معاون رئیس جمهور در خصوص بارندگی که در استان خوزستان اتفاق افتاد و منجر به تنگی نفس ۳ هزار شهروند خوزستانی شد، گفت: این موضوع مربوط به وزارت بهداشت است و علت آن را باید وزیر بهداشت اعلام کند.

به گزارش افکارنیوز ، معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان محیط زیست در جمع خبرنگاران مبنی بر اینکه در خصوص جلسه امروز شورای عالی حفاظت محیط زیست توضیح دهید، اظهار داشت: امروز شورای عالی حفاظت محیط زیست با حضور رئیس جمهور بعد از هفت سال تشکیل شد که همه وزرای عضو، حضور یافته و همچنین وزیر امور خارجه نیز حاضر شد.

وی ادامه داد: در این جلسه گزارشی از وضعیت محیط زیست کشور ارائه کردیم و اینکه باید بگویم رتبه ایران در خصوص محیط زیست ۶۳ پله سقوط کرده است به این معنا که طی سالهای گذشته در رنکینگ جهانی روند نگران کننده ای داریم که نیازمند تغییر رویکرد جدی است؛ این روند به سرعت قابل بازگشت نیست و در سالهای آینده نیز روند ما منفی خواهد بود.

معاون رئیس جمهور با بیان اینکه در حال حاضر بیشترین بحران ما مربوط به مدیریت منابع آب است که از ناحیه آن به رودخانه ها و سفره های زیرزمینی و تالاب های کشور آسیب وارد می شود که امروز در جلسه ای در این خصوص صحبت کرده ایم، افزود: یکی از مهمترین مسائل، مدیریت مصرف انرژی است که متاسفانه مصرف انرژی ما بسیار بالا بوده و نیازمند اصلاح الگو مصرف هستیم.

ابتکار با اشاره به اینکه در جلسه امروز در خصوص ریزگردها نیز صحبت به میان آمد و گزارش مفصلی ارائه کردیم و سازوکار آن تعریف شد، اظهار داشت: برخی اقدامات منطقه ای با کشور عراق و اقدامات بین المللی از دولت قبل در این خصوص صورت گرفته بود که امروز نیز در راستای مقابله با ریزگردها صحبت کردیم.

وی با اشاره به اینکه سازوکار داخلی با همکاری جنگل ها و مراتع و وزارت نیرو در خصوص منابع طبیعی و آب صورت گرفت تا صندوقی را تشکیل دهیم، ادامه داد: یکی از مصوبات مهم تشکیل دفاتر محیط زیست و ادارات در تمام وزارتخانه ها است که آقای روحانی نیز در این زمینه امروز تاکید کرده اند تا توسط این دفاتر تمام فعالیت ها در تمام سطح ارزیابی و مطالعات زیست محیطی قبل از اجرای پروژه ها صورت گیرد.

رئیس سازمان محیط زیست گفت: به هر حال به بسیاری از دستورات نرسیده ایم چرا که مصوبات بسیاربود ولی بخش عمده دستورات صورت گرفت تا جلسه بعد پیگیری کنیم و امیدواریم شورای عالی حفاظت از محیط زیست که در همین سطح جلسات خود را تشکیل داده تا مشکلات و مسائل را دنبال کنیم.

ابتکار در این راستا با اشاره به خبر خوش از محیط زیست گفت: از نظر مطالعات و ارزیابی بین المللی پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی در بخش اول موفق بود و نماینده سازمان ملل اعلام کرد که از نظر انقراض یوزپلنگ با تلاش های دولت و مردم و نهادهای مردم نهاد و جوامع محلی فعلا منتفی است که امیدواریم این موضوع ادامه یابد و بخش دوم آن عملیاتی شود.

وی ادامه داد: اگر رویکرد ما تغییر کند و نگاه ما متغیر شود می توانیم شاهد بهبود باشیم همچنین مردم باید نسبت به آب و انرژی روشهای اصلاح الگو مصرف را داشته باشند چرا که شیوه های کنونی لطمه های جبران ناپذیر را وارد می کند بنابراین رسانه ها باید روش های اصلاح الگو مصرف را در این زمینه به مردم آموزش دهند تا این موضوع فرهنگ سازی شود.

معاون رئیس جمهور با اشاره به اینکه در قانون اساسی حفاظت از محیط زیست بر عهده ارگان خاصی نبوده و وظیفه همگانی است، عنوان کرد: مردم می توانند به صحنه بیایند و آقای روحانی نیز به این امر که باید از سازمان های مردم نهاد حمایت کرد، تاکید بسیاری دارند که ما امیدواریم جلسات بعدی شورای عالی حفاظت از محیط زیست تشکیل شده و هرچه سریعتر مصوبات را عملیاتی کنیم ولی اکنون باید به سراغ عملیاتی کردن رفته و از تشریفات فاصله بگیریم

ابتکار در پاسخ به سوال اظهار داشت: ستادی برای مقابله با ریزگردها امروز در شورای عالی حفاظت از محیط زیست مدنظر قرار گرفت و سازوکار اجرایی آن تعریف شد، شورای عالی حفاظت از محیط زیست به تمام امور از جمله دریای خزر رسیدگی خواهد کرد.

ابتکار در پاسخ به سوال دیگر مبنی بر اینکه براثر بارندگی که در استان خوزستان اتفاق افتاد ۳ هزار شهروند خوزستانی به دلیل تنگی نفس به بیمارستان منتقل شدند در این خصوص توضیحی دهید، اظهار داشت: این موضوع مربوط به وزارت بهداشت است و علت آن را باید وزیر بهداشت اعلام کند.

وی درخصوص اینکه آیا ریزگردها می توانند منشا تنگی نفس شهروندان خوزستانی باشند افزود: هوا و ریزگردها می توانند منشا باشد ولی علت را وزیر بهداشت باید بگوید.

معاون رئیس جمهور در پاسخ به سوال مبنی بر اینکه آیا بازگشت فلامینگوها به دریاچه ارومیه نشان از نجات این دریاچه است، اظهار داشت: خوشبختانه تالاب های اطراف دریاچه ارومیه را احیا کرده ایم و این احیا نویدبخش نجات دریاچه ارومیه است ولی موضوع احیای دریاچه ارومیه بسیار پیچیده بوده که امیدواریم حل شود.

وی در ادامه گفت: بازگشت فلامینگوها به دریاچه ارومیه امیدوارکننده بوده و امیدواریم این روند ادامه یابد.

وی در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه بیشترین آسیب را کدام کشور به دریای خزر وارد می کند، اظهار داشت: به طور قطعی نمی توان گفت که کدام کشور آسیب بیشتری به دریای خزر می زند ولی بیشتری آلودگی مربوط به آلودگی نفتی است و بیشترین بهره برداران روسیه و اذربایجان هستند. بنابراین این موضوع غیرمتوازن است و باید دید کدام کشور بیشترین الودگی نفتی را ایجاد می کند که اگر ما هم نفت استخراج کنیم باید استنباط ها را رعایت کرده و به بهانه استخراج نفت به محیط زیست آسیب نرسانیم که متاسفانه این اسیب ها وارد شده است.

معاون رئیس جمهور با اشاره به اینکه فعالیت های صنعتی نیز نقش در آلودگی دریای خزر داشته که با جدیت باید پیگیری شود، اظهار داشت: در ایران منبع اصلی الودگی ها ناشی از فاضلاب خانگی است.

ابتکار در ادامه در خصوص موضوعات جلسه شورای عالی حفاظت محیط زیست گفت: در این جلسه نیز موضوعاتی مربوط به دریاچه ارومیه و همه تالاب ها مدنظر قرار گرفت که مدیریت مسائل و پیشبرد برنامه ها به شورای عالی آب سپرده شد که ۴۵ تالاب در معرض اسیب وجود دارد که ۴۰ تا ۸۰ درصد در خطر هستند که امیدواریم بارندگی بهتر شود. بنابراین در شورای عالی حفاظت محیط زیست موضوع تالاب ها مدنظر قرار گرفت.

معاون رئیس جمهور در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه اگر در فاز مربوط به حفاظت از یوزپلنگ ایرانی امکانات اختصاص نیابد محیط زیست چه اقدامی انجام می دهد، گفت: سازمان محیط زیست اختیارات خود را دارد و با جرایم زیست محیطی برخورد می کند بنابراین امیدواریم با تغییر رویکرد عالی ترین سطح از حفاظت از محیط زیست را شاهد باشیم و همچنین افرادی که فعالیت اقتصادی و نفتی انجام می دهند استانداردهای لازم را رعایت کنند. در فاز اول تدابیر لازم صورت گرفت که امیدواریم فاز دوم با اراده فرابخشی صورت گیرد که این اراده حمایت جوامع محلی را می طلبدتا فاز دوم عملیاتی شود.

وی در خصوص سفر خود به سیستان و بلوچستان گفت: منتظر هستم تا استاندار سیستان تعیین شود تا با حضور وی به نتایج مفید برسیم که خوشبختانه مقدمات کار انجام شده و جلسات مربوط به دریاچه هامون در تهران با همکاری بین المللی و منطقه ای صورت گرفت که گزارش هایی در سطح استان ارایه دایدم که امیدواریم کار را دنبال کنیم؛ ما تاکنون به استان البرز، اهواز، اراک و اصفهان رفتیم و پیگیرهای لازم را انجام دادیم. وسفر به استان سیستان و بلوچستان از برنامه های ما است.

ابتکار با اشاره به اینکه تالاب پریشان، بختگان و گاوخونین نیز در معرض خطر هستند، گفت: سفر بعدی ما به زودی به سمنان است که ما از نزدیک به تمام مسائل رسیدگی خواهیم کرد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات