رئیس سازمان پزشکی قانونی می گوید: طرح اولیه حضور قاضی تخصصی برای جرایم پزشکی را داده ایم تا پزشکی که دوره حقوق را گذرانده در امر قضاوت، پرونده های پزشکی را بر عهده بگیرد.

به گزارش افکارنیوز ، احمدی شجاعی اظهار داشت: گاهی به دلیل برداشت های متفاوت و اصطلاحات مختلف بین پزشکان و قضات دیده می شود که در یک پرونده دو نظر متفاوت صادر می شود که این نشان از عدم اشراف کامل و آگاهی ما است در صورتی که باید نظریات به هم نزدیک باشد تا در جامعه اختلاف ایجاد نکند.

وی افزود: در برخی موارد گفته می شود که چرا فلان قاضی راجع به یک مسئله فلان رأی را صادر کرده و فرد دیگری با همان شرایط مشابه رأی دیگری صادر کرده است.

رئیس سازمان پزشکی قانونی در پاسخ به اینکه با توجه به پیشرفت علوم به ویژه در حوزه پزشکی قانونی چقدر پزشکان در این حوزه آموزش می بینند گفت: پزشکی قانونی جزو معدود سازمان هایی است که معاونت آموزشی و پژوهشی دارد و با برگزاری همایش ها، نشست های علمی و برنامه های تحقیقاتی به طور مداوم در حال به روز کردن اطلاعات متخصصان خود هستیم.

به گفته شجاعی با برگزاری همایش ها و نشست های تخصصی که بین پزشکان، حقوقدانان و قضات به طور مشترک برگزار می شود به مغایرت های قانونی، چالش ها و تناقض ها پی می بریم.

شجاعی در پاسخ به اینکه آیا راهکاری برای حضور پزشکان در امر قضاوت به ویژه در پرونده های پزشکی دیده شده گفت: تربیت قاضی تخصصی را پیشنهاد داده ایم تا در مسائل پزشکی اظهارنظر کند و پایه مطالعات پزشکی داشته باشد.

وی ادامه داد: پیشنهاد کرده ایم پزشکی که دوره حقوق را خوانده برای نزدیک کردن اصطلاحات حقوقی و پزشکی به یکدیگر به عنوان قاضی تخصصی به کار گرفته شود یا حداقل پزشکان علاقه مند دوره های خاص آموزش عمومی را طی کنند.

رئیس سازمان پزشکی قانونی تأکید کرد: البته این تصمیم در حد طرح اولیه ارائه شده و باید ابتدا در سیستم قضایی جا بیفتد و در حال رایزنی با دانشگاه علوم قضایی برای اخذ مدرک رسمی و حقوقی برای این موارد هستیم.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات