پاسخ دادستان کل به سوال خبرنگاران، انتخابات اسکودا، گفته های جدید پورمحمدی در مورد تعزیرات و پاسپورتی شدن سند ازدواج از جمله مهمترین روییداهای قضائی این هفته بود.

به گزارش ا فکارنیوز ، در هفته ای که گذشت حوزه قضاء روییداهای مهمی را سپری کرد، انتخابات اسکودا برگزار شد و سخنگوی قوه قضائیه هم نشست خبری برگزار کرد که در این نشست به ده ها سوال خبرنگاران پاسخ داد.

بهمن کشاورز رئیس اسکودا شد

نجفی توانا و بهمن کشاورز دو وکیل با سابقه حوزه وکالت این بار رقیب هم شدند تا هدایت اتحادیه سراسری وکلای ایران را برعهده بگیرند. این انتخابات به سرعت انجام شد و بهمن کشاورز با ۷۹ رای از ۱۲۷ رای رئیس اسکودا شد.

جریمه ۱۳۶۰ میلیارد تومانی اصناف متخلف تهرانی در سال جاری

مصطفی پورمحمدی این بار میهمان تعزیراتی های کشور بود که در این جلسه علی مژدهی پور رئیس تعزیرات گفت: بیشترین حجم پرونده های تعزیراتی را در کشور مربوط به تهران است و در ۶ ماهه سال جاری اصناف متخلف ۱۳۶۰ میلیارد تومان جریمه شده اند. همچنین محکومیت های مالی اعمال شده از سوی شعب تعزیرات حکومتی، ۳۱۳ درصد افزایش داشته است که در ۶ ماهه اول سال گذشته ۳۲۹ میلیارد تومان و در ۶ ماهه امسال، یک هزار و ۳۶۰ میلیارد تومان جریمه نقدی صادر شده است.

از تعزیرات کشور انتقاد دارم

وزیردادگستری هم در این جلسه کمی نقدانه صحبت کرد و گفت: ارزیابی بنده از تعزیرات کشور مثبت است ولی در کلان انتقاد دارم و از موضوع نرخ، کسب و کار و وضع بازار ناراضی هستم که بخش گرانی و گرانفروشی و احتکار دچار ضعف است.

زندانیان به هنرستان می روند

در هفته جاری سهراب سلیمانی مدیر کل زندانهای استان تهران هم سری به زندان تازه تاسیس جنوب تهران زد و یک هنرستان هم افتتاح کرد و گفت: باید تدابیری اندیشیده شود که با مطالعه بر روی مشکلات و تبعات سوء ناشی از افزایش آمار و تراکم زندانیان به نحوی زندانیان جدیدالورود را تفهیم کرده تا با نوع قرار مجرمیت، رفع قرار مجرمیت، ماده ۲ قانون نحوه محکومیتهای مالی و سایر قوانین و مقررات آشنا شوند. وی همچنین از آغاز به کار هنرستان فرزانگان خبر داد و گفت: این هنرستان برای نخستین بار در زندان جدید در جنوب تهران ایجاد شده که زندانیان می توانند در آن آموزشهای فنی و حرفه ای را فرا بگیرند.


۱۰ سوال از دادستان کل کشور

سوال خبرنگار پاسخ دادستان کل کشور
آخریم وضعیت پرونده" م-ر" یک مقام عالی رتبه دولت دهم در پرونده بیمه؟ در پرونده بیمه ایران از آقای (م. ر) تحقیقاتی شده، اما هنوز پرونده به دادگاه ارسال نشده است.
انجمن صنفی روزنامه نگاران می تواند فعالیت کند؟ اگر این انجمن فعالیت کند، دادستان معترض می شود.
آیا خانواده موسوی در مورد اتفاقات رخ داده در روز عید شکایتی به دستگاه قضاء کرده اند؟ تا به امروز در این زمینه در نیروی انتظامی و دادسرا شکایتی مطرح نشده و وزارت اطلاعات این موضوع را پیگیری می کند.
جمشید بسم الله تبرئه شده؟ چیزی نشنیده ام ولی عده ای در پرونده واسطه ارزی بازداشت شدند.
آیا پگاه آهنگرانی بازداشت شده است؟ بر اساس پیگیریهای من این فرد بازداشت نشده و این موضوع از سوی خانواده اش نیز تکذیب شده است.
آخرین وضعیت پرونده جبهه مشارکت؟ حکم انحلال این حزب صادر شده و این حزب مجاز به فعالیت نیست.
آیا از نعیمه اشراقی شکایت شده است؟ جمعی از خانواده شهدا و غیر شهدا بر علیه اظهارات وی شکایت کردند و چون این اظهارات مربوط به امام (ره) هم بوده است دادستانی هم وارد شده و پرونده در حال رسیدگی است.
آخرین وضعیت پرونده ستار بهشتی؟ پرونده به دادگاه رفته و بعد از نقض دوباره به دادسرا ارسال شده است و چندی پیش پرونده از دادسرا به دادگاه ارسال شد.
پرونده توهین مداحان به هاشمی؟ پرونده در حال رسیدگی است
پرونده دانشمندان هسته ای در چه وضعی است؟ عده ای محکوم شده اند و حکم اجرا شد و پرونده ۳۹ نفر دیگر به دادگاه رفت و بعد از نقض به دادسرا رفته و دادسرا اشکالات را رفع کرده و اکنون دوباره پرونده به دادگاه رفته است.

سند ازدواج پاسپورتی می شود!

 حجت الاسلام ابوالقاسم حسینی اعلام کرد: اعضای کانون سردفتران ازدواج و طلاق طی جلسه ای پس از نقد و بررسی سه پیشنهاد را برای تغییر سند ازدواج ارائه کردند. اول اینکه سند ازدواج به همان شکل فعلی باقی بماند. دوم آنکه سند فعلی کوچکتر شده و به شکل پاسپورت چاپ شود و سوم اینکه اسناد ازدواج به صورت تک برگی منتشر شود. بعد از این جلسه تصمیم بر این شد که طرح سند ازدواج به شکل پاسپورتی و کوچک به سازمان ثبت اسناد و املاک کشور ارائه شود.

پرونده توهین کنندگان به روحانی تشکیل نشده است

حجت الاسلام محسنی اژه ای دادستان کل کشور گفته است: پرونده توهین کنندگان به رئیس جمهور در زمان بازگشت از سفرش به سازمان ملل، به دستگاه قضایی ارسال نشده است. هر چند تحقیقات در این خصوص تشکیل شده است.

وزیر دادگستری: دولت وارد موضوع حصر خانگی موسوی و کروبی نمی شود

مصطفی پورمحمدی وزیردادگستری در حاشیه جلسه هیئت دولت گفته است: دولت در مورد رفع حصر خانگی میرحسین و کروبی و رهنورد وارد نشده و دخالت نمی کند. وی همچنین در مورد اتفاقات رخ داده در روز عید غدیر برای دختران میرحسین موسوی، گفته است: این موضوع ماجراجویی و جوسازی رسانه ای بوده و متاسفانه این حرف ها حاشیه سازی است، دولت بنا نیست وارد این ماجراها شود.

بدهی ۱۳ هزار میلیاردی بابک زنجانی به وزارت نفت

امیرعباس سلطانی مسئول پیگیری پرونده تخقیق و تفحص مجلس از وزارت نفت دولت احمدی نژاد، گفته است: هنوز صحبت از بدهی ۱۳ هزار میلیاردتومانی وی به وزارت نفت است، فکر کنید برای اختلاس سه هزار میلیاردتومانی چه جاروجنجال رسانه ای به پا کرد؛ حالا حرف ۱۳ هزار میلیاردتومان مطرح است. البته تخلف در فروش نفت بر اساس اسناد به دست آمده، قابل اثبات است. در این تخلف بسیاری از جمله شرکت ملی نفت و وزارت نفت سهیم هستند و این تخلف قطعی است.

تا به حال دو، سه جلسه خدمت آقای زنجانی بودیم. زنجانی فرافکنی می کند و به جای پاسخ به ابهام ها و بدهی ها مدام اسامی بانک ها را ردیف می کند و اینکه بانک ها مقصر هستند، از بانک ملی گرفته تا بانک مسکن و مرکزی همه را مقصر می داند. البته برخی بانک ها سهل انگاری کرده اند اما فرافکنی پاسخ نمی شود. زنجانی نه تنها ادعا می کند، بدهی ندارد، تازه ادعای طلب هم دارد. مدعی است تمام سرمایه اش را به خاطر کشور گرو گذاشته و حالا بخشی از آن را از دست داده است. جمع بندی درباره پرونده او نیازمند برگزاری چند جلسه متمرکز با حضور بانک هایی است که اسامی شان به میان آمده و هنوز در این پرونده شفاف‏سازی لازم صورت نگرفته.

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات