردن ارتباطی منطقی و دوستانه می تواند تا حدودی راهگشای خوبی باشد.

به گفته این روانشناس رفتارهای خشن و سختگیری های بیش از حد در خصوص پوشش و حجاب های نادرست پسران نه تنها راه حل خوبی نیست بلکه نتیجه معکوسی نیز خواهد داشت از این رو محبت و رفتاری دوستانه داشتن بهترین راهکار است.

جوانان نصیحت پذیر هستند ولی همدل شدن با آنها می تواند زمینه هدایت را باز کند و تعیین کردن الگوی مناسب برای جوانان می تواند بهترین راهکار برای جلوگیری از افتادن در گرداب عمیق بی بند و باری باشد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات