رییس اداره ژنتیک وزارت بهداشت ضمن اشاره به تغییر در دستورالعمل تشخیص ژنتیک بیماری" تالاسمی" ، جزییات پوشش بیمه ای تشخیص ژنتیک بیماری فنیل کتونوری قبل از تولد را تشریح کرد.

به گزارش افکارنیوز ، دکتر اشرف سماوات با اشاره به اقدامات انجام شده جهت پوشش بیمه ای تشخیص ژنتیک بیماری ها، گفت: تشخیص پیش از تولد بیماری در واقع بخشی از پیشگیری ژنتیک است و در این میان، مهم آن است که اساسا اگر تشخیص ژنتیک اتفاق نیفتد، نمی توان هیچ اقدام مهم و تاثیر گذاری برای بیماری های ژنتیک انجام داد.

وی در توضیح چالش های تشخیص ژنتیک بیماری ها در کشور به ایسنا، گفت: ابتدا آن که فناوری همه تشخیص های ژنتیک در کشور در دسترس نیست و البته بخشی از آن ها در دنیا هم وجود ندارد. چالش دیگر گران بودن آزمایش های تشخیص ژنتیک است. این امر به مباحث ارزی وابسته است و از زمانی که ارز دستخوش تغییر شده، آزمایش های تشخیص ژنتیک هم به مراتب گران تر شده اند.

سماوات در این باره افزود: در چنین شرایطی لازم است که" تشخیص ژنتیک" به معنای واقعی برای کشور مهیا شود. از طرف دیگر اداره ژنتیک وزارت بهداشت تاکید دارد که آزمایشات تشخیص ژنتیک به جا و تنها در صورت نیاز انجام شود؛ این امر از اهمیت زیادی برخوردار است. نباید به سادگی آزمایش تشخیص ژنتیک درخواست شود. به این منظور اقدامات اساسی را در وزارت بهداشت در قالب برنامه ژنتیک اجتماعی انجام داده ایم.

تغییر در دستورالعمل چگونگی تشخیص ژنتیک" تالاسمی"


وی در این راستا به تغییرات ایجاد شده در دستورالعمل چگونگی تشخیص ژنتیک بیماری تالاسمی اشاره کرد و افزود: به عنوان مثال می توان به تشخیص ژنتیک بیماری تالاسمی اشاره کرد. در این راستا و بر اساس دستورالعمل جدید، زوجینی که برای تشخیص ژنتیک تالاسمی و مشخص شدن ناقل بیماری بودن یا نبودن به مراکز مربوطه ارجاع داده می شوند به دو گروه زوجین کم خطر و زوجین پرخطر تقسیم بندی می شوند. بر این اساس از این پس تنها تشخیص ژنتیک گروه پرخطر با پوشش بیمه ای صورت خواهد گرفت.

رییس اداره ژنتیک وزارت بهداشت افزود: گروه کم خطر نیز می توانند بر اساس درخواست خود و با پوشش مالی خود، اقدامات مربوطه را برای خطر اندک مربوطه دنبال کنند. بدین ترتیب با صرفه جویی به عمل آمده، فرصت مناسب برای بکارگیری امکانات برای سایر بیماری های ژنتیک، فراهم می شود.

اعلام جزییات پوشش بیمه ای تشخیص ژنتیک پیش از تولد P. K. U


سماوات از پوشش بیمه ای هزینه های آزمایش ژنتیک تشخیص پیش از تولد بیماری فنیل کتونوری (P. K. U) در خانواده های دارای حداقل یک فرزند مبتلا که به داشتن فرزند بعدی تمایل دارند خبر داد و گفت: روش های فعلی پوشش های بیمه ای روش مناسبی برای پوشش تشخیص بیماری های ژنتیک نیست. بر این اساس انجام مباحث علمی، فنی و دقیق با سازمان های بیمه گر لازم بود. این مباحث از حدود سه – چهار سال گذشته با همکاری انجمن ژنتیک در جریان بود و نهایتا در این زمینه با کارشناسان سازمان های بیمه گر به یک توافق اصولی دست یافتیم.

وی در این باره ادامه داد: بر اساس این مصوبه چنانچه وزارت بهداشت پوشش بیمه ای تشخیص ژنتیک بیماری ای را درخواست کند ابتدا باید فرایندهای اصلی آن خدمت مشخص شود. همچنین باید مشخص باشد که این آزمایش با چه روش هایی انجام خواهد شد، این روش ها هر کدام چه میزان هزینه به دنبال دارند، آزمایش را چه کسی و در چه شرایطی درخواست می کند و در نهایت اینکه آیا این تشخیص مقرون به صرفه است یا خیر. این مصوبه عملا به نفع مردم، سازمان های بیمه گر و وزارت بهداشت است و موجب می شود که حداقل با برنامه ای سازمان یافته تشخیص ژنتیک بیماری های هدف و در اولویت کشور تحت پوشش قرار گیرد.

به گفته رییس اداره ژنتیک وزارت بهداشت، در حال حاضر شناسنامه فرایندی تشخیص ژنتیک پی. کی. یو به صورت دقیق وجود دارد؛ به این معنا که مشخص است چه کسی و چرا درخواست تشخیص ژنتیک می دهد تا به این ترتیب از آزمایش های القایی و بی مورد جلوگیری شود و ضرر و زیانی متوجه سازمان های بیمه گر و یا خانواده ها نشود. البته ما در تمام بیماری های ژنتیکی چنین سیاستی را دنبال می کنیم.

سماوات در این باره ادامه داد: بر این اساس جهت پوشش بیمه ای تشخیص ژنتیک بیماری پی کی یو، اسناد مربوطه را ارایه کردیم و پوشش بیمه ای تشخیص ژنتیک این بیماری نیز با تلاش همه مسوولان و همکاران پس از ارجاع به شورای عالی بیمه، تصویب شد.

وی هزینه نهایی تشخیص ژنتیک بیماری پی. کی. یو را به طور متوسط حدود یک و نیم میلیون تومان خواند و گفت: در چنین شرایطی پوشش بیمه ای تشخیص ژنتیک بیماری فنیل کتونوری، موفقیتی بود که نصیب نظام سلامت، سازمان های بیمه کننده و خانواده های بیماران شد.

رییس اداره ژنتیک وزارت بهداشت در پاسخ به این سوال که بر اساس مصوبه اخیر، چه کسانی مجاز به درخواست انجام آزمایش تشخیص ژنتیک پی. کی. یو هستند، گفت: بر اساس این مصوبه، خانواده های دارای حداقل یک فرزند مبتلا به فنیل کتونوری در صورت تمایل به داشتن فرزند بعدی، به پزشکان مشاور ژنتیک مستقر در مراکز بهداشتی درمانی ویژه مشاوره ژنتیک وزارت بهداشت توسط پزشک متخصص منتخب بیمارستان بیمارستان PKU مرکز استان ارجاع می شوند و سپس با تشکیل پرونده و اخذ فرم مخصوص ممهور به مهر مرکز یاد شده به آزمایشگاه های منتخب تشخیص ژنتیک جهت انجام آزمایش معرفی می شوند.

وی افزود: پزشک مشاور نیز موظف است افراد در معرض خطر خانواده را نیز فراخوانی کرده، برای آنها پرونده تشکیل دهد، خدمات ژنتیک را به آنها معرفی کرده و در صورت ضرورت آنها را برای دریافت این خدمات راهنمایی کند. این افراد در مرحله اول و اولویت نخست فامیل درجه یک و دو بیماران هستند که به ازدواج فامیلی مبادرت کرده یا خواهند کرد.

رییس اداره ژنتیک وزارت بهداشت همچنین در پاسخ به این سوال که در صورت تشخیص بیماری پی. کی. یو در جنین، اقدام بعدی چه خواهد بود؟ گفت: در صورتی که بر اساس نتایج آزمایش های انجام شده، جنین دچار بیماری باشد، خانواده می تواند با ارجاع به پزشکی قانونی و بیمارستان جنین را سقط کند.

رییس اداره ژنتیک وزارت بهداشت افزود: همین رویه را برای دیگر بیماری های ژنتیک نیز در دستور کار داریم.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات