مدیر عامل سازمان انتقال خون می گوید: به دلیل نبود فرهنگ صحیح مصرف خون در بین پزشکان و توزیع رایگان خون در بیمارستانها متأسفانه گاهی خون بی رویه مصرف می شود.

به گزارش افکارنیوز ، علی اکبر پورفتح الله گفت: انتقال خون دارای دو وجه مثبت و منفی است و در عین اینکه نجات بخش جان ها است، از سوی دیگر انتقال یک بافت زنده و نوعی پیوند است که مخاطرات خاص خود را دارد. هر نوع پیوند همیشه مخاطره آمیز است؛ چرا که یک ماده بیولوژیکی از یک انسان ناشناس به فرد دیگر منتقل می شود.

وی با تأکید بر لزوم مصرف منطقی خون تصریح کرد: بیش از ۱۰ درصد بیماران بستری شده در دنیا به خون و فرآورده های خونی نیازمند هستند اما طبق تحقیقات منتشر شده در یک نشریه معتبر علمی بیش از ۵ پدیده پزشکی وجود دارد که در آن مصرف بی رویه و خارج از قاعده صورت می پذیرد.

مدیرعامل سازمان انتقال خون مصرف غیر منطقی آنتی بیوتیک ها، خون و فرآورده های خونی، استفاده بی رویه و غیر ضروری از شیوه زایمان سزارین، استنت قلبی و دست کاری های گوش را در دنیا و ایران بی رویه برشمرد.

پورفتح الله تاکید کرد: این محصول بیولوژیک باید با دقت و منطقی مصرف شود و هنر یک جراح این است که به نحوی جراحی کند که نیاز به تزریق خون نداشته باشد و خون را فقط زمانی مصرف کند که جان بیمار در معرض خطر مرگ باشد.

وی ادامه داد: متاسفانه به خاطر ضعف فرهنگ سازی صحیح در میان پزشکان و رایگان بودن خون در بیمارستانها، این ماده حیاتی که اهدا کنندگان آن را ایثار می کنند و در آزمایشگاه فرایندهای پیچیده ای را طی می کند تا به بیمارستان منتقل شود، گاه تنها به خاطر تغذیه جسمی بیمار و القای احساس خوشایند به او تجویز می شود.

وی افزود: خون به خاطر مخاطرات بالقوه نباید تنها برای ایجاد حس خوشایند به بیمار تجویز شود. پزشکان تجویز کننده خون باید بدانند انتقال خون یک پیوند به شمار می رود و وسواس شدید برای پیوند این ماده حیاتی از فردی به فرد دیگر داشته باشند و خون باید تنها زمانی مصرف شود که زندگی فرد در مخاطره باشد.

پورفتح الله ابراز امیدواری کرد که با تقویت نظارت بر چرخه انتقال خون، مصرف بی رویه خون در بیمارستانها کاهش یابد.

وی در بخش دیگری از سخنانش از خدمات انتقال خون به جامعه هموفیلی و تالاسمی خبر داد و گفت: این افراد در گذشته به دلیل دسترسی نداشتن به خون و فرآورده های مورد نیاز خود، امید به زندگی کمتری داشتند و به دهه دوم زندگی خود هم نمی رسیدند اما امروزه مانند سایر افراد زندگی می کنند. در حالی که قبل از تاسیس سازمان انتقال خون در ایران این عزیزان کمتر دهه دوم زندگی خود را تجربه می کردند.

مدیر عامل سازمان انتقال خون ادامه داد: امروز مانند سایر افراد جامعه زندگی می کنند و امید به زندگی آنها همانند افراد دیگر جامعه در حال افزایش است، به طوری که تعداد زیادی از افراد هموفیلی و تالاسمی اکنون به سن ۴۰ سالگی می رسند و خوشحالم بگویم که دبیر برگزاری جشن چهل سالگی سازمان انتقال خون، خود یکی از این عزیزان تالاسمی است که چهل ساله است و ۶ ماه پیش از تاسیس سازمان به دنیا آمده است.

مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران، با اشاره به اینکه این سازمان یکی از بی نظیرترین سازمان های هم نوع خود در کشورهای جهان است، گفت: شاخص اهدای مستمر خون سازمان اکنون ۵۴ درصد و شاخص اهدای خون به ازای هزار نفر جمعیت، ۲۷ در هزار است که رقم قابل توجهی است.

وی همچنین با اشاره به آمار سازمان جهانی بهداشت گفت: انتقال خون ایران سالانه جان ۱۵۰ هزار مادر را نجات می دهد این در حالی است که در گذشته با نبود خدمات انتقال خون، این افراد درحین بارداری و زایمان فوت می کردند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات