آتش نشان زنجانی کودکی را که بعد از خارج کردن از چاه توسط امدادگران مرده اعلام شده بودند، احیا و دوباره به زندگی بازگرداند.

به گزارش افکارنیوز ، فعالیت ها و عملیات های نیروهای امدادی پر از حوادث و رویدادهای تلخ و شیرین است که گاهی بیان برخی از آنها بسیار شیرین و برخی بسیار تلخ است، که بازگو شدن این حوادث می تواند در برخی مواقع تجربه ای بزرگ برای دیگران باشد.

فواد حبیبی ۳۰ ساله که سابقه ۱۰ ساله کار در آتش نشانی زنجان را دارد حدود یک ماه پیش با استفاده از تجربیات خود اقدام به احیای قلبی حادثه دیده ای کرد که در نوع خود جالب بوده است.

آتش نشان زنجانی با تشریح روند حضورش بر بالین دختر بچه هشت ساله روستای کزبر گفت: نیروهای آتش نشانی وقتی بر بالین حادثه دیده حاضر شدند که وی از چاه خارج شده و مرگش توسط نیروهای اورژانس اعلام شده بود.

وی به تجربه خود از حضور در یکی از کلاس های دانش افزایی اشاره و تصریح کرد: در یکی از دوره هایی که در آن حضور داشتم یکی از استادان ایتالیایی گفته بود که غریق بعد از ۴۰ تا یک ساعت قابلیت احیا شدن را دارد.

حبیبی با بیان اینکه بر اساس اقدامات انجام شده در مسیر دختر بچه غریق احیا و به نزدیک ترین بیمارستان زنجان که امام حسین (ع) بود، منتقل شد.

این آتش نشان زنجانی با ابراز تاسف از فوت دختر بچه غریق که پس از دو روز بستری شدن در بیمارستان روی داده است، ادامه داد: اقدامات اولیه در حوادث این چنینی برای جان حادثه دیدگان بسیار حیاتی است.

وی با مهم ارزیابی کردن نقش نهادهای امداد و نجات در رسیدگی به حادثه دیدگان تصریح کرد: در چگونگی انتخاب افراد برای ورود به این شغل باید نهایت دقت انجام شود.

حبیبی با مهم ارزیابی کردن حداقل های لازم به لحاظ توانایی برای ورود به این شغل گفت: ورود به نهادها امدادی باید دقت لازم انجام شود چرا که علاقه داشتن در این شغل ها بسیار مهم است.

آتش نشان زنجانی داشتن تحمل بالا را برای متصدیان شغل های امدادی از ضروریات اعلام کرد و افزود: به شخصه فحش های بسیاری از حادثه دیدگان شنیده ام، ولی آنچه که باید در این موارد مد نظر قرار گیرد، سوای مسائل فرهنگی به نوعی طبیعی بودن این برخوردها از طرف حادثه دیدگان است.

وی با ابراز رضایت از ورود به این شغل عنوان کرد: نوع شغل در آتش نشانی و همه کارهای امدادی طوری است که نیاز به پاک دستی دارد، چرا که با خصوصی ترین مسائل مردم سر و کار دارد.

حبیبی در پاسخ به سئوالی در مورد بیشترین تماس های مردمی در حوزه آتش نشانی و امداد و نجات ادامه داد: نوع تماس ها بسته به فصل و روز متفاوت است ولی به طور روتین روزی سه ماموریت در آتش نشانی زنجان وجود دارد.

آتش نشان زنجانی به مشکلات موجود در ساختمان های جدیدالاحداث بعد از تصادفات رانندگی اشاره کرد و بیان داشت: درب های ضد سرقت به لحاظ استحکام و فراموش شدن کلیدها در سال های اخیر دردسر های زیادی را فراهم کرده است.

وی بر لزوم ارائه آموزش های لازم در این باره به مردم گفت: مردم باید آگاه باشند که آتش نشان تحت شرایط خاصی از جمله وجود مصدوم در پشت در، حریق و یا هر موردی که به حیات انسان وابسته باشد، جان خود را به خطر می اندازد تا از پشت بام وارد خانه شده و اقدام به باز کردن درب هایی می کنند که کلید ندارند.

حبیبی حمایت از مردم به هنگام بروز حادثه را از وظایف ارگان های امداد و نجات اعلام کرد و متذکر شد: نیروهای امداد و نجات ضمن عمل به وظایف انسانی خود از این شغل امرار معاش هم می کنند.

شایان ذکر است، فواد حبیبی فوق دیپلم تربیت بدنی دارد و از ۲۱ سالگی وارد آتش نشانی شده است.

وی سابقه پوشیدن پیراهن تیم ملی را در تیم کوهنوردی و سنگنوردی را هم دارد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات