وزیر بهداشت از کسری ۸۰ هزار میلیارد ریالی بودجه وزارت بهداشت خبر داد و گفت: اعتبارات ناکافی مانع از انجام ماموریتهای وزارت بهداشت نشده است.

  دکتر سیدحسن هاشمی ضمن افزود: از ۲۱۰ هزار میلیارد ریال بودجه ای که برای سال ۹۲ پیش بینی شده است با توجه به تشدید تحریمها و به تبع آن افزایش هزینه های دولت، در بهترین حالت ممکن، ۱۳۰ هزار میلیارد ریال اختصاص می یابد یعنی حوزه سلامت با حدود ۸۰ هزار میلیارد ریال کسری اعتبار روبروست.

وی با بیان اینکه در حال حاضر کمتر از ۳۰ درصد اعتبارات ستادی را به ما اختصاص داده اند افزود: از مجموع اعتبارات دانشگاه های علوم پزشکی نیز تنها ۴۰ درصد تحویل وزارت بهداشت شده است.

وزیر بهداشت در ادامه به موضوع اختصاص بودجه سلامت از محل هدفمندی یارانه ها اشاره کرد و گفت: در حالی که در ماه هفتم سال هستیم هنوز ریالی از محل هدفمندی یارانه ها به وزارت بهداشت تعلق نگرفته است و از ۲ هزار میلیاردی نیز که برای اجرای برنامه پزشک خانواده در نظر گرفته شده بود تنها ۲ درصد آن تخصیص یافته است و بعید می دانیم تا آخر سال این میزان به ۴ تا ۵ درصد برسد.

هاشمی اجرای قانون برنامه پنجم توسعه و در راستای آن داشتن بیمه یکپارچه و دیگر موارد قانون برنامه پنجم توسعه را، آمال و آرزوهای مسئولان نظام سلامت عنوان کرد و گفت: واقعیت این است که در صورت نبود اعتبارات کافی، هیچیک از ماموریت های اصلی وزارت بهداشت به نحو احسن انجام نخواهد شد.

وزیر بهداشت در ادامه گفت: وزارتخانه ای که مسول درمان مردم است، خودش بیمار است و نیاز به درمان دارد، خرج این وزارتخانه بیشتر از دخلش است و نتیجه آن وضعیتی است که در حال حاضر در بیمارستان های دولتی برای جبران کمبودهای اعتباری، سهم مردم از هزینه های درمان بالاتر از تکلیف برنامه پنجم توسعه است.

وی افزود: اولویت سلامت و سهم سلامت از بودجه عمومی کشور باید مطالبه همه تشکلهای پزشکی و مجموعه های مرتبط با حوزه سلامت باشد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات