رئیس پژوهشکده غدد و متابولیسم گفت: از آنجایی که تست قند خون به طور مداوم برای بیماران دیابتی سخت است به دنبال روش هایی مانند استفاده از بزاق دهان یا یک نوع سنسور برای اندازه گیری قند خون این بیماران در کشور هستیم.

به گزارش افکارنیوز ، باقر لاریجانی صبح امروز در چهارمین کنگره بین المللی دستاوردهای پژوهشی پزشکی خاطرنشان کرد: دیابت از جمله بیماری هایی است که شیوع بالایی دارد و حدود ۱۰ درصد جمعیت جهان به دیابت مبتلا هستند و ۸.۵ درصد هزینه بهداشت به این بیماری اختصاص داده می شود.

وی وجود فقر، سوء تغذیه و برخی بیماری های عفونی را با دیابت مرتبط دانست و افزود: می توانیم با کنترل دیابت عوارضی مانند فشار خون و چربی را هم کاهش دهیم.

لاریجانی اصلاح شیوه زندگی، استفاده مناسب از داروها و آموزش به بیماران مبتلا به قند خون را در کنترل این بیماری بسیار مؤثر دانست و افزود: با ایجاد کلینیک مجازی تمام اطلاعات مورد نیاز بیماران در دسترس قرار گرفته و با راه اندازی مشاوره تلفنی نیاز مستمر به پزشک کاهش می یابد چرا که در کشوری مانند دانمارک مشاوره تلفنی در حوزه دیابت ۴۵ درصد از بار مراجعات را کاهش داده است.

رئیس اسبق دانشگاه علوم پزشکی تهران از تدوین راهنمای بالینی کنترل قند خون برای بیماران دیابتی خبر داد و افزود: این راهنما به چاپ رسیده تا در اختیار پزشکان قرار گیرد.

فوق تخصص غدد تصریح کرد: اکنون ده ها نوع دارو برای بیماران دیابتی استفاده می شود و شواهد حاکی از آن است که اثربخشی داروهای قدیمی با داروهای جدید تفاوتی ندارد و نباید مدام بیمار را برای داروهایی که چندان قابل دسترس نیست به دردسر انداخت.

وی از ابداع دستگاهی برای کنترل وضعیت بیماران دیابتی خبر داد و گفت: این دستگاه با متد سنسور برای نخستین بار در پژوهشگاه غدد ابداع شده که سولفور اوره را در خون اندازه گیری می کند و در حال گرفتن پتنت آن و تولید انبوه برای بیمارستان های کشور هستیم.

به گفته لاریجانی اگر چه روش های جدیدتری برای تزریق انسولین به بیماران دیابتی به بازار آ مده اما هنوز بیماران از تزریق روزانه آن عاجزند.

وی گفت: توانسته ایم دستگاهی بسازیم که با استفاده از بزاق دهان قند خون را اندازه گیری می کند و اکنون در حال برطرف کردن برخی اشکالات این روش بوده تا بتوانیم پتنت آن را نیز دریافت کنیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود استفاده از سلول های بنیادین در درمان دیابت را بسیار مفید دانست و اذعان داشت: حسن سلول های بنیادین در این است که به سلول های مختلف تقسیم می شوند و قدرت بازسازی دارند. در همین راستا با هماهنگی سازمان پزشکی قانون می توانیم از سلول های بنیادین جنین های سقط شده استفاده کنیم.

لاریجانی خاطرنشان کرد: البته باید گفت روش سلول های بنیادین هم مشکلات خاص خود را دارد و در خیلی از مواقع ممکن است بهبودی برگشت داده شود اما در نهایت میزان نیاز بیمار به دریافت انسولین کاهش می یابد.

وی در مورد استفاده از سلول های بنیادین بالغ در افراد دیابتی نیز گفت: در نوع دیگری از این روش سلول بنیادین را از مغز استخوان فرد دیابتی گرفته و در محیط آزمایشگاه آن را کشت می دهیم و بعد از یک ماه این سلول ها را به خود فرد تزریق می کنیم که مشاهداتمان نشان می دهد بیمار بعد از یکسال از این نوع درمان نیز نیازی به تزریق انسولین نداشته است.

چهارمین کنگره بین المللی دستاوردهای پزشکی با حضور دکتر یلدا، پرفسور بهادری و پیشکسوتان عرصه پزشکی از امروز به مدت ۴ روز برای ارائه آخرین دستاوردهای پزشکی حوزه پزشکی در تالار امام مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره) برگزار می شود.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات