رئیس انجمن علمی روانشناسی بالینی ایران با توضیح درباره بیش فعالی به عنوان اختلال شایع دوران کودکی، مداخلات درمانی به ویژه دارو درمانی را راه کار مناسب رفع این مشکل دانست.

به گزارش افکارنیوز ، حمید یعقوبی بیش فعالی را مربوط به دوره کودکی دانست و گفت: بیش فعالی به طور عمده مربوط به دوره کودکی است اما برخی علائم تا بزرگسالی نیز ادامه پیدا می کند.

وی درباره علائم مبتلایان به این اختلال گفت: تکان خوردن زیاد، پرحرفی، بی قراری و کلا پرتحرکی جزو علائم مبتلایان به پیش فعالی است.

وی افزود: مبتلایان به پیش فعالی وسط حرف دیگران می پرند و در مهمانی ها خیلی اذیت می کنند.

رئیس انجمن علمی بالینی ایران اظهار داشت: مشکل مبتلایان توجه و تمرکز است، آنها معمولا وسایلشان را گم می کنند و یا در مدرسه جا می گذارند.

اما اینها پایان ماجرا نیست، مبتلایان به بیش فعالی مشکلات دیگری نیز دارند که در عملکرد تحصیلی شان اختلال ایجاد می کند. بیشتر این مشکلات در زمینه نوشتاری است.

یعقوبی در این باره گفت: این کودکان در مدرسه به دلیل عدم تمرکز و توجه در دیکته و نوشتن مشکل دارند، اغلب تشدید، سرکش و دندانه حروف و کلمات را نمی گذارند.

* بیش فعالی عقب ماندگی نیست


وی افزود: متاسفانه گاهی به آنها برچسب تنبلی و حتی عقب مانده زده می شود در حالی که آنها عقب مانده نیستند.

رئیس انجمن علمی روانشناسی بالینی ایران تصریح کرد: البته معلمان این گونه برچسب ها را به آنها نمی زنند اما از آنها به عنوان دانش آموزانی که هوش خوبی داشته اما به اندازه کافی تلاش نمی کنند یاد می کنند.

یعقبوی گفت: حواس پرتی این کودکان به دلیل مشکل در بخشی از ساختار مغزی و فیزیولوژیکی آنهاست که موجب عدم توجه آنها به جزئیات می شود.

وی افزود: ممکن است برخی والدین بگویند فرزندشان موقع تماشای برنامه کودک آرام و قرار دارد. باید گفت این کودکان به برخی فعالیت ها توجه نشان داده اما در زمینه درس و یادگیری بی علاقه هستند.

* مبتلایان به بیش فعالی دل به کار نمی دهند


این عضو هیئت علمی دانشگاه اذعان داشت: متاسفانه مبتلایان به بیش فعالی انگیزه کافی برای یادگیری ندارند و همه چیز را آسان می گیرند.

وی افزود: بی نظمی و شلختگی ویژگی های دیگر مبتلایان است.

یعقوبی بار دیگر با تاکید بر سالم بودن هوش کودکان مبتلا به پیش فعالی گفت: این کودکان عقب مانده نیستند و مشکل ذهنی و هوشی ندارند. تنها مشکل آنها توجه و تمرکز است. به عبارتی دل به کار نمی دهند.

وی افزود: نباید از این کودکان کارهای خسته کننده و پیچیده خواست چرا که آنها علاقه ای به این نوع فعالیت ها ندارند.

رئیس انجمن علمی روانشناسی بالینی ایران درباره پیامد های اجتماعی این کودکان در خانواده ها گفت: معمولا والدین این کودکان ترجیح می دهند که به مهمانی نروند چرا که کودکانشان درگیر قید و بندهای رفتاری برای حضور در مهمانی ها را ندارند.

وی افزود: این راه کار خوبی برای حل مشکل نیست و ملاحظات درمانی باید از سوی روانشناسی و روانپزشک صورت بگیرد.

* به کودکان بیش فعال پاداش های کوچک و فوری بدهید


این متخصص بهداشت روانی با اشاره به اقدامات درمانی مرتبط با این اختلال گفت: بخشی از درمان این اختلال روانشناختی بوده و رویکردهیا رفتاری مانند روشهای تقویت رفتار، محرومیت از برخی امتیاز ها و پاداش دهی بسیار مؤثر است.

وی افزود: این کودکان به پاداش های فوری بسیار اهمیت می دهند. اگر پاداش کوچک اما فوی باشد به مراتب مؤثر تر از پاداش های بزرگ اما با تعویق است.

یعقوبی تصریح کرد: این کودکان به دلیل ظرفیت تحمل پائین نمی توانند صبور باشند. البته این به معنی توجه به هر خواست و تامین خواسته های این کودکان نیست.

وی درباره درمان دارویی رایج این اختلال گفت: معمولاً دارو را قبل از سن مدرسه می دهند اما اگر اختلال شدید باشد آن را هم ادام می دهند.

* مصرف دارو نگران کننده نیست


یعقوبی اظهار داشت: دلیلی برای نگرانی والدین از مصرف این گونه داروها وجود ندارد.

وی افزود: پیامد این اختلال در صورت عدم درمان به مراتب بدتر از عوارض ناشی از مصرف دارو است.

یعقوبی گفت: تنها عارضه دارو در مبتلایان به بیش فعالی کم اشتهایی است که می توان آن را بعد از صرف غذا به کودک داده بنابر این نگرانی والدین از اختلال در روند رشد کودک نیز از بین می رود.

وی با معرفی «نورو فیدبک» به عنوان درمان جدید این اختلال اظهار داشت: «نوروفیدبک» از طریق آموزش کنترل و مدیریت امواج مغزی موجب افزایش توجه کودک می شود. این درمان در صورتی که با سایر درمان ها همراه شود موثر است و به تنهایی نمی تواند اختلال را درمان کند.

یعقوبی بیش فعالی را نوعی اختلال ژنتیک عنوان و نگرانی بانوان را درباره بارداری و زایمان در سنین بالا به دلیل ابتلاء کودک به بیش فعالی بی اساس دانست: سن بالای مادر موجب زایمان کودک عقب مانده می شود و تاکنون شواهد علمی مبنی بر ارتباط سن بالای مادر با زایمان کودکان بیش فعال تائید نشده است.

ADHD نوعی اختلال شایع در کودکان است که از آن به عنوان بیش فعالی با کمبود و نقص در توجه و یادگیری یاد می شود.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات