در کارگروه سلامت زنان انجمن علمی پزشکی اجتماعی مهمترین عوامل خطر مرگ و میر زنان کشور و شاخص های اجتماعی فرهنگی این گروه بررسی و مشخص شد ۵۹ درصد زنان جامعه افزایش وزن دارند.

به گزارش افکارنیوز ، نرگس رستمی، عضو هیئت مدیره انجمن علمی پزشکی اجتماعی در نشست کارگروه سلامت زنان که در انجمن علمی پزشکی اجتماعی برگزار شد به اهمیت توجه به حوزه سلامت زنان پرداخت و گفت: زنان نقش مراقبت از خانواده را بر عهده دارند بنابراین اگر در خصوص مباحث سلامتی خود اطلاع کافی داشته باشند و در این زمینه اقدام کنند به سلامت کل خانواده منجر خواهد شد.

وی افزود: همچنین با توجه به نقش زنان در تولید مثل و باروری، اگر دختران و زنان سالم باشند نسل بعدی سالم تر خواهد بود. به همین دلیل در جهان سلامت زنان از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

رستمی به وضعیت و شرایط سلامت زنان براساس تفکیک سنی اشاره کرد و افزود: در دوران کودکی و در مورد دختربچه ها رفتارهای تربیتی نامناسب و تبعیض آمیز عامل خطر مهمی است و باید مورد توجه قرار گیرد.

وی در ادامه به اهمیت توجه به سلامت دوران نوجوانی و جوانی اشاره کرد و گفت: در این دوران به صورت عمده باید به مسائل روحی و روانی که دختران نوجوان با آن مواجه م شوند توجه کرد. همچنین آموزش بهداشت باروری از دیگر مواردی است که باید بر آن تاکید کرد.

رستمی گفت: اگر چه در این زمینه اقدامات خوبی در حال انجام است ولی آمارها نشان می دهد که با وضعیت ایده آل فاصله بسیاری داریم. برای مثال بر اساس مطالعه شاخص های جمعیت و سلامت که بوسیله موسسه ملی تحقیقات سلامت انجام گرفته است، تنها ۲۰ درصد زنان ۱۵ تا ۲۴ سال آگاهی مناسبی در مورد راه های پیشگیری از ایدز دارند.

وی ادامه داد: همین مطالعات نشان می دهد بیش از ۹۰ درصد زنان ۱۵ تا ۲۴ سال حداقل یک بار در روز تلویزیون نگاه می کنند اما حدود ۱۰ درصد حداقل یک بار در روز کتاب، مجله و روزنامه می خوانند. بنابراین باید بتوانیم با توجه به این وضعیت و در عین حال با استفاده از فناوری های نوین مانند رایانه و تلفن همراه مداخلات مناسبی را طراحی کنیم.

وی ادامه داد: در گروه سنی ۴۹-۱۵ مرگ و میر ناشی از سوانح و حوادث یکی از معضلات اصلی در جهان به ویژه در کشور ما محسوب می شود. سوانح و حوادث در مردان شایع تر است با این حال بررسی ها نشان می دهد که مهمترین علت مرگ در زنان این گروه سنی نیز مربوط به حوادث حمل و نقل است. به همین دلیل به این موضوع نیز باید بیش از پیش توجه شود.

رستمی سرطان سینه را یکی دیگر از عوامل اصلی مرگ و میر در زنان دانست و افزود: بر اساس مطالعه طرح سیمای مرگ و میر در ۲۹ استان کشور در سال ۸۵ و مقایسه با داده های قبلی مشخص شده است که متاسفانه سرطان سینه به سرعت در حال افزایش و سن این بیماری در حال کاهش است به طوری که در گروه سنی ۴۶-۱۵ سال رتبه ششم مرگ و میر را به خود اختصاص می دهد.

عضو هیئت مدیره انجمن علمی پزشکی اجتماعی همچنین به دوره سالمندی اشاره کرد و گفت: امید به زندگی در کشور در حال افزایش است. ولی متاسفانه میزان زیادی از این افزایش طول عمر همراه با ناتوانی و معلولیت طی می شود.

وی گفت: اگر شیوه صحیح زندگی را از دوران کودکی آغاز کنیم این عوامل نیز قابل پیشگیری خواهد بود. با این حال اگر در دوران سالمندی هم بیماری هایی از جمله فشار خون، دیابت، قند خون و چربی خون را زودتر تشخیص دهیم به طور حتم از بسیاری از ناتوانی ها و معلولیتها پیشگیری می شود.

رستمی تصریح کرد: بحث نابینایی و کم بینایی نیز در زنان مسن می تواند مشکلات فراوانی را به وجود بیاورد و یکی از اولویتهای سلامت در این گروه سنی است که کمتر به آن توجه شده است.

مهمترین عوامل خطر بیماری های جسمی در زنان


همچنین مریم رهبری بناب، پژوهشگر ارشد گروه بهداشت و درمان مرکز پژوهش های مجلس به عوامل خطر بیماری های جسمی در زنان اشاره کرد و افزود: ۵۹ درصد زنان جامعه با افزایش وزن مواجه هستند که روند آن رو به رشد است. همچنین بیش از ۲۰ درصد از زنان میانسال و مسن با اختلال چربی خون به دلیل سبک زندگی نامناسب مواجه هستند.

وی ادامه داد: بیش از ۲۵ درصد زنان میانسال و مسن به فشار خون و بیش از ۲۰ درصد نیز به دیابت مبتلا هستند. در واقع بیش از ۶۰ درصد زنان الگوی مناسب غذایی را رعایت نمی کنند که همین موضوع به سایر اعضاء خانواده نیز منتقل می شود.

وی گفت: یکی از عوامل اصلی خطر برای بیماری های مزمن مصرف دخانیات است که متاسفانه رشد بالایی را در زنان شاهد هستیم به طوری که میانگین سنی مصرف سیگار در دختران کاهش یافته و نگران کننده است. همچنین رفتارهای پرخطر جنسی در گروه سنی جوانان و نوجوانان مسئله نگران کننده ای است که متاسفانه فقر آموزشی در سیستم آموزش و پرورش در اینکه چگونه فرد می تواند از خود محافظت و خود را مدیریت کند وجود دارد.

به گفته وی، مهارت حل مساله در دختران، برقراری ارتباط، آموزش پیش از ازدواج و مدیریت زمان از جمله مسائلی است که در سیستم آموزشی باید به آن توجه شود.

شاخص های اجتماعی فرهنگی حوزه زنان


در ادامه حمیده جوادی نسب، کارشناس ارشد اقتصاد سلامت به شاخص های اجتماعی فرهنگی مرتبط با سلامت زنان در سال ۸۹ برگرفته از مطالعه شاخص های سلامت و جمعیت اشاره کرد و گفت: براساس این شاخص میزان باسوادی در گروه سنی ۶ سال به بالا در مردان در کل کشور بیش از زنان است.

وی ادامه داد: همچنین بر اساس تقسیم بندی ها در گروه سنی مختلف، سنین ۲۱ تا ۳۰ سال بیشترین میزان باسوادی را در کشور دارند.

جوادی نسب همچنین به آمار مربوط به تحصیلات کودکان اشاره کرد و گفت: میزان خالص حضور دختران در آموزش ابتدایی در کل کشور بیشتر از پسران است ولی با این وجود میزان باسوادی پسران در مقاطع بعدی بیشتر است. همچنین شاخص تحصیلات دانش آموزان ۱۷-۱۱ ساله ایرانی در مقطع راهنمایی و متوسطه نشان می دهد که در کل کشور میزان خالص حضور پسران در آموزش راهنمایی بیشتر از دختران است.

در تکمیل این بحث رستمی اشاره کرد: با وجود آنکه وضعیت سواد در مردان بهتر از زنان است اما نرخ رشد باسوادی در زنان بیش از مردان است و فاصله بین زنان و مردان در زمینه میزان تحصیلات در حال کم شدن است.

سلامت زنان از نگاه سازمان جهانی بهداشت


در ادامه آزاده سیاری فرد، متخصص پزشکی اجتماعی و عضو هئیت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران به راهکارهای پیشنهادی سازمان جهانی برای ارتقاء سلامت زنان اشاره کرد و افزود: در هر گروه سنی عوامل خطری برای سلامت زنان وجود دارد که سیاستگذار باید به این عوامل خطر و بیماری ها توجه کند و برای آنها برنامه ریزی هدفمندی داشته باشد. در کل جهان عوامل فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی به طور مستقیم بر سلامت زنان تاثیر می گذارد و در برنامه ریزی ها باید مدنظر قرار گیرند.

وی پاسخگو کردن سیستم های ارائه دهنده خدمات سلامت، افزایش دسترسی و پوشش همگانی بیمه و ارائه خدمات سلامت را از جمله اولویت های ارتقاء سلامت زنان در تمام کشورها دانست و گفت: تاکنون تمرکز بیشتر برنامه های بین المللی و ملی بر روی سلامت زنان در دوران بارداری و بهداشت باروری بوده است در حالی که لازم است در برنامه های سلامت زنان به سایر مسائل نیز پرداخته شود.

وی کم توجهی به نیازها و محدودیت های زنان در بهره مندی از خدمات را از دیگر چالش ها عنوان کرد و افزود: لازم است مشارکت عموم مردم و گروههای حمایتی از زنان را در تمام مراحلی که می تواند کمک کننده باشد در برنامه ریزی ها و ارائه خدمات داشته باشیم تا سلامت زنان را ارتقاء دهیم.

سیاری فرد افزود: بخش عمده ای از کارکنان نظام سلامت را زنان تشکیل می دهند اما با این وجود حضورشان در جایگاه های تصمیم گیری کم رنگ است به همین دلیل سازمان جهانی بهداشت توصیه می کند که فعالیتهای متعهدانه ای برای افزایش نقش زنان در تصمیم گیری نظام سلامت وجود داشته باشد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات