پس از بارندگی دو شب پیش در اهواز و شهرهایی از خوزستان، شمار بالایی از مردم با علایم تنگی نفس و مشکلات ریوی مواجه و روانه بیمارستان ها شدند.

به گزارش افکارنیوز ، وضعیت خاص پیش آمده، موجب شد ستاد بحران دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز تشکیل جلسه داده و هم چنین اداره کل محیط زیست خوزستان به سرعت بررسی کارشناسی این وضعیت و دلیل آن را آغاز کند. مدیریت بحران خوزستان نیز در حال پیگیری ماجراست.

در پی اتفاق دو روز گذشته، گمانه زنی هایی مبنی بر اسیدی بودن باران های اهواز مطرح شده است. در همین راستا، رئیس علوم پزشکی دانشگاه جندی شاپور اهواز صبح امروز از بیمارانی که در جریان پدیده رخ داده در دو روز گذشته در بیمارستان های شفا، امام و گلستان اهواز بستری شده اند، عیادت و از نزدیک با آنان صحبت کرد و روند درمان این بیماران را مورد بررسی قرار داد.

محمدحسین سرمست در حاشیه عیادت از این بیماران در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) -منطقه خوزستان- اظهار کرد: مسئولان محیط زیست در جریان کامل پراکندگی بیماران در سطح استان قرار گرفته اند و شهرهایی که آمار بیماران در آنها بیشتر بوده را مدنظر قرار داده اند و اطلاعات مورد نیاز را با سازمان هواشناسی هماهنگ و جمع بندی کرده اند.

وی افزود: در جلسه ای که عصر امروز با اداره کل هواشناسی خوزستان برگزار می شود علت اصلی این پدیده تعیین و به یک جمع بندی نهایی خواهیم رسید.

رییس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز درباره علت اصلی این پدیده تصریح کرد: فرضیه اصلی که در این پدیده و ابتلای مردم پس از بارندگی به مشکلات تنفسی مطرح شده، همان آلاینده های محیطی است؛ آلاینده های محیطی در هوا جمع شده و با بارندگی و ترکیبات اضافی و به خصوص در پی رعد و برق، شهروندان خوزستان را در معرض این بیماری قرار داده است.

سرمست تصریح کرد: مشابه این پدیده در سال های گذشته و در یکی دو ماه اول آغاز بارندگی ها نیز در خوزستان دیده شده است و علت آن بوده که بارش بعد از مدت ها شروع می شود و آلودگی ها را منتقل می کند؛ اما وسعت و حجم این پدیده و افراد مبتلا در امسال با سال های قبل قابل مقایسه نیست.

وی عنوان کرد: تا ظهر دیروز (یک شنبه) آمار کل بیماران خوزستان بر اثر این پدیده، ۳۱۰۰ نفر بود و اکنون نیز بر اساس آماری که فعلا در دست است، از روز گذشته تا این لحظه ۱۰۰۰ نفر دیگر به تعداد بیماران این پدیده افزوده شده است؛ با این وجود از حجم کل بیماران کاسته شده است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز ادامه داد: آمار بستری شدگان تا ظهر دیروز ۱۲۸ نفر بوده و جمع بندی تعداد بستری شدگان در ۲۴ ساعت دوم این پدیده نیز عصر امروز (دوشنبه) مشخص و اعلام می شود.

سرمست تاکید کرد: خوشبختانه بیماری که نیاز به CCU داشته باشد نداشته ایم و عمدتا بیماران به ICU ارجاع شده اند که تعداد آنها نیز اندک است. در میان بیماران بخش ICU یک مادر باردار نیز بوده که اکنون حالش رو به بهبود است و تا ۲۴ ساعت آینده مرخص می شود.

وی با بیان این که بیشتر بستری شدگان مربوط به بیمارستان کودکان بوده است، اظهار کرد: ۲ کودک نیز به بخش ICU منتقل شده اند که اکنون حال عمومی خوبی دارند و از دستگاه جدا شده اند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز تصریح کرد: بیشترین تعداد بیماران این پدیده، در اهواز بوده است.

وی ادامه داد: افرادی که نیاز به معالجه سرپایی داشته اند عمدتا علایمی مانند آسم از نوع شدید یا خفیف داشته اند که با سرفه و احساس تنگی تنفس همراه است.

سرمست درباره نتیجه گیری کلی خود از بازدید امروز از بیماران پدیده ابتلای شهروندان به تنگی نفس پس از باران عنوان کرد: تمام بیماران از روند درمان رضایت کامل داشته اند و این حجم کار و بیمار نشان دهنده آمادگی و توانمندی پرسنل اورژانس و متخصصان است.

وی گفت: ۳ هزار بیمار در ۶ ساعت بین شب تا صبح ۲۴ ساعت اول پدیده، معالجه و درمان شدند و در صورت ادامه این پدیده آمادگی کامل برای پذیرش بیماران بعدی وجود دارد.

بیماران مبتلای بستری شده در اثر این پدیده، به شدت از وضعیت خود شکایت داشته اند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات