حجت الاسلام زائری با انتقاد از انتساب برخی سخنان نامربوط به وی درباره شعار «مرگ بر آمریکا» ، از موضع ثابت همیشگی خود درباره این شعار گفت؛ همان موضعی که در اولین مقاله رسانه ای خود در ۱۰ سالگی داشته است.

به گزارش افکارنیوز ، پس از مراجعت رئیس جمهور از سفر نیویورک زمزمه هایی با مضمون بهبود روابط میان ایران و امریکا مطرح شد و پس از آن گروهی به گونه ای نسنجیده شتابزده، از حذف شعار «مرگ بر آمریکا» در نمازهای جمعه و تجمعات مردمی سخن گفتند و برای به اصطلاح مستند کردن سخنان خود تفسیرهای غریبی از سخنان چهره های مطرح سیاسی، و فرهنگی و اجتماعی به دست دادند.

این تفسیر ها بدون توجه به مظالم چندین دهه ای دولت آمریکا در حق مردم ایران و رسالت دینی، انقلابی و فرهنگی آنان صورت گرفت. این گروه نمی دانستند که شعار «مرگ بر آمریکا» برآمده از تجربه‏های بسیار ملت ایران، در طول سال‏های متمادی است که با تمام وجود، خوی استکباری را تجربه کرده‏اند و این شعار را هشداری دائمی جهت آگاهی در مقابل توطئه‏ها، خیانت ها و جنایت های دائمی آمریکا، در قبال خود می دانند.

حجت الاسلام والمسلمین محمدرضا زائری، نویسنده و فعال رسانه ای و مدیر موسسه فرهنگی شهدای انقلاب اسلامی (سرچشمه) گفت: چیزی که اخیراً باعث تأسف بود این بود که برخی این روزها کوشیدند این شعار را تضعیف، یا منحرف کنند یا در اصل این شعار تردید ایجاد کنند.

وی ادامه داد: من خودم هم با این اتفاق مواجه شدم که از یک نوشته ای که کاملاً هم موجود است و قابل مراجعه و دسترسی است، متأسفانه سوءبرداشت هایی شد و با نیات متعدد و متفاوتی تیترهای استنباطی نامربوطی در برخی از رسانه ها منتشر شد که از قول بنده گفته شد که «مرگ بر آمریکا شعار امروز ما نیست» یا «با شکم خالی نمی توان مرگ بر آمریکا گفت» و… .

در حالی که بنده اتفاقاً اصل مطلبی که نوشتم و موجود هم هست، توجه دادن به این بُعد است که ما باید خود را به سطحی برسانیم که بتوانیم با قدرت مرگ بر آمریکا بگوییم؛ برای اینکه ایران اسلامی امروز سردمدار و جلودار یک مواجهه بسیار بزرگ است که در طول تاریخ هم انتظار آن را می کشیده اند… و «مواجهه با آمریکا» یک رویارویی جدی و اساسی و یک نقطه عطف در تاریخ است… .

حجت الاسلام زائری در بخشی از سخنان خود تصریح کرد: موضعی که من همیشه داشتم و دارم همین است. اولین چیزی که از بنده در روزنامه ها چاپ شد، مضمون آن همین «مرگ بر آمریکا» و تقابل با خوی استبدادی و استکباری آن، در نخستین سال جنگ تحمیلی است که در ۱۰ سالگی ام در روزنامه جمهوری اسلامی منتشر شد. البته در آن زمان ۱۰ ساله بودم، اما برای آن که می خواستم پز بدهم، سن خود را بالا نشان داده و خود را ۱۱ ساله معرفی کردم. این یک انشای مدرسه ای است، اما موضع من از آن روز تاکنون همین بوده است.

زائری در این نوشتار بر جبهه گیری ابرقدرتها در رابطه با جنگ تحمیلی عراق علیه ایران و به ویژه سرکردگی آمریکا تأکید می کند. متن کامل مطلب منتشر شده در شماره ۴۳۴ روزنامه جمهوری اسلامی» (چهارشنبه، ۱۲ آذرماه ۱۳۵۹ برابر با ۲۴ محرم ۱۴۰۱) با عنوان «مقاله نوجوان ۱۱ ساله در مورد حمله عراق» بدین شرح است:


مقاله نوجوان ۱۱ ساله در مورد حمله عراق

یکی از دستاورهای انقلاب اسلامی ایران، ایجاد زمینه مساعد و مناسب جهت رشد افکار و استعدادهای اقشار مخلف مردم بخصوص جوانان بوده است. نوجوانی که در رژیم طاغوت بر اثر جو حاکم بر اجتماع امکان هیچ گونه بروز استعداد و اندیشه را نداشت، حال نارنجک به کمر بسته و در راه اسلام و آزادگی خود را به زیر تانک های دشمن می اندازد و نیز نوجوان ۱۱ ساله ای سلاح قلم به دست گرفته و تحلیل خود بر حمله دولت کافر عراق به جمهوری اسلامی می نویسد.

مقاله زیر از سوی محمدرضا زائری، نوجوان ۱۱ ساله در مورد حمله نظامی عراق به ایران به دفتر روزنامه ارسال شده که عین نامه چنین است:

بسم الله الرحمن الرحیم


همانطور که اطلاع داریم و آگاه هستیم، دولت بعث ظالم عراق به سرکردگی آمریکا و برای حفظ منافع ابرقدرتها با انقلاب اسلامی دست به جنگ زده است و اکنون که صدام تکریتی و ملحد بعثی در خطر نابودی قرار گرفته است، غریو صلح و آتش بس و پایان جنگ را سر داده است. اما این سگ زنجیری نمی داند که یک مسلمان (بخصوص یک مسلمان واقعی و شیعه) هرگز جنگی را که ابرقدرتها بر او تحمیل نموده اند، پایان نمی دهد، مگر تا نابودی ابرقدرتهای ظالم زمانه.

و اکنون برای تفسیر و تجزیه و تحلیل این جنگ تحمیلی باید بر سه موضع اصلی تکیه داشت:

اولا: شایعه سازی های داخلی و خرابکاری های داخل کشور
ثانیاً: حمله دولت بعث در خارج از مرزهای کشور و تجزیه و تحلیل این جنگ توسط ابرقدرتها
ثالثاً: شورش های داخلی مردم عراق
شایعه سازها را دستگیر کنید (امام خمینی)

شایعه سازهای داخلی وقتی می بینند عراق به کشور اسلامی ایران حمله نموده، فکر کرده اند دست آنها هم بازتر شده و می توانند فعالیت های ضداسلامی خود را گسترش دهند؛ ولی این نابخردان نمی دانند که ایران ۳۵ میلیون شیرزن و جوانمرد دارد و هر یک حریف صدها تن از آنان خواهد بود.
جنگ و جبهه گیری ابرقدرتها در رابطه با جنگ

و اکنون که ابرقدرتها نافع خود را در خطر می بینند به تکاپو افتاده اند و هر روز دست به حیله ای جدید می زنند، ولی حیله هایشان یکی پس از دیگری نقش بر آب می شود. بارها دیدیم هواپیما فرستادند در طبس سقوط کرد، توطئه چیدند تا ایران را (چند جای اصلی را) بمباران کنند و حکومت را در دست بگیرند، به خواست خدا عوامل توطئه دستگیر شدند، اما کشورهایی که به جنگ ایران و عراق و حملات شبانه روزی و بیرحمانه دولت بعث حمله می کنند کم نیستند: لیبی، سوریه، الجزایر، فلسطین، کره شمالی.

اما ما هم، ما مردم هم در رابطه با جنگ بی نقش نیستیم، آنها که می توانند و نیرو دارند به جبهه می روند و هر یک از آنها به سربازان اسلام اضافه می شود، دل دشمن را به لرزه درمی آورند و آنهایی که نمی توانند به جبهه بروند و به برادران پاسدار و بسیج و ارتشی و عشایر خود در نابودی دولت خائن و ظالم بعث عراق کمک کنند در داخل کشور با کمک های جنسی و نقدی سربازان اسلام را روحیه می دهند و کم نیستند شیرزنان و جوانمردانی که کمک های ناچیزی تقدیم می کنند ولی همین چیزها دل دشمن را می لرزاند و آنجا که شیرزن مبارز رختخواب تمیز و ملافه کشیده خود را می آورد و می گوید: طوری نیست من یک پتو روی خودم می کشم و می خوابم، اما آنها سرما نخورند و اکنون آنها جوانمردانه برای حفظ دین اسلام و حراست مرزهای میهن اسلامی می جنگند، ما هم وظیفه داریم با کمک های جنسی و نقدی خود به آنها کمک کنیم.

و عراق از داخل هم در خطر نابودی است (منظور از عراق دولت بعث عراق است) مردم در حال آمادگی برای انقلاب و انفجار هستند و تاکنون به دلیل جنبش های سیاسی، دولت بعث ده ها هزار نفر را به شهادت رسانده و کار به جایی کشیده که صدام معاون خود را می کشد و مردم هم هر روزه دست به تظاهرات و اشغال اماکن سیاسی بعثیان می زنند و صدام را در خطر نابودی قرار می دهند.

و وظیفه ما مردم و آن مسئولان در این زمان حساس چیست؟ ما وظیفه داریم که به سربازان اسلام روحیه دهیم و از شایعه پراکنی بپرهیزیم و مسئولین باید از طرح مسائل اختلاف انگیز بپرهیزند که دشمن سوء استفاده نکند.

والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته
محمدرضا زائری، ۱۱ ساله، کلاس پنجم دبستان دنیای آزاد
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات