وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه ۱۲ هزار نفر با درآمد بالای ۲۰ میلیون تومان در کشور در حال دریافت یارانه هستند، اظهارکرد: در ارتباط با موضوع یارانه ها پایه های آماری کشور خیلی قوی نیست و از دو جهت برخودار و مستحق می توان افراد جامعه را شناسایی کرد.

به گزارش افکارنیوز ، علی ربیعی در حاشیه همایش ملی روز خانواده و تکریم بازنشستگان کشوری که ظهر امروز پنجشنبه در سالن همایش های بین المللی صدا و سیما برگزار شد، افزود: بانک های اطلاعاتی کار خود را برای شناسایی اقشار جامعه آغاز کرده اند و ما واقعا در جهت شناسایی افراد برای دریافت یارانه مسیر بسیار سختی پیش رو داریم و در ارتباط با شناسایی افراد چند سناریو را مد نظر قرار داده ایم.

وی با بیان اینکه دولت قبلی ۶۰ هزارمیلیارد تومان بدهی برای صندوق های بیمه ای برجای گذاشته است، گفت: زمانی که در جلسه هیات دولت این رقم را اعلام کردیم سبب شد که رئیس جمهور در این رابطه متعجب شده و دستور تشکیل دو کمیسیون را در این رابطه صادر کند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: دولت قبلی زمانی که دولت را تحویل گرفته است بدهی های این نهاد به صندوق های بیمه ای یک سوم بدهی ۶۰ هزار میلیارد تومانی که هم اکنون بر جای مانده، نبوده است.

وی با اشاره به اینکه قانون همسان سازی حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران بار مالی بسیار زیادی به همراه دارد، تصریح کرد: بدهی های دولت به صندوق های بیمه ای ۶۰ هزار میلیارد تومان است؛ اما باید قانون همسازی را نیز مد نظر قرار دهیم و به صورت جزء به جزء و تدریجی موضوع را پیش ببریم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ادامه به منشور اخلاقی که برای مدیران صندوق های تامین اجتماعی و شستا نوشته شده اشاره و اظهار کرد: ورود افراد سیاسی در این صندوق ها منع شده و فقط افراد متخصص می توانند به این صندوق ها ورود کنند تا شاهد تحول در بخش اقتصادی صندوق های تامین اجتماعی باشیم.

ربیعی از طرح راه اندازی تعاونی های ویژه بازنشستگان خبر داد و گفت: مبلغی که برای این طرح در نظر گرفته شده ۲۰ میلیون تومان است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه در سازمان تامین اجتماعی به دنبال الگوسازی بیمارستان میلاد هستیم، خاطرنشان کرد: می خواهیم بیمارستان هایی به سبک و سیاق بیمارستان میلاد داشته باشیم و تعاملاتی نیز در این زمینه با وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی انجام داده ایم.

وی در ادامه در مورد کارآمدی دفترچه های بیمه درمان یادآور شد: پرداخت بدهی های صندوق های بیمه ای دفترچه های درمان را معتبر می کند؛ اما در رابطه با زمان اعتبارسازی این دفترچه ها نمی توان زمان مشخصی را اعلام کرد، اما برای این موضوع برنامه ریزی و جهت گیری خاصی داریم چرا که این موضوع به اعتبارات بستگی دارد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: موضوع مسلم این است که هیچ تصمیم غیرکارشناسی در این دولت گرفته نخواهد شد و هیچ اقدامی که دولت های بعدی بخواهند در آن رابطه پاسخ گو باشند انجام نمی دهیم.

ربیعی در ادامه به بازنشستگان کشوری و صندوق تامین اجتماعی اشاره کرد و گفت: جامعه ما به سمت بحران پا به سن گذاشتی پیش می رود و ما باید مراکز پژوهش آینده نگری برای سالمندان که تعطیل شده بود را احیا کنیم.

وی افزود: جامعه ای پویاست که بزرگانش دارای ارج و منزلت باشد و به عنوان افرادی که کنار گذاشته می شوند به آنها نگاه نشود.

به گفته وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی قرار است مدیران صندوق های اجتماعی و بازنشستگی کشوری خانه های امید را در برنامه های خود و در شهرهای کشور ایجاد کنند.

وی در خاتمه از ایجاد طرح گفتمان مدیران بازنشستگی خبر داد و اظهار کرد: می خواهیم این طرح را در دولت ایجاد کنیم؛ چرا که موضوع بازنشستگی یک پدیده فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی است که در آینده نه چندان دور تعداد زیادی افراد جامعه را در بر خواهد گرفت.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات