در حالیکه کنگره تلاش خود برای اعمال تحریم ها علیه ایران را مضاعف کرده دولت آمریکا خواستار تأخیر در تصویب تحریم های جدید علیه ایران شده است و وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد هرگونه اقدام کنگره باید در راستای راهبرد مذاکره ای ما باشد.

به گزارش افکارنیوز ، پایگاه اینترنتی «نیوز» اظهار کرد: دولت «باراک اوباما» رئیس جمهور آمریکا از کنگره درخواست کرده است که تصویب تحریم های جدید علیه ایران را به حالت تعویق درآورد زیرا توقف در اعمال تحریم های جدید علیه ایران به مذاکره کنندگان در گفت وگوهایی که در این روزها در خصوص برنامه هسته ای ایران صورت می گیرد انعطاف پذیری بیشتری می دهد.

در حالیکه برخی از مقامات آمریکایی بر این باورند که تحریم های سخت و شدید بود که ایران را در وهله اول به میز مذاکرات آورد اما کاخ سفید و وزارت خارجه آمریکا روز جمعه اعلام کردند که دولت اوباما از قانونگذاران کنگره می خواهد تا فرصت دهند مذاکرات (درباره ایران) پتانسیل و کشش لازم را به دست آورد و تصویب تحریم های جدید را به تعویق بیاندازند.

برخی از قانونگذاران آمریکایی بر این اعتقاد هستند که هم اکنون زمان کاهش فشارها علیه ایران نیست و تأکید دارند که تحریم های جدید به آمریکا اهرم بیشتری در گفت وگوها می دهد.

با اینحال، «جن ساکی» ، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که تیم امنیت ملی دولت «باراک اوباما» با یکدیگر اتفاق نظر دارند که توقف در تحریم های ایران بسیار مفید است و انعطاف پذیری بیشتری در گفت وگوها می دهد و ما می توانیم شاهد این مطلب باشیم که آْیا در مذاکرات پیشرفت هایی حاصل می شود یا خیر.

ساکی این اظهارات را در دیدار با نمایندگان و مشاوران کنگره در نشست روز پنجشنبه هفته گذشته کاخ سفید مطرح کرد و به خبرنگاران گفت: ما این مسئله را ابلاغ کردیم که در حالیکه به جلو حرکت می کنیم، هرگونه اقدام کنگره باید در راستای راهبرد مذاکره ای ما باشد. بنابراین در حالیکه ما متوجه شدیم که کنگره احتمالا تحریم های جدید بررسی می کند، ما فکر می کنیم که هم اکنون زمان توقف (تحریم ها علیه ایران) است، تا ما ببینیم که مذاکرات می تواند پتانسیل و کشش لازم را به دست آورد یا خیر.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا ادامه داد که اگر ایران به تعهدات خود عمل کند، همیشه می تواند تحریم های بیشتری علیه این کشور تحمیل کنیم و تحریم های موجود در حال حاضر لغو نمی شود.

«کیتلین هایدن» سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا تصریح کرد که مذاکرات بدون پیشرفت و حرکت ایران برای همیشه و نامحدود ادامه نخواهد داشت و تصریح کرد: باب مذاکره تا ابد باز نیست و اگر پیشرفتی حاصل نشود، زمان آن می رسد که تحمیل تحریم های بیشتر ضروری می شود. ما همیشه گفته ایم که هیچ توافقی یک شبه حاصل نمی شود و به وضوح اعلام کردیم که این فرایند زمان می برد.

فشار دو حزب جمهوری خواه و دموکرات کنگره برای افزایش تحریم ها علیه ایران اخیراً مدتی است که شدت یافته است و هفته گذشته بعد از آنکه گروه ۱+۵ (آمریکا، انگلیس، فرانسه، روسیه، چین بعلاوه آلمان) با ایران در «ژنو» دیدار کردند، با افزایش بیشتری روبرو بوده است.

«وندی شرمن» رئیس تیم مذاکره کننده آمریکا در گروه ۱+۵ قبل از آغاز مذاکرات ژنو به کنگره اعلام کرد که اگر ایران با اقدامات منسجم و جامع و حقیقی برای عقب نشینی از برنامه هسته ای اش، به گفت وگوهای ژنو نیاید، دولت آمریکا از تحریم های شدیدتر علیه ایران حمایت می کند.

آمریکا و دیگر قدرت های جهان نگران هستند که ایران سلاح هسته ای تولید کند اما این نگرانی در شرایطی است که ایران بارها اعلام کرده است که برنامه کاملاً صلح آمیز هسته ای تولید می کند.

کمیته بانکداری سنا قرار است به زودی پیش نویس تحریم های جدید علیه ایران را درست به محض بازگشایی دولت فدرال آمریکا آماده کند که این لایحه بسیار شبیه به لایحه مجلس نمایندگان آمریکا است که با ۴۰۰ رأی موافق در مقابل ۲۰ رأی مخالف در ماه ژوئیه به تصویب رسید و بخش معادن و ساخت و ساز ایران را تحریم کرد و همچنین خواستار توقف فروش نفت ایران تا پایان سال ۲۰۱۵ شد.

لایحه سنا احتمالاً این چارچوب زمانی را کاهش می دهد و سرمایه گذاری بین المللی در بخش های اقتصادی ایران را تحریم می کند و حساب های خارجی ایران را مسدود می کند و توانایی دولت اوباما برای مستثنی کردن همپیمانان و شرکای تجاری که به تجارت با ایران ادامه می دهند، محدود می کند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات