دبیر انجمن گفتار درمانی ایران گفت: بازی های رایانه ای آموزشی و مناسب در درمان اختلالات گفتار و زبان، افزایش خزانه واژگان درکی و بیانی، آموزش زبان، درمان اختلالات تلفظی و لکنت موثر است ولی آموزش آنلاین کودکان در کشور مغفول مانده است.

به گزارش افکارنیوز ، رضا پیرهادی اظهار داشت: متاسفانه طی سالهای گذشته در کشورمان تبلیغات منفی و نامناسبی پیرامون بازی های رایانه ای شکل گرفته است، علیرغم معایب و زیان های این بازی ها، اما استفاده مناسب و متعادل از این بازی ها می تواند موجب افزایش هوش و خلاقیت شوند.

طراحی نرم افزارها و بازی های آموزشی برای درمان اختلالات گفتار و زبان


پیرهادی با اشاره به نقش بازی در رشد کودکان و افزایش توانمندی های کودک تصریح کرد: خوشبختانه برخی کارشناسان گفتار درمانی موفق به طراحی نرم افزارها و بازی های آموزشی برای درمان اختلالات گفتار و زبان شده اند، این نرم افزارها علیرغم بی توجهی نهادهای ذیربط و به دلیل عدم حمایت از تولیدکنندگان، رشد مناسبی نداشته اند.

بازی های رایانه ای آموزشی، موجب افزایش توجه و تمرکز کودکان می شود


دبیر انجمن گفتار درمانی ایران ادامه داد: بازی های رایانه ای آموزشی، یادگیری را آسان کرده و موجب افزایش توجه و تمرکز کودکان شده و علاوه بر آن باعث مهارت آموزی در کودکان می شود.

علیرغم فواید مثبت و درمانی بازی های رایانه ای، زیاده روی و انجام طولانی مدت بازی های رایانه ای ممنوع


پیرهادی تصریح کرد: کودک هنگام انجام بازی رایانه ای فضایی را تجربه می کند که کنترل همه چیز در اختیار وی قرار دارد. خانواده ها باید توجه داشته باشند علیرغم فواید و آثار مثبت و آموزشی و درمانی بازی های رایانه ای لازم است از زیاده روی و انجام طولانی مدت بازی های رایانه ای نیز خودداری کنند.

بازی ها رایانه ای قابلیت افزایش واژگان درکی و بیانی و درمان لکنت و آلزایمر


وی اظهار داشت: بازی ها رایانه ای قابلیت افزایش خزانه واژگان درکی و بیانی، درک مفاهیم، آموزش زبان، درمان اختلالات تولیدی و تلفظی، درمان لکنت، آلزایمر، آفازی (عارضه های تکلمی پس از سکته) و سایر بیماری ها و اختلالات گفتاری و افزایش حافظه و هوش کودکان را دارند.

موضوع آموزش آنلاین کودکان علیرغم گسترش اینترنت در کشورمان مغفول مانده است


دبیر انجمن گفتاردرمانی افزود: هم اکنون هزاران سایت خارجی با بازی های آموزشی آنلاین در فضای مجازی وجود دارد که هدفشان افزایش خلاقیت، تمرکز، هوش و یادگیری کودکان است. موضوع آموزش آنلاین کودکان علیرغم گسترش اینترنت در کشورمان مغفول مانده و لازم است سازمان های ذی مدخل برای گسترش سایت های آموزشی چاره اندیشی کنند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات