هر سال با شروع فصل پاییز و آغاز بارندگی ها قصه آبگرفتگی معابر شهر تهران تکرار می شود و از هفته ها قبل از شروع بارندگی ها خبرهای بسیاری از اقدامات پیشگیرانه در مطبوعات منتشر می شود اما پس از اولین بارش معابر اصلی شهر را آب می گیرد و مشکلات زیادی برای شهر ایجاد می شود.

به گزارش افکارنیوز ، عبداللهی با اعلام اینکه در راستای برنامه های عملیاتی لایروبی مناطق ۲۲ گانه طرحی با هدف به حداقل رساندن مشکلات آبگرفتگی و به منظور نظارت بر اجرای عملیات لایروبی با استفاده از پیمانکاران مسیل ها و خدمات شهری مناطق بدون هیچ گونه هزینه مازاد در این خصوص به اجرا در می آید، گفت: بر اساس اعلام معاونت خدمات شهری در این طرح یک هزار کارگر و نزدیک به ۶۰۰ کامیون و کامیونت در عملیات لایروبی حضور دارند.

وی با اعلام اینکه ۱۳۸۹ نقطه آبگیر شناسایی شده است، اظهار کرد: در شهر تهران شبکه جمع آوری آبهای سطحی شامل یک شبکه اصلی با احتساب زهکش های زیرسطحی که بیش از ۶۵۰ کیلومتر می باشد و یک شبکه فرعی با طولی بالغ بر بیش از ۱۰ هزار کیلومتر آن را حمایت می کند.

عبداللهی اضافه کرد: مشکل اصلی معابری که آبگرفتگی دارند تجمع زباله های ریخته شده توسط شهروندان در انهار و کانالهاست و در صورت همکاری شهروندان بسیاری از این کانال ها و انهار مسدود نخواهد شد.

معاون شهردار تهران در ادامه گفت: همچنین شهر تهران چهار حوضه آبریز دارد که شامل سیل برگردان شرق در مناطق ۴،۱، ۸،۱۳،۱۴ و بخشهایی از مناطق ۳،۷، ۱۲،۱۵ و ۲۰ با مساحتی شامل ۲۲۰ کیلومتر مربع، سیل برگردان غرب شامل مناطق ۵،۲، ۱۸ و ۹ با مساحتی شامل ۱۴۷ کیلومتر مربع، حوضه مرکزی شامل مناطق ۱۰،۱۷،۶، ۱۱،۱۹ و بخشهایی از مناطق ۷،۱۲،۱۵،۲۰ و ۱۸ و ۹ با مساحتی شامل ۱۶۵ کیلومتر مربع و حوضه رودخانه چیتگر شامل مناطق ۲۱ و ۲۲ با مساحتی شامل ۸۵ کیلومتر مربع می شود که در مجموع ۶۱۷ کیلومتر مربع را در حوضه آبریز درون شهری تهران را شامل می شود.

این امید وجود دارد که امسال با تمهیدات صورت گرفته در شهرداری تهران با خیال راحت منتظر بارش باران و برف باشیم و نگرانی از قصه تکراری آبگرفتگی معابر به آلودگی هوا اضافه نشود.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات