متخصص گوش، حلق و بینی گفت: اگرکودک زیر ۳ سال دچار بزرگی غیر قابل برگشت لوزه، عفونت های مزمن، انسداد تنفسی یا خرخر مقاوم به درمان شود انجام عمل جراحی الزامی می شود در غیر این صورت در این محدوده سنی عمل لوزه سوم پیشنهاد نمی شود.

به گزارش افکارنیوز ، مهتاب ربانی اناری اظهار داشت: لوزه سوم یکی از بافت های لنفاوی بدن است که در ناحیه پشت حفره های بینی در ناحیه حلق بینی قرار گرفته است.

متخصص گوش، حلق و بینی گفت: به صورت نرمال، لوزه سوم در مواجهه با عفونت ها مانند همه بافت های لنفاوی بدن اندازه اش بزرگ می شود و نقش دفاعی ایفا می کند.

استادیار دانشگاه علوم پزشکی تهران تصریح کرد: نقش دفاعی لوزه ها در ترشح آنتی بادی ها به خصوص در کودکان زیر ۳ سال اهمیت بیشتری ایفا می کند و ترجیحاً در این محدوده سنی عمل لوزه سوم پیشنهاد نمی شود.

ربانی اناری ادامه داد: انجام عمل جراحی در کودکان زیر ۳ سال در موارد خاص الزامی می شود مثلاً لوزه دچار بزرگی غیر قابل برگشت یا عفونت های مزمن مداوم شده باشد یا اینکه لوزه موجب انسداد تنفسی و خرخر مقاوم به درمان شود که تشخیص این حالت ها با پزشک معالج است.

متخصص گوش، حلق و بینی تشریح کرد: یکی از شایع ترین حالت هایی که در کودک علائم گرفتگی بینی و بزرگی لوزه را تقلید می کند آلرژی و حساسیت است که در صورت تشخیص توسط پزشک معالج، درمان آن مقدم بر جراحی لوزه است.

ربانی اناری در پاسخ به پرسش فارس مبنی بر شناخت علائمی که به تجویز عمل لوزه منجر می شود گفت: در صورتی که پزشک معالج کودک را طی ویزیت های متعدد تحت نظر داشته باشد و کودک دچار آلرژی به درمان دارویی پاسخ مناسب ندهد آنگاه انجام عمل جراحی لوزه قابل توجیه است و پزشک معالج می تواند بیمار را به متخصص گوش، حلق و بینی یا جراحی سر و گردن برای انجام عمل جراحی لوزه ارجاع دهد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات