هر سال با فرا رسیدن پاییز و زمستان شهرهای کشور و بخصوص کلان شهرها با آلودگی هوا و در بعضی مواقع با پدیده وارونگی مواجه می شوند، به تازگی نیز مشکل ریزگردها نیز به آلودگی هوا اضافه شده است. به همین دلیل کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی قصد دارد طرحی را روانه ی صحن علنی کند که بتواند با جامعیت خود مشکل آلودگی هوا را در ۴۰-۵۰ سال آینده کنترل کند.

به گزارش افکارنیوز ، سید راضی نوری یک عضو کمیسیون کشاورزی مجلس درباره ی طرح مبارزه با ریزگردها و کنترل آلودگی هوا گفت: این طرح هم اکنون در مراحل اولیه به سر می برد و تاکنون ۹ یا ۱۰ ماده آن نیز به تصویب اعضای کمیسیون رسیده است.

به گفته ی این عضو کمیسیون کشاورزی، طرح آلودگی هوا و مبارزه با ریزگردها طرحی جامع است که قرار است بتواند با عنوان یک طرح فراگیر ریزگردها و آلودگی هوا را هم در تهران و هم در شهرهای مرزی کنترل کند.

نوری ادامه داد: طرحی که قبلا بوده فقط در مورد آلودگی هوا بوده است اما ۵ یا ۶ سال است که مشکل ریزگردها نیز به این مساله اضافه شده و کمیسیون کشاورزی پیگیر آن است. این مساله متاسفانه در اثر خشکسالی، خشکاندن تالاب ها، سدسازیهای بالادستی به وجود می آید و بیشتر با خشکسالی و شرایط اقلیمی در ارتباط است.

نماینده مردم شوش با بیان اینکه این طرح به صورت کارشناسی با حضور نمایندگانی از راهنمایی و رانندگی، سازمان محیط زیست، وزارت صنعت و معدن، وزارت راه و شهرسازی، سازمان هواشناسی و ارگانهایی که با آلودگی هوا در ارتباط هستند، پیگیری می شود گفت: این طرح طرحی جامع و فراگیر است بنابراین نگاهی جز به جز به آن داریم و حتی ممکن است در طول یک جلسه فقط روی یک بند از طرح بحث شود.

مواردی که در این طرح مورد بحث و بررسی قرار می گیرند استاندارد شدن سوخت و استفاده از سوخت یورو ۴ است. همچنین کم شدن فاصله ی زمانی بین معاینات فنی که قبلا ۵ سال بود نیز در دستور کار قرار دارد تا اگر خودرویی مشکلی دارد که باعث می شود آلودگی بیشتری ایجاد کند، بتواند به سرعت این مشکل را برطرف کند.

نوری در پاسخ به این پرسش که آیا نمایندگان شرکتهای خودروساز نیز در جلسات مربوط به بررسی این طرح حضور دارند، گفت: وزارت صنعت و معدن مسئول بالا دستی خودروسازان است، و خودرو زیر نظر آنها فعالیت می کند. در نتیجه اگر قانونی وضع شد وزارت صنعت و معدن مسئول اجرای آن در رابطه با خودروسازان است.

او ادامه داد: نظارت راهنمایی، رانندگی، محیط زیست و معاینه های فنی و سوخت یورو ۴ از موارد دیگری هستند که دراین طرح گنجانده شده اند. همچنین اگر کارخانه ای از نظر تامین نکردن این موارد، سوخت و یا مسائلی مثل این دچار مشکل باشد نیز دراین طرح لحاظ شده است.

این عضو کمیسیون کشاورزی مجلس توضیح داد: آلودگی مربوط به خودروها، موتورسیکلت ها، آلودگی هسته یی رادیو اکتیوی، آلودگی شیمیایی و کارخانجات و آنچه می تواند به معنی آلودگی هوا محسوب شود در این طرح دیده شده است اما فعلا روی مواردی مثل موتور و ماشین کار کرده ایم.

نماینده مردم شوش در مجلس شورای اسلامی درباره ی زمان به اتمام رسیدن بررسی این طرح در کمیسیون کشاورزی توضیح داد: از آنجایی که طرح مبارزه با ریزگردها و کنترل آلودگی هوا طوری طراحی می شود که بتواند آینده نگر باشد و برای ۴۰-۵۰ سال آینده جواب دهد و همه مسائل در آن دیده شود.

به گفته وی، بررسی این طرح ممکن است یک یا دو ماه دیگر در مجلس به طول انجامد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات