رئیس انجمن پاتولوژی ایران گفت: وزیر سابق بهداشت به بهانه واهی مجوز نمونه برداری پاتولوژیک را در آزمایشگاه های معمولی صادر کرد. برخی همکاران غیرپاتولوژیست به نمونه های پاپ اسمیر به شکل کالای تجاری نگاه می کنند و متخصصان زنان آزمایش های غیرضروری تجویز می کنند.

به گزارش افکارنیوز ، فرید کرمی امروز در نشست خبری اعلام کرد که در کشور ما ثبت بیماری ها به صورت علمی انجام نمی شود و این به دلیل عدم سیاست گذاری مناسب در سیستم سلامت است به عنوان مثال یکی از بیماری های جدی سرطان است و برای کنترل آن باید برنامه ریزی و آمار آن را به دست آورد.

وی ادامه داد: از زمانی که ثبت سرطان الزامی شد قرار شد ارسال نمونه حتماً توسط پاتولوژیست انجام شود و این متخصصان بر روی نمونه نظر قطعی دهند و در نتیجه جامعه پاتولوژی به کمک وزارت بهداشت آمد و برای هر نمونه سرطان کد گذاری لازم را انجام داد.

کرمی تصریح کرد: برخی سرطان ها مانند سرطان پروستات در جوامع غربی بسیار شایع است و در اولویت برنامه ریزی این کشورها قرار دارد. اما در ایران به دلیل شایع بودن سرطان مری و اینکه در کمربند این سرطان قرار گرفته ایم دغدغه مسئولان را برنامه ریزی در این زمینه تشکیل می دهد که اگر آمار درستی داشته باشیم می توانیم شیوع را ارزیابی کرده و درمان را ممکن کنیم.

رئیس انجمن آسیب شناسی و پاتولوژی ایران با اشاره به اینکه در ثبت موارد سرطان پاتولوژیست ها نهایت همکاری را داشتند گفت: تا سه ماه پیش دستورالعمل حاکم بر سیستم پذیرش نمونه ها انجام و تایید نمونه را توسط آزمایشگاه های معمولی ممنوع کرده بود اما متأسفانه با امضاء وزیر سابق بهداشت پذیرش نمونه های پاتولوژی توسط آزمایشگاه های تشخیص طبی مجاز شد.

کرمی افزود: این مجوز با موارد علمی مغایرت دارد و سیستم ثبت سرطان را مختل می کند در این زمینه حتی اعضای بورد آسیب شناسی وزارت بهداشت معترض شده اند اما هنوز اتفاقی نیفتاده و پذیرش نمونه ها توسط آزمایشگاه های معمولی تایید می شود.

وی ادامه داد: استدلال وزارت بهداشت تقویت نظام ارجاع اعلام شد اما این را باید گفت که از یک طرف نمونه های پاتولوژی با نمونه های معمولی آزمایشهای خون، سرم و هورمون متفاوت است و نمی توان به راحتی آن را نمونه گیری کرد و از سوی دیگر این تصمیم توجیهی ندارد که متخصصان پاتولوژیست کم هستند.

وی تصریح کرد: ۱۵۰۰ متخصص پاتولوژیست وجود دارد که این تعداد برابر با کل اروپا است و از هر دو آزمایشگاه در تهران یک آزمایشگاه پاتولوژی وجود دارد بنابراین دغدغه کمبود پاتولوژیست و مشکل بیماران منطقی نیست.

کرمی افزود: این آزمایشگاه های تشخیص طبی اطلاعات جامعی از بیماران ندارند در نتیجه محل ثبت با محل زندگی بیمار متفاوت است و به دلیل اینکه سربرگ آزمایشگاه اصلی جدا می شود بیمار و پزشک نمی داند که به کدام آزمایشگاه مراجعه کند و در صورت آزمایش مجدد به چه کسی ارجاع داده شود.

* نمونه بیماران به تجارت تبدیل شده است


رئیس انجمن آسیب شناسی و پاتولوژی ایران گفت: برخی همکاران غیرپاتولوژیست به نمونه های پاپ اسمیر به شکل کالا نگاه می کنند و معتقدند بهره مالی این آزمایش باید بین آنها تقسیم شود. این ناجوانمردانه ترین نگاه به بیمار است و باعث شده پای غیرپزشک را به تشخیص آزمایشگاهی باز کنند.

کرمی ادامه داد: از سوی دیگر انجام پاپ اسمیر مایع بسیار در جامعه شایع شده که دو برابر قیمت پاپ اسمیر معمولی را دارد. در این میان آزمایشگاه هایی که پاتولوژیست ندارند ظروف پاپ اسمیر مایع را تهیه می کنند و به مطب متخصصان زنان می دهند تا این متخصصان پس از ارجاع بیماران به آزمایشگاهشان، درصدی را به جیب بزنند.

وی گفت: با این اقدام، روی نمونه بیماران تجارت می شود و بنده اعلام می کنم ممکن است پاپ اسمیر مایع در نمونه برداری مناسب تر باشد اما از نظر تشخیصی تفاوتی ندارد. فقط هزینه بسیاری به بیمار تحمیل می شود. یک پاپ اسمیر معمولی ۲۳ هزار تومان و پاپ اسمیر مایع تا ۸۰ هزار تومان هزینه به مردم تحمیل می کند.

وی گفت: تحقیقی را سه سال پیش بر روی پاپ اسمیر مایع انجام دادیم که نشان داد ۷۰ میلیارد تومان سالانه به نظام سلامت هزینه تحمیل می کند که یعنی مردم آن را می پردازند.

وی با بیان اینکه انجام بسیاری از پاپ اسمیر ها در کشور غیرضروری است گفت: به عنوان مثال سرطان گردن رحم در ایران شایع نیست و نباید در این زمینه هزینه کرد از سویی مردم باید بدانند پاپ اسمیر فقط سرطان ها را تشخیص نمی دهد و همیشه ضروری نیست.

کرمی افزود: اگر نقش بیمه مانند امروز کمرنگ نمی شد استاندارد ها تعریف می شد و مردم برای هر روشی هزینه نمی دانند در حال حاضر مردم وارد چرخه نیاز القائی می شوند و بخشی از سرمایه خود را برای درمان های غیرضروری هزینه می کنند. در حالی که اگر تأمین کننده منابع بیمه ها باشند رابطه مالی پزشک و بیمار به حداقل می رسد.

* گرایش متخصصان زنان به انجام آزمایش های غیرضروری


رئیس انجمن آسیب شناسی و پاتولوژی ایران گفت: در برخی از کنگره های بیماری های زنان برخی آزمایشگاه ها که حمایت کننده این کنگره ها هستند برخی از روش ها را به متخصصان زنان تجویز می کنند. مثلاً می گویند کیتی وارد شده که می توان بیماری نادر تخمدان را تشخیص داد در نتیجه متخصصان زنان نسخه نویسی را آغاز می کنند و نادانسته به سمت این آزمایش ها می روند. در حالی که نه بیمار و نه پزشک نمی داند که این آزمایش ها ضروری است یا خیر.

وی با اشاره به اینکه دلیل افزایش آزمایش پاپ اسمیر به دلیل عدم تجویز مناسب گفت: حتی اضطراب در فرهنگ ما باعث خود بیمار انگاری می شود. این واقعیتی است که باعث شده بیمار مدام برای انجام آزمایش اقدام کند. تا تسکینی برای اضطرابش شود. این پدیده که در حال حاضر افزایش یافته باعث هزینه های بالای درمان شده است.

وی گفت: جامعه پاتولوژیست وارد سیاست گذاری نمی شود اما در عین حال آزمایشگاه مرجع سلامت وزارت بهداشت برای ما سیاست گذاری می کند و پذیرش نمونه را برای همه آزمایشگاه ها آزاد کرده است.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات