معاون وزیر بهداشت عنوان کرد؛

معاون بهداشتی وزارت بهداشت، گسترش فرهنگ خود مراقبتی را مهمترین برنامه و سیاست بلند مدت این وزارتخانه عنوان کرد و گفت: برنامه وزارت بهداشت این است که همه مردم کشور از سلامتی خود صیانت کنند.

به گزارش افکارنیوز ، دکتر علی اکبر سیاری با اشاره به اینکه سالانه ۴۰۰ هزار مرگ در کشور به ثبت می رسد، اظهار داشت: بخش زیادی از موارد مرگ و میر در کشور را می توان با توسعه فرهنگ خود مراقبتی و کاهش ریزفاکتورهای خطر از جمله عدم تحرک و تغذیه نامناسب کاهش داد.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر ۸۱ هزار مورد از علل مرگ و میر در کشور به علت ابتلا به فشار خون، ۳۵ هزار مورد به علت چربی خون و ۳۱ هزار مورد نیز ارتباط به دیابت دارد، خاطر نشان کرد: برنامه وزارت بهداشت این است که همه مردم کشور از سلامتی خود صیانت کنند و در زمینه خودمراقبتی توانمند شوند.

معاون بهداشتی وزارت بهداشت توجه به تکامل کودکان و گسترش برنامه های مراقبت اولیه کودکان زیر ۸ سال را از دیگر برنامه های مهم وزارت بهداشت عنوان کرد و اظهار داشت: مغز کودک در دو سال اولیه حداکثر رشد را دارد و تا سن ۸ سالگی رشد مغز تکمیل می شود که می توان با همکاری بخشهای مختلف و مردم و گسترش برنامه های مراقبتی بهره هوشی کودک را افزایش داد.

سیاری در ادامه با قدردانی از تلاشهای بهورزان در افزایش شاخصهای بهداشتی در کشور خاطر نشان کرد: خوشبختانه سیستمی که در ایران به وجود آمد از نظر صرف و صلاح اقتصادی بسیار کارآمد است اما با توجه به تحولات گسترده در کشور و تغییر در سیمای بیماریها و مرگ و میر، این سیستم نیاز به بازنگری و تغییر و نوآوری دارد که در صددیم که این تغییرات را به وجود بیاوریم.

وی با اشاره به اینکه بهورزان به عنوان سربازان خط مقدم نظام سلامت کشور و نخستین محل دسترسی مردم به شمار می روند، خاطر نشان کرد: پیشرفت تحصیلی و ارتقاء علمی بهورزان از برنامه هایی است که در دستور کار وزارت بهداشت در سالهای آینده قرار گرفته است.

وضعیت پزشک خانواده

معاون بهداشتی وزارت بهداشت گفت: برنامه پزشک خانواده به صورت تدریجی و بر پایه تحقیق در کشور اجرایی می شود.

سیاری با اشاره به اینکه توسعه شاخصهای سلامت با توجه به تغییرات جمعیتی، نوع بیماریها و مرگ و میر از مهمترین برنامه های وزارت بهداشت است و اجرای برنامه پزشک خانواده نیز در همین راستاست، اظهار داشت: این برنامه پس از آسیب شناسی، بررسی مشکلات و تحقیق به تدریج در کشور اجرایی خواهد شد.

وی خاطر نشان کرد: با اجرای برنامه پزشک خانواده به طور اصولی و توسعه نظام شبکه می توان شاهد رشد و شکوفایی و ارتقاء سلامت مردم بود.

معاون بهداشتی وزارت بهداشت در ادامه با اشاره به اینکه بهورزان سربازان خط مقدم نظام سلامت کشور هستند، خاطر نشان کرد: توسعه شاخصهای سلامت بدون توسعه روستا امکان پذیر نیست و از بهورزان انتطار می رود که با همکاری بزرگان و مسئولان روستا، کمبودها و موانع رشد و توسعه حوزه فعالیت خود را بررسی کرده و در جهت رفع آن تلاش کنند.

سیاری اعتلای سلامت روان، ارائه خدمات پیشگیرانه، بهبود کیفیت و شیوه زندگی و گسترش زندگی توام با شادابی و سرزندگی را از ماموریتهای بهورزان در مناطق روستایی برشمرد و اظهار داشت: در حال حاضر ۲۹ درصد از جمعیت کشور در مناطق روستایی ساکن هستند و بدون توسعه روستا، توسعه شاخصهای سلامت امکان پذیر نیست و با توجه به تغییر نیازها نقش موثر بهورزان بسیار مهم است.

وی با اشاره به تغییر شیوه زندگی مردم و گسترش سندروم متابولیک در کشور و شیوع بیماریهای غیر واگیر اظهار داشت: در حال حاضر سالانه ۴۰۰ هزار مورد مرگ و میر در کشور رخ می دهد که از این تعداد ۸۱ هزار مورد به علت فشار خون و سکته مغزی است و این امر نشان می دهد که باید فرهنگ خود مراقبتی در کشور رشد تقویت شود.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات