کنجکاوی یک مرد که رفتار مرموز سرنشینان خودرویی را در محله شان دیده بود بی سابقه ترین عملیات پلیس زنجیره ای را رقم زد.

به گزارش افکارنیوز ، پلیس کرج با دستگیری مردان مرموز توانست پرده از فعالیت مشترک ۳ باند موازی با کلکسیونی از جرایم بردارد.

پنج زن افیونی و بی خانمان نیز از اعضای اصلی باند بودند که نه تنها در صحنه های سرقت دیده بانی می دادند بلکه سر راه رانندگان خودروهای مدل بالا ایستاده و آنان را به کمینگاه می کشاندند.

سرهنگ سید حسین سید حقیقی رئیس جدید پلیس کرج در نخستین اطلاع رسانی رسمی گفت: شب ۱۴ مهرماه مردی در تماس با ۱۱۰ از مرموز بودن رفتارهای سرنشینان یک پیکان خبر داد.

همین کافی بود تا تیم گشت پلیس به صورت غیر محسوس به کمین در چند قدمی پیکان بنشیند.

مأموران دیدند که دزدان قصد سرقت پژویی را در خیابان گلستان کوی کارمندان دارند که با اقدامی غافلگیرانه آنان را دستگیر کردند. مأموران پلیس در همان صحنه دستگیری به بررسی شماره پلاک پیکان پرداختند و پی بردند این خودرو نیز به سرقت رفته است.

۴ مرد مرموز که در خودروی سرقتی به دام افتاده بودند چاره ای جز اعتراف نداشتند و با ادعاهایشان پرده از جزئیات فعالیت دو باند خشن و موازی برداشتند که با هم به تبهکاری های مشترک نیز دست زده بودند.

کارآگاهان خیلی زود دو زن جوان و هفت مرد را در این شبکه حرفه ای شناسایی کردند و به بازجویی های تخصصی از آنان دست زدند. سمانه ۲۷ ساله و فریبا ۳۰ ساله بعد از دستگیری با ادعای این که اعتیادشان آنان را تبهکار کرده است پذیرفتند با مردان خطرناک همکاری داشته اند.

سمانه گفت: اعتیاد به مواد مخدر باعث شده تا دست به سرقت بزنیم، از سه ماه پیش وارد این باند شدیم، من و فریبا دیده بان دزدان بودیم و با زیر نظر گرفتن صحنه های سرقت با روش های مختلف در سرقت مشارکت داشتیم.


لیست سیاه


مأموران وقتی به تحقیق از این دزدان تبهکار پرداختند، دریافتند آنان جزو لیست گسترده ای از گروهی از دزدان قدیمی هستند که برخی از آن ها با آزادی از زندان به تشکیل باند دست زده اند. همین کافی بود تا کارآگاهان خود را در برابر افشای راز باندهای موازی ببینند و یک خانه تیمی را در محمد شهر کرج به محاصره درآورند.

شرایط خانه به گونه ای بود که مأموران پیش بینی کردند احتمال تردد تبهکاران به آنجا زیاد باشد از این رو مأموران بیش از ۳ ساعت خانه را تحت نظر گرفتند و با اطمینان از این که گروهی از دزدان سرشناس دور هم جمع شده اند دست به کار شدند. در این عملیات غافلگیرانه جلیل ۴۰ ساله، مجتبی ۲۲ ساله، محمد ۳۰ ساله، محسن ۲۸ ساله، حسن ۲۸ ساله، رضا ۲۸ ساله و صادق ۲۸ ساله در حالی که فرصت کوچک ترین واکنشی را نداشتند دستگیر شدند.

در بازرسی از خانه تیمی مجرمان حرفه ای یک شمشیر، ۳قمه، مقداری مواد مخدر، تعدادی گوشی های سرقتی، تعدادی اسکناس های جعلی ۱۰ هزار تومانی، اسپری اشک آور و دو پراید سرقتی و تعدادی لوازم سرقتی داخل خودروهای مختلف نیز به دست آمد.

عضوگیری باند از دختران افیونی


وقتی اعضای این خانه تیمی در کلانتری ۳۱ کرج تحت تحقیق گرفته شدند مأموران پی بردند دختران افیونی چون خانه ای نداشته اند برای تأمین مواد مخدر با مجرمان سابقه دار زندگی می کردند و آن ها مأموریت داشتند طعمه ای برای رانندگان خودرو های مدل بالا شو ند و با ایستادن در کنار خیابان ها سوار این خودرو ها شده و با کشاندن رانندگان به نقاط خلوت شهر آنان را در کمینگاه اعضای باند به همدستان خشن تحویل دهند و مردان تبهکار نیز به باجگیری و سرقت از خودروهای این مردان هوسران دست بزنند و مطمئن بودند که این مردان از ترس آبرو و میزان سرقت هیچ شکایتی مطرح نخواهند کرد.

اقدامات مشترک ۲ باند موازی


با انجام تحقیقات از مجرمان قدیمی خیلی زود مشخص شد آنان با یک باند موازی دیگر همکاری داشته اند و همراه با آنان باند بزرگی تشکیل داده و اقدام به زورگیری های سازمان یافته، خرید و فروش مواد مخدر، شرارت و تهیه و توزیع اسکناس های جعلی ۱۰ هزار تومانی در نقاط مختلف کرج می کنند.

سرهنگ سید حقیقی در این خصوص گفت: با توجه به بازجویی های تخصصی و ردزنی اقدامات این باند در نقاط مختلف کرج، پلیس توانست پرده از سرقت های زنجیره ای و گسترده آنان برداشته و انبار پنهان دزدان دو باند را در حسین آباد مهرشهر شناسایی کند.

عملیات بامدادی


با توجه به این که تحقیقات از مجرمان نشان می داد چند تن از اعضای باند در این انبار مخفی هستند، ساعت ۵ صبح عملیات بامدادی کلید خورد و مأموران توانستند پنج تبهکار به نام های «حسن» ۲۷ ساله، «نبی» ۲۶ ساله، «مرتضی» ۳۲ ساله، «فاطمه» ۲۵ ساله و «حمیده» ۲۶ ساله را دستگیر کنند.

رئیس پلیس کرج افزود: دپوی این حجم بزرگ از اموال دزدی برای مأموران یک معنا بیشتر نداشت و آن ارتباط گسترده اعضای این باند با مالخرهای سابقه دار بود، به طوری که با بررسی سر نخ های موجود و تحقیقات گسترده پلیس این بار یک مالخر حرفه ای به نام «یوسف» در منطقه کرج نو شناسایی و دستگیر شد و از مخفیگاه وی نیز مقادیر زیادی لوازم دزدی به دست آمد.

ردپای یک دالتون


با بررسی ابعاد دیگر این پرونده رد پای یکی از برادران سابقه دار دالتون که تحت تعقیب پلیس بود نیز به دست آمد، «مجتبی» یکی از تبهکاران قدیمی که سه برادرش در زندان بودند و دو برادر دیگرش در کمپ ترک اعتیاد بستری هستند به همراه مقادیر قابل توجهی اسکناس جعلی ۱۰ هزار تومانی و لوازم سرقتی بازداشت شد. این دستگیری در حالی رخ داد که یک تیم عملیاتی دیگر توانستند پنج عضو دیگر این باند به نام های «ایرج» ۲۶ ساله و «عطیه» ۳۵ ساله، «کیوان» ، «شهاب» و «محمدرضا» با مقادیر قابل توجهی لوازم سرقتی خودرو و یک سلاح شکاری و یک پرشیای دزدی را دستگیر کنند.

فرمانده انتظامی شهرستان کرج در تشریح جرایم ارتکابی این باند گفت: اعضای این باند با توجه به این که همگی دارای سوابق کیفری زیادی هستند از ارتکاب هیچ جرمی هراس نداشتند و از هر شرایط و فرصت ارتکاب هر جرمی که برای آن ها ایجاد می شد استفاده می کردند و بیشترین جرایم آنان در زورگیری خودروها، سرقت خودروها و لوازم داخل خودروها، زورگیری، تهیه و توزیع مواد مخدر، شرارت، خفتگیری رانندگان خودروها با استفاده از دختران معتاد اعضای باند و تهیه و توزیع اسکناس های جعلی ۱۰ هزار تومانی بوده است.

این عملیات یکی از کم سابقه ترین و موفق ترین عملیات های پلیس بود چرا که افراد این باند همه از مجرمان سابقه دار بوده که با رفتارهای پلیس آشنا بودند اما سرعت عمل مأموران در تیم های شناسایی و پیگیری سرنخ موجود با استفاده از تکنیک های پلیسی سبب شد همه عملیات ها غافلگیرانه باشد به طوری که این دزدان فرصت بروز عکس العمل های مجرمانه را نداشتند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات