دو نفر از اتباع افغانستان که در تهران اقدام به زورگیری، قتل و آدم ربایی می کردند، به دام افتادند.

به گزارش افکارنیوز ، روز بیست و چهارم اسفندماه گذشته فردی با مراجعه به کلانتری ۱۷۲ حضرت عبدالعظیم به مأموران اعلام کرد که خودرو شخصی اش به شیوه زورگیری و توسط دو نفر به نام های مشخص مورد سرقت قرار گرفته است.

با تشکیل پرونده مقدماتی با موضوع زورگیری و به دستور مقام قضایی مجتمع قضایی دادسرای شهر ری، پرونده جهت رسیدگی در اختیار پایگاه نهم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفت.

مالباخته که پس از چندین روز بستری شدن در بیمارستان و انجام اقدامات درمانی، ترخیص و اقدام به طرح شکایت کرده بود، با حضور در پایگاه نهم پلیس آگاهی در اظهاراتش به کارآگاهان گفت: از حدود یک سال پیش با فردی به نام قاسم از تبعه افغانستان، در خصوص خرید و فروش ضایعات آهن آلات ارتباط کاری پیدا کردم.

روز هفتم اسفند، قاسم با من تماس گرفت و مدعی شد که مقداری ضایعات آهن آلات دارد و به این بهانه از من درخواست کرد تا برای فروش ضایعات به منطقه خلازیر رفته و یکی از دوستانش به نام سخی که همانند قاسم از افاغنه ساکن منطقه شورآباد است را به عنوان کارگر، به محل ضایعات آهن ببرم.

مالباخته در ادامه اظهاراتش، در خصوص نحوه زورگیری و سرقت خودرو شخصی اش به کارآگاهان گفت: پس از سوار کردن سخی و با راهنمایی او، به منطقه ای متروکه در حوالی بهشت زهرا رفتیم که ناگهان سخی از زیر لباسش چاقوی بلندی را خارج و با من درگیر شد.

در حالیکه از ماشین پیاده و با سخی درگیر شده بودم، قاسم نیز با یک اسلحه کمری به ماشین نزدیک شد که با دیدن اسلحه، تسلیم شدم؛ آنها مرا به عقب ماشین برده و در آنجا قاسم با چکش آهنی چند ضربه محکم به سرم کوبید که بیهوش شدم و زمانیکه به هوش آمدم، خود را در بیمارستان مشاهده کردم.

تشکیل دومین پرونده با موضوع آدم ربایی


همزمان با رسیدگی در پرونده زورگیری، پرونده ای با موضوع آدم ربایی تشکیل و به دستور مقام قضایی دادسرای شهر ری و جهت انجام تحقیقات، این پرونده نیز در اختیار پایگاه نهم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفت.

شاکی پرونده آدم ربایی، پس از حضور در اداره یازدهم به کاراگاهان گفت: روز چهارم تیرماه سال ۹۲ فردی به نام قاسم. الف با من تماس گرفت و در قبال آزادی برادرم به نام هادی (۲۶ ساله) درخواست مبلغ ۴۰ میلیون تومان وجه نقد کرده است.

دستگیری «سخی» و کشف جسد


با آغاز تحقیقات در پرونده آدم ربایی، کارآگاهان پایگاه نهم اطلاع پیدا کردند که متهم پرونده آدم ربایی (قاسم. الف) همان متهم اصلی پرونده زورگیری در حال رسیدگی در پایگاه آنهاست.

بلافاصله کارآگاهان با تجمیع اطلاعات بدست آمده درخصوص قاسم و سخی به تحقیقات گسترده در منطقه شورآباد پرداخته و سرانجام روز دوازدهم تیرماه موفق به دستگیری سخی. م (۲۵ ساله) به عنوان یکی از متهمان پرونده زورگیری شدند که در اظهاراتش صراحتا به زورگیری از مالباخته و مشارکت در آدم ربایی اعتراف کرد.

با دستگیری سخی و آغاز تحقیقات در خصوص پرونده آدم ربایی، وی صراحتا به مشارکت در آدم ربایی اعتراف و عنوان کرد که پس از ارتکاب آدم ربایی و ربودن هادی، به همراه قاسم اقدام به کشتن گروگان (هادی) کرده و جسد وی را در داخل یک چاه مجتمع در حال ساخت واقع در منطقه شهر ری پنهان کرده اند.

با توجه به اعترافات سخی و کشف جسد در داخل یک چاه، پرونده با موضوع قتل عمد تشکیل و به دستور دادرس شعبه ۱۰۳ دادگاه کهریزک، ادامه تحقیقات جهت دستگیری متهم اصلی پرونده در دستور کار اداره دهم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفت.

برملا شدن راز جنایت دوم


با آغاز رسیدگی به پرونده جنایت در اداره دهم، کارآگاهان ویژه قتل پلیس آگاهی در تحقیقات خود اطلاع پیدا کردند که قاسم پس از اطلاع از دستگیری سخی، تهران را به مکان نامشخصی در مناطق مرزی شرق کشور ترک کرده است.

همزمان با آغاز تحقیقات جهت دستگیری قاسم، کارآگاهان با پرونده جنایت مشابه دیگری در منطقه حسن آباد روبرو شدند که طی آن یک زن ۶۰ ساله (تبعه افغانستان) به شیوه ای مشابه همانند پرونده زورگیری و قتل عمد هادی که هر دو قربانی مورد اصابت جسم سخت از ناحیه پشت سر قرار گرفته بودند، به علت اصابت ضربات جسم سخت به ناحیه پشت سر، در داخل یک گاوداری به قتل رسیده بود.

برابر اطلاعات پرونده جنایت دوم، در ساعت ۲۱: ۳۰ روز چهارم بهمن سال گذشته از طریق مرکز فوریت های پلیسی وقوع یک فقره قتل به کلانتری ۱۷۶ حسن آباد اعلام که با حضور مأموران در محل و انجام بررسی های اولیه مشخص شد خانم ۶۰ ساله ای از ناحیه سر مصدوم و پس از انتقال به بیمارستان فوت کرده و حسب اظهارات خانواده اش، مبلغ ۸ میلیون تومان نیز از محل سکونت این خانم ۶۰ ساله واقع در اتاق سرایه داری (محل زندگی مقتوله) سرقت شده است.

با توجه به شباهت ها در نوع جنایت ها (اصابت جسم سخت به ناحیه پشت سر) و ضمن هماهنگی با دادرس دادگاه بخش فشافویه، این پرونده نیز در اختیار اداره دهم قرار گرفت.

با انجام تحقیقات میدانی از همسایگان و پسر مقتوله مشخص شد که ساعتی قبل از وقوع جنایت، فردی به نام قاسم. الف که به فرزند مقتوله بدهکار بوده، جهت پرداخت بدهی اش به محل جنایت مراجعه داشته است؛ پسر مقتوله نیز در خصوص قاسم به کارآگاهان گفت: قاسم از دوستان صمیمی من است و طی تماس تلفنی مادرم متوجه شدم که پس از پرداخت بدهی اش منزل ما را ترک کرده است.

خانمی از همسایگان نیز به کارآگاهان گفت: زمان قتل جوان ناشناسی را دیدم که از منزل مقتوله خارج شده و در صورت مشاهده می توانم او را شناسایی کنم.

با توجه به اظهارات تعدادی از همسایگان، تصویر قاسم. الف به آنها نشان داده شد و بلافاصله قاسم به عنوان جوان ناشناس مورد شناسایی قرار گرفت.

دستگیری قاسم و اعتراف به دو جنایت


در شرایطی که متهم اصلی پرونده (قاسم) پس از ارتکاب دو جنایت و دستگیری سخی از تهران متواری شده بود، کارآگاهان اداره دهم در ادامه تحقیقات خود اطلاع پیدا کردند که وی پس از چندین ماه متواری شدن به کشور افغانستان مجددا و به تازگی، از طریق مرزهای غیرقانونی به ایران بازگشته و در حال حاضر در شهرستان تیران (از توابع استان اصفهان) ، در یک کارخانه سنگ بری مشغول به کار شده است.

با شناسایی مخفیگاه قاسم. الف (۲۵ ساله) ، کارآگاهان اداره دهم با اخذ نیابت قضایی به شهرستان تیران اعزام و سرانجام قاسم نیز روز بیست و پنجم مهرماه دستگیر و به اداره دهم پلیس آگاهی تهران بزرگ منتقل شدند.

با آغاز تحقیقات، قاسم که پس از مواجهه حضوری با شاکی پرونده زورگیری و سخی چاره ای جز اعتراف نداشت، به قتل هادی و زورگیری خودرو سواری اعتراف کرد.

قاسم به ارتکاب جنایت دوم (قتل مقتوله) نیز اعتراف و به کارآگاهان گفت: پسر مقتوله (مجتبی) یکی از دوستان نزدیک من است و حتی شب پیش از جنایت، من به عنوان میهمان در خانه مقتوله بودم؛ از حدود یک سال پیش، من مبلغ ۵ میلیون تومان به مجتبی بدهکار بودم تا اینکه در روز جنایت طلب مجتبی را به مادرش داده و از گاوداری خارج شدم.

وی ادامه داد: در زمان خارج شدن از گاوداری متوجه شدم که غیر از مادر مجتبی شخص دیگری در داخل گاوداری حضور ندارد؛ به همین علت، مجددا به گاوداری برگشته و پس از پوشاندن صورت خود ابتدا مادر مجتبی را با زدن ضربه ای به پشت سر بیهوش کردم اما زمانیکه در حین سرقت به هوش آمد، تصمیم به کشتن وی گرفتم و چند ضربه محکم به پشت سرش زدم که اینبار باعث مرگ وی شد.

پس از سرقت مبلغ ۸ میلیون تومان وجه نقد داخل خانه از گاوداری متواری شده و به افغانستان فرار کردم اما پس از تمام شدن پول ها مجددا به ایران برگشتم و همراه سخی اقدام به آدم ربایی و کشتن یکی از دوستانم به نام هادی کردم.

سرهنگ کارآگاه آریا حاجی زاده، معاون مبارزه با جرایم جنایی پلیس آگاهی تهران بزرگ، با اعلام این خبر گفت: با توجه به اعترافات متهمان به ارتکاب جرایم مختلف زورگیری، آدم ربایی و ارتکاب دو فقره جنایت و احتمال ارتکاب سایر جرایم، دستور انتشار تصاویر آنها از سوی مقام قضایی صادر شده است؛ لذا از کلیه شکات و مالباختگانی که موفق به شناسایی تصویر متهمان شدند درخواست می شود تا جهت پیگیری شکایات خود به اداره دهم پلیس آگاهی تهران بزرگ واقع در خیابان وحدت اسلامی مراجعه نمایند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات