مدیرکل تجهیزات پزشکی سازمان غذا و دارو با اشاره به اینکه هیچگونه کمبود تجهیزات پزشکی در کشور وجود ندارد، از کاهش ۲۰ درصدی هزینه تمام تجهیزات پزشکی خبر داد و گفت: تجهیزات پزشکی و دارو اصلأ تحریم نیست، بلکه سوءمدیریت ها باعث کمبودها می شود.

به گزارش افکارنیوز ، حسین کیوانی در پاسخ به این پرسش که آیا با توجه به کاهش قیمت های دارو و برگشت هزینه حدود ۱۷۰ قلم دارو به قیمت های سال ۹۱، در زمینه قیمت های تجهیزات پزشکی نیز کاهش قیمت داشته ایم، اظهار داشت: قیمت ها الحمدالله در حال حاضر متعادل است، با در نظر گرفتن اینکه ارز تقریباً ۲ برابر شده است ولی اقدامی که ما کردیم به جای اینکه بیاییم از محل مابه التفاوت نرخ ارز عنوان کنیم که این افزایش ارز جبران شود تا به مردم فشاری وارد نشود آمده ایم با اصلاح قیمت های پایه این کار را انجام دادیم یعنی قیمت پایه وارداتی شرکت ها را تحت فشار قرار دادیم و تعدیل کردیم.

«استنت قلبی» ۵۰ درصد ارزانتر شد


وی افزود: در حال حاضر هزینه های تجهیزات پزشکی کشور مشابه قیمت کشورهای دیگر است و می توانم عنوان کنم که در برخی از اقلام پزشکی از جمله تجهیزات «استنت قلبی» بالغ بر ۵۰ درصد کاهش قیمت ارز را داشتیم و در حال حاضر یک «استنت قلبی» علیرغم اینکه نرخ ارز ۲ برابر شده است ولی قیمت آن ۳۰۰ هزار تومان نسبت به سال ۹۰ که ارز ۱۲۰۰ تومان بود حدود ۲ میلیون تومان بود ولی در حال حاضر قیمت آن ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان است.

مدیرکل تجهیزات پزشکی سازمان غذا و دارو در پاسخ به این پرسش که این قیمت های که عنوان می کنید بر پایه قیمت بیمه است، عنوان کرد: خیر، تمام این قیمت ها آزاد است. حال بیمه ها پوشش می دهند و فکر می کنم رقمی حدود ۲ میلیون تومان را بسته به نوع بیمه پوشش دهند.

ادامه کاهش تجهیزات پزشکی تا زمانی که بیمه ها تمام هزینه آن را متقبل شوند


کیوانی ادامه داد: در حوزه ارتوپدی و مابقی حوزه های تجهیزات پزشکی چیزی حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد کاهش قیمت را داشتیم، چون حوزه ارتوپدی یک حوزه مهم است و مردم به خصوص افرادی که دچار سوانح تصادف می شوند با این حوزه بیشتر سر و کار دارند، البته از نظر ما «هنوز این کاهش قیمت» رضایت بخش نیست و حتماً قیمت ها کاهش بیشتری پیدا خواهد کرد تا به نوعی همان هزینه هایی که بیمه ها پرداخت می کنند تامین شود و بیمار هزینه بسیار کمی را یعنی فقط همان ۳۰ درصد را از جیب خود پرداخت کند.

وی در پاسخ به این پرسش که یعنی قیمت تجهیزات پزشکی به سال ۹۱ برگشته است؟ عنوان کرد: ببینید اگر نرخ ارز را در نظر بگیریم که ۲ برابر شد از آن قیمت ها حدود ۳۰ تا ۵۰ درصد کاهش یافته است. ولی وقتی عنوان می کنم مثلاً وقتی قیمت «استنت قلبی» ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان است یعنی با ارز و یورو ۳۴۰۰ تومان است که قیمت ارزی آن در گذشته حدود هزار یورو بود ولی الان قیمتی برابر با ۴۹۰ یورو را دارد.

هزینه های ایمپلنت درمانی بسیار زیاد است


کیوانی در پاسخ به این پرسش که جلسه ای نیز با حوزه فعالان حوزه دندانپزشکی داشتید آیا هزینه های تجهیزات و ملزومات دندانپزشکی نیز پایین آمده است، گفت: ما یک شفاف سازی را در همه حوزه ها شروع کرده ایم، مخصوصاً از حوزه هایی شروع کردیم که بالاترین هزینه از جیب مردم پرداخت می شود، از همه مردم هم بپرسید عنوان خواهند کرد که هزینه هایی ایمپلنت درمانی بسیار زیاد است و خیلی ها توانایی انجام این کار را ندارد لذا دستگاه گوارش و زیبایی آنان تحت تاثیر قرار می گیرد.

قیمت یک ایمپلنت بین ۳۰۰ هزار تا ۹۰۰ هزار تومان


وی ادامه داد: ما اعتقاد داریم باید خدماتی که برای مردم ضروری است با یک قیمت متعادلی در اختیارشان قرار گیرد. حال در خصوص ایمپلنت های درمانی شفاف سازی کرده ایم که مشخص کنیم چقدر از این هزینه مربوط به خود ایمپلنت است و چقدر مربوط به دستمزد دندانپزشک است، بخشی که مربوط به ایمپلنت و تجهیزات پزشکی است شفاف کرده ایم که قیمت یک ایمپلنت بین ۳۰۰ هزار تا ۹۰۰ هزار تومان باشدو آن بحثی که مربوط به دستمزد دندانپزشک است آن را واگذار کردیم به یک کمیته ای که در دفتر دندانپزشکی در زیرمجموعه معاونت درمان وزارت بهداشت فعالیت می کنند و آنها تائید خواهند کرد که برای یک ایمپلنت چقدر باید هزینه دستمزد گرفته شود.

همه تجهیزات پزشکی ۲۰ درصد کاهش پیدا کرده است


کیوان در پاسخ به این پرسش که اگر بخواهیم به صورت درصدی عنوان کنیم چقدر هزینه های تجهیزات پزشکی کاهش یافته است، بیان داشت: همه تجهیزات پزشکی ۲۰ درصد کاهش پیدا کرده است و ما بازار را رصد می کنیم و بعضی جاها را به صورت ویژه ای رصد خواهیم کرد. چون هدف خاص ما هستند مثلاً تجهیزات پزشکی قلبی جزو اهداف خاص ما هستند و به صورت ویژه آن را پیگیری کرده ایم چون مردم هزینه بالایی را برای آن پرداخت می کنند، محصولات ارتوپدی را نیز بیشتر مورد توجه قرار می دهیم.

هیچ کمبودی در حوزه تجهیزات پزشکی نداریم


مدیرکل تجهیزات پزشکی سازمان غذا و دارو با اشاره به خبر خوب در حوزه تجهیزات پزشکی بیان کرد: خبر خوب این است که الحمدالله همه نوع تجهیزات پزشکی در کشور به وفور وجود دارد و هیچ کمبودی در حوزه تجهیزات پزشکی نداریم و با همان کیفیتی که در کشور های غربی تجهیزات پزشکی وجود دارد در ایران نیز این تجهیزات مهیا است.

هر زمان که در این مسئولیت نبودم به صورت شفاف صحبت خواهم کرد


کیوانی در پاسخ به این پرسش که پس این چه معادله ای است که کشور در زمینه دارو دچار کمبود است ولی در زمینه تجهیزات پزشکی دچار کمبود نیست، خاطرنشان کرد: اول که باید عنوان کنم که ما به هیچ عنوان در این زمینه ها تحریم نیستیم و بارها هم این مسئله عنوان شده است، بیشترین مشکل ما به دلیل سوءمدیریت ها است، بسیاری از مشکلات کنونی دارو به دلیل محدودیت های است که در داخل کشور بوجود آمده است. البته هر زمان که در این مسئولیت نبودم به صورت شفاف صحبت خواهم کرد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات