برای نخستین بار در کشور با بهره گیری از دستگاه فمتوسکند (FemtoSecend) ، عارضه آب مروارید به شیوه لیزری درمان شد.

به گزارش افکارنیوز ، دکتر مصطفی نادری فوق تخصص قرنیه و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی با اعلام خبر این موفقیت گفت: با بهره گیری از این ابزار نوین که جدیدترین و دقیق ترین در دنیاست، اکنون قادر به درمان انواع کاتاراکت (آب مروارید) مادرزادی، در اثرضربه یا وابسته به سن در کشور هستیم.

این عضو تیم درمانی بیمارستان چشم پزشکی بینا، افزود: دقت عمل بالا و امکان ایجاد برش های بسیار ظریف و دقیق جهت درمان برخی دیگر از بیماری های چشم از جمله پیر چشمی، قوز قرنیه و حتی رفع آستیگماتیسم و پیوند قرنیه، مهم ترین ویژگی دستگاه فمتوسکند است.

نادری با بیان اینکه کهولت سن شایعترین علت بروز آب مروارید محسوب می شود افزود: دیابت و برخی بیماریهای روماتیسمی از دیگر علل آب مروارید به شمار می رود.

وی با اشاره به اینکه ایران، همگام با برخی کشورهای جهان اکنون دارای این فناوری نوین است تاکید کرد که همه بیماران دچار آب مروارید مادرزادی تا کهنسالان می توانند از این روش نوین بهره بگیرند.

در ادامه نیز دکتر خسرو جدیدی عضو دیگر این تیم جراحی، تصریح کرد: سن ابتلا به کاتاراکت در کشور کاهش نیافته بلکه به دلیل ارتقای سطح کیفی زندگی و تمایل افراد برای دید بهتر، پیگیری بیشتر شده ایت.

این فوق تخصص قرنیه و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی، افزود: روش اصلی درمان تغییر بنیادین پیدا نکرده ولی به دلیل امکان محاسبات دقیق، شرایط به گونه ای است که جراح می تواند محل ورود به داخل چشم را براساس اندازه لنز محاسبه کرده و با دقت بسیار بالا (فمتوسکند- معادل ۱۰ به توان۱۵-) و با کمترین احتمال خطای انسانی درمان را انجام دهد.

جدیدی عضو تیم جراحی چشم بیمارستان فوق تخصصی بینا با تاکید بر اینکه امکان درمان عارضه آستیگماتیسم به طور هم زمان در بیمار وجود دارد، گفت: بدین ترتیب فرد برای دیدن دور نیاز به عینک نخواهد داشت.

در همین رابطه نیز دکتر مهران نیکخو، افزود: در روشهای قبلی (فیکو) جراح با ابزار دستی و تیغ مخصوص جراحی وارد فضای چشم می شد و در آنجا اقدام به جداسازی و شکستن لنز (عدسی) کدر بیمار می کرد، اما اکنون این فرآیند دستی به روش لیزری مبدل شده است.

این فوق تخصص قرنیه و عضو تیم درمانی بیمارستان چشم پزشکی بینا، گفت: با لیزر" فمتو سکند" دورتا دور محل عدسی جدا شده و دقت به گونه ای خواهد بود که به بافتهای اطراف به ویژه قرنیه آسیبی وارد نخواهد شد و خطای انسانی به صفر می رسد.

به گفته دکتر نیکخو، این روش اکنون به همت تیم فوق تخصصی جراحی قرنیه در بیمارستان فوق تخصصی چشم پزشکی بینا، تنها بیمارستان دارنده گواهینامه بین المللی اعتبار بخشی کشور از کانادا با موفقیت در حال انجام است.

چندی پیش دکتر محمود جباروند رئیس بیمارستان فوق تخصصی چشم پزشکی فارابی نیز در حاشیه بیست و سومین کنگره سالیانه انجمن چشم پزشکی ایران از وجود روش درمانی نوین کاتاراکت با لیزر در دنیا خبر داده و گفته بود که شانس موفقیت اعمال جراحی چشم با لیزر فمتوسکند بسیار بالاست چون برشهای چشم به جای چاقو توسط اشعه لیزر انجام می شود.

به گفته جباروند، با این روش نوین مقاومت چشم در برابر برخی ضربه های احتمالی افزایش یافته و مدت زمان بهبودی بیمار نیز کوتاهتر می شود.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات