استاد برنامه ریزی و مدیریت استراتژیک در نظام بهداشت و درمان با اشاره به اینکه به سرعت به سمت کهنسالی پیش می رویم و این زنگ خطری است که باید جمعیت کشور را جوان نگهداریم، خواستار فرهنگ سازی و افزایش آگاهی های دینی و اخلاقی خانواده ها شد.

به گزارش افکارنیوز ، دکتر خلیل علی محمدزاده در همایش ملی تغییرات جمعیتی و نقش آن در تحولات مختلف جامعه در بخشی از سخنان خود بر ترویج و اعمال تعالیم بهداشتی، فرهنگ سازی و افزایش آگاهی های دینی و اخلاقی خانواده ها برای تبدیل درصدی از بارداری های ناخواسته به باروری های سالم و به تبع آن کاهش نرخ سقط های غیرقانونی و غیرشرعی تاکید کرد.

وی با بیان اینکه بحث جمعیت یک موضوع مهم و استراتژیک است، گفت: در بعد کمی اتخاذ تدابیری برای ازدیاد و یا کاهش جمعیت و ابعاد شهرها مطرح می شود و افزون بر تعداد و حجم جمعیت در این مقطع که پنجره جمعیتی هم به روی کشور باز شده، بحث ساختار، هرم و ترکیب سنی جمعیت اهمیت دارد.

این عضو هیئت علمی دانشگاه تهران شمال با اشاره به اینکه به سمت کهنسالی پیش می رویم و این زنگ خطری است که باید جمعیت کشور را جوان نگهداریم، افزود: در بعد کیفی جمعیت، مواردی مانند ارتقای شرایط زیستی، کیفیت روزهای زندگی، ایجاد فرصت های شغلی و آموزشی، نظارت در امر ازدواج و سلامت و تندرستی جمعیت قابل بحث و بررسی است.

وی افزود: ازدواج به موقع و درست، هم کمک به کیفیت زندگی و تحکیم بنیان خانواده است و هم برای افزایش نرخ باروری کل در کشور مهم است. ازدواج آسان در جامعه بسیار مطرح شده است، اما باید بیش از پیش بر روی ازدواج مناسب، صحیح و پایدار، متمرکز شد.

علی محمدزاده ادامه داد: در سال های اخیر امر مبارک ازدواج، سیر نزولی و پدیده شوم طلاق، سیر صعودی داشته و میانگین ازدواج برای پسران به سن ۲۷ سال و برای دختران به سن ۲۴ سال رسیده است. تأخیر در ازدواج و افزایش طلاق، هر دو کاهنده نرخ باروری کل است و این نرخ در کشور در حال حاضر ۱.۷۸ فرزند است.

این عضو هیئت علمی دانشگاه گفت: رتبه فرزندآوری زنان ایرانی برابر گزارش ۲۰۱۱ در بین ۲۲۴ کشور رتبه ۱۴۶ است و در این زمینه کشوری مانند آمریکا ۲۰ پله از ما بالاتر است. اگر بخواهیم برای فرزندآوری تلاش کنیم به همه مواردی که کاهنده نرخ باروری در کشور است باید وقوف عالمانه داشته باشیم.

افزایش سزارین از دلایل کاهش میزان باروری


وی یکی از دلایل کاهش میزان باروری را افزایش میزان سزارین عنوان کرد و گفت: برای کشور ما که ده ها هزار مامای تربیت شده و متخصص زنان و کودکان برجسته دارد و شبکه بهداشت و درمانی موفق که در جای جای این کشور و حتی مناطق محروم و دور افتاده، خانه و مرکز دارد، آمار بالای سزارین محل اشکال است.

علی محمدزاده با بیان اینکه سزارین غیرضرور به نوعی ترجمه عملی همان شعار یک یا دو بچه کافی است، توضیح داد: مادری که با روش سزارین دو فرزند دارد برای به دنیا آوردن فرزند سومش با روش سزارین با محدودیت ها و مخاطراتی همراه است که این امر او را از تداوم فرزند آوری منصرف می کند.

سزارین و رتبه دوم ایران در دنیا


وی گفت: امروزه ثابت شده نوزادانی که با روش سزارین انتخابی متولد می شوند بیش از سایر نوزادان به بیماری هایی مانند آسم، چاقی، دیابت و سایر اختلالات مبتلا می شوند. همچنین اکنون در سزارین رتبه دوم جهان را داریم و بیش از ۵۱ درصد زایمان ها در شهرها و بیش از ۳۵ درصد از زایمان ها در روستاها به روش جراحی و سزارین صورت می گیرد.

علی محمدزاده ادامه داد: اگر می خواهیم از کاهش رشد جمعیت کشور جلوگیری شود، باید با برنامه ریزی، سزارین های غیرضروری را هر سال به میزانی کم کنیم، این مسأله نیازمند همراهی متخصصان، بیمه ها و آگاهی دادن به خانواده ها است. رسانه ها و ماماها در این زمینه می توانند فرهنگ سازی کنند. البته برای ترویج زایمان های طبیعی و به ویژه زایمان های طبیعی توأم با کاهش درد، نیازمند امکانات و توسعه مراقبت های ویژه هستیم که باید منابع آنها فراهم شود.

روند رو به رشد تاخیر در اولین فرزندآوری در کشور


وی از دیگر علل کاهش نرخ باروری در کشور را تأخیر در اولین فرزندآوری پس از ازدواج عنوان و تصریح کرد: میانگین اولین فرزندآوری پس از ازدواج به بیش از ۳ سال رسیده و این آمار همچنان رو به فزونی است.

لزوم پشتیبانی از زوج های نابارور


وی اصلاح نگرش مدیران، تخصیص منابع و تصویب قوانین صریح و قابل اجرا در این زمینه را خواستار شد و با تاکید بر لزوم پشتیبانی از زوج های نابارور، افزود: با توجه به پانزده میلیون نفر گروه سنی ۱۵ تا ۴۹ سال از زنان همسردار در کشور، حدود سه میلیون زوج نابارور تخمین زده می شود که با اشتیاق به دنبال فرزندآوری هستند. پوشش فراگیر و کامل بیمه ای برای این افراد، کمک ارزنده و قابل انجامی است که خوشبختانه در برنامه های وزیر محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز به آن اهتمام ویژه ای وجود دارد.

دستگاه های اجرایی برای افزایش نرخ جمعیت کشور برنامه علمی و عملی ارایه دهند


این استاد دانشگاه با انتقاد از اینکه در گذشته، به سیاست های کنترلی صرفا از منظر بهداشتی و درمانی نگاه شده و متولی آن هم یک وزارتخانه فرض شده، گفت: وجود یک سازمان جمعیتی و برخورداری از شورای عالی جمعیت در کشور می توانست مسأله کمیت، ترکیب سنی جمعیت و نیازهای گروه های سنی را به موقع رصد و تغییر جهت دهد.

وی گفت: به بحث های روشن، متقن و کارشناسانه جمعیتی که بخشی از آن در پیام صادره از سوی مقام معظم رهبری برای همایش، متجلی و منتشر بود، همگان و دستگاه های فرهنگی و اجرایی باید با نگرش سیستمی و از دریچه تکلیف و رسالت سازمانی توجه کرده و برنامه علمی و عملی مشخص ارائه کنند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات