رییس پلیس آگاهی تهران بزرگ از انهدام باند خشن سرقت های مسلحانه در تهران خبر داد.

به گزارش افکارنیوز ، سرهنگ عباسعلی محمدیان در این باره گفت: در ساعت ۲۱ روز بیستم مهرماه امسال وقوع یک مورد سرقت مسلحانه خودروی ۲۰۶ در خیابان سازمان آب به مرکز فوریت های پلیسی ۱۱۰ اطلاع داده شد که به دنبال آن علاوه بر عوامل کلانتری، به دلیل حساسیت موضوع تیم تخصصی مبارزه با سرقت های مسلحانه نیز در محل حاضر شدند.

وی با تاکید بر اینکه برخورد با جرایم خشن نظیر زورگیری، سرقت مسلحانه، قتل، جرایم جنسی و… با حساسیت بالا و امکانات ویژه ای توسط پلیس آگاهی پیگیری می شود، افزود: در این مورد نیز کارآگاهان با انجام تحقیقات در محل حادثه و استماع اظهارات شهود و مالباخته، سرنخ هایی را به دست آوردند.

محمدیان با بیان اینکه پوشیده بودن صورت متهمان و زمان وقوع حادثه که شب هنگام بود، تحقیقات کارآگاهان برای شناسایی آنان را با مشکلاتی روبرو کرد، افزود: تحقیقات ادامه داشت تا اینکه هشتم آبان ماه امسال وقوع یک مورد سرقت مسلحانه ناموفق در حوزه کلانتری ۱۳۴ اطلاع داده شد.

وی با بیان اینکه در این حادثه سارقان مسلح قصد سرقت یک دستگاه خودروی آزرا در شهرک غرب را داشتند، افزود: بررسی شیوه سرقت و آثار بجا مانده از متهمان سبب شد تا کارآگاهان متوجه ارتباط بین این دو سرقت شوند.

رییس پلیس آگاهی تهران بزرگ با بیان اینکه پس از چند روز از سرقت اولیه، خودروی ۲۰۶ سرقتی نیز که در خیابان رها شده بود، کشف شد ادامه داد: بررسی محل رها شدن خودرو و آثار به جا مانده در آن، سرنخ های جدیدی را پیش روی کارآگاهان قرار داد تا اینکه ماموران در ادامه تحقیقات خود سرکرده باند که فردی ۲۹ ساله به نام «پیروز» بود را شناسایی کردند.

محمدیان با بیان اینکه محل اختفای دیگر همدستان «پیروز» نیز از سوی کارآگاهان شناسایی شد، افزود: سرانجام پس از گذشت حدود چهار روز از سرقت مسلحانه دوم، ماموران در سه عملیات همزمان اقدام به دستگیری اعضای این باند کردند.

وی با بیان اینکه دستگیری اعضای باند با مقاومت هایی از سوی آنان روبرو بود، گفت: خوشبختانه با توجه به پیش بینی هایی که از قبل انجام شده بود، متهمان پیش از هرگونه استفاده از سلاح، دستگیر شدند.

به گفته رییس پلیس آگاهی تهران بزرگ، در مجموع این عملیات سه مرد در محله قصرالدشت، یک تن در محدوده شهرک غرب و دو زن دیگر نیز که با آنان همکاری داشتند، شناسایی و دستگیر شدند.

محمدیان با اشاره به مقاومت های سرکرده باند در حین دستگیری، افزود: مقاومت های وی و درگیری اش با ماموران سبب جراحت متهم شده، به طوری که «پیروز» هم اکنون در بیمارستان به سر می برد.

رییس پلیس آگاهی تهران بزرگ اضافه کرد: در بازرسی از متهمان و وسایل همراه آنان هنگام دستگیری، دو قبضه اسلحه از نوع کلاشینکوف و کمری به همراه تجهیزات دیگری مانند لوازم کمک های اولیه و… کشف و ضبط شد.

وی اضافه کرد: متهمان از تجهیزات کمک های اولیه برای درمان خود در صورت مصدوم شدن استفاده می کردند.

محمدیان با اشاره به دستگیری دو زن همدست اعضای این باند، افزود: در بازرسی از محل اختفای متهمان، سایر تجهیزاتی که آنان قصد داشتند در سرقت های بعدی از آن استفاده کنند، کشف و ضبط شد.

به گفته رییس پلیس آگاهی تهران بزرگ، در مجموع از اعضای این باند سه قبضه اسلحه کلاشینکوف، دو قبضه اسلحه ساچمه زنی، یک قبضه مسلسل اتوماتیک پیشرفته، یک قبضه اسلحه کمری، چهار عدد کوکتل مولوتوف، تعدادی دستکش، تعدادی ماسک و کلاه گیس کشف و ضبط شد.

محمدیان درباره ماسک های کشف شده از متهمان نیز که به اشکال مخوف بود، اظهارکرد: متهمان با استفاده از این ماسک ها و استفاده از دستکش، قصد داشتند ضمن مانع شدن از شناسایی تصاویرشان، اثرانگشتی نیز از خود بر جای نگذارند.

به گفته وی، اعضای این باند مطابق فیلم های خارجی آموزش هایی را برای به گروگان گرفتن افراد و… دیده بودند و اقدامات خود را با تقلید از آنها انجام می دادند.

رییس پلیس آگاهی تهران بزرگ درباره گذراندن دوره های آموزشی از سوی این افراد اظهارکرد: متهمان آموزش های نظامی خاصی ندیده بودند، اما همگی به خدمت سربازی رفته اند.

محمدیان درباره اعترافات متهمان دستگیر شده نیز خاطر نشان کرد: تمامی متهمان به جز سرکرده باند که در بیمارستان به سر می برد، تاکنون به دو فقره سرقت مسلحانه و حدود سه فقره زورگیری که مالباختگان آن قابل شناسایی هستند، اعتراف کرده اند.

وی اضافه کرد: متهمان در زورگیری ها با استفاده از گاز اشک آور و زدن افشانه به صورت مالباختگان، مانع از رویت چهره خود می شدند.

سرقت از طلافروشی در بلوار آیت الله کاشانی ناکام ماند


رییس پلیس آگاهی تهران بزرگ سرقت از یک طلافروشی در خیابان آیت الله کاشانی را از برنامه های بعدی اعضای این باند اعلام کرد و افزود: متهمان قصد داشتند تا با سرقت خودرو، از یک طلافروشی در خیابان آیت الله کاشانی سرقت کنند.

وی افزود: در بررسی ها و تحقیقات انجام شده مشخص شد که این افراد سعی داشتند تمامی امکانات و تجهیزات خود را برای این کار بکار ببندند که در صورت یافتن فرصت ارتکاب جرم از سوی این افراد، قطعا حوادث ناگواری رخ می داد.

محمدیان همچنین درباره سوابق کیفری اعضای این باند افزود: یکی از زنان دستگیرشده و تمامی مردان دستگیر شده دارای سوابق متعدد کیفری نظیر سرقت، آدم ربایی و… هستند.

رییس پلیس آگاهی تهران بزرگ درباره سلاح های مکشوفه از سوی متهمان نیز اظهارکرد: این افراد در اظهارات خود مدعی شدند که سلاح ها و ۱۳۰ تیر جنگی را از یکی از استان های غرب کشور خریداری کرده اند.

وی درباره شیوه سرقت متهمان نیز گفت: اعضای این باند با ایجاد یک تصادف ساختگی به وسیله موتورسیکلت کاری می کردند تا مالباخته از خودرو پیاده شود و پس از آن با تهدید اسلحه و… اقدام به سرقت خودرو می کردند.

محمدیان درباره چرایی ناکام ماندن سرقت آزرا در شهرک غرب نیز خاطرنشان کرد: در این حادثه با توجه به مقاومت مالباخته و حضور افراد در صحنه، سرقت ناکام ماند.

وی همچنین با اشاره به کشف بی سیم از اعضای این باند، تصریح کرد: به احتمال زیاد این افراد به شیوه مامورنمایی نیز اقدام به سرقت کرده اند.

رییس پلیس آگاهی تهران بزرگ درباره نحوه آشنایی متهمان و چگونگی شکل گیری ارتباط آنان نیز خاطرنشان کرد: دو تن از آنان در یک محل سکونت داشته و مابقی در زندان با هم آشنا شده بودند.

محمدیان با بیان اینکه تا به این لحظه این باند عضو فراری ندارد، افزود: تمامی اعضای این باند دستگیر شده اند و شاید در اعترافات بعدی از افراد دیگری نام برده شود.

وی شعبه رسیدگی کننده به اقدامات این افراد را دادسرای ناحیه ۲۷ اعلام کرد و گفت: تحقیقات برای شناسایی دیگر جرایم ارتکابی احتمالی از سوی اعضای این باند ادامه دارد.

هشدارهای مهم به سارقان و شهروندان


رییس پلیس آگاهی تهران بزرگ با بیان اینکه اعضای این باند در اعترافات خود مدعی شده اند که چندین محل را برای سرقت مسلحانه انتخاب کرده بودند، گفت: آنچه که برای اعضای این باند مهم بود، نبود سیستم های مداربسته یا ضعیف بودن آن بود. بنابراین به شهروندان توصیه می کنم حتما از تجهیزات مداربسته استفاده کنند چرا که این تجهیزات علاوه بر اینکه بازدارنده است، در صورت وقوع حادثه نیز به کشف سریع آن کمک می کند.

وی همچنین به مجرمان و متهمان هشدار داد تا قبل از آن که در دام قانون گرفتار شوند، به شغلی شرافتمندانه روی بیاورند، چرا که امکانات علمی و تجهیزات پلیس قابلیت شناسایی متهمان با استفاده از کوچک ترین سرنخ ها را نیز دارد.

یکی از متهمان: برای تامین هزینه ازدواج وارد باند شدم


یکی از اعضای این باند نیز در حاشیه این مراسم به خبرنگار ایسنا گفت: حدود یک ماه پیش با «پیروز» آشنا شدم که وی پیشنهاد سرقت را به ما داد.

این متهم با بیان اینکه قصد داشتم پول هایم را جمع کنم تا پس از اتمام ماه محرم و صفر ازدواج کنم، گفت: «پیروز» به من پیشنهاد سرقت داد. اما نمی دانستم که سرقت از نوع مسلحانه است.

به گفته وی، قرار بود پس از سرقت خودرو، من ماشین را به محل اعلام شده منتقل کنم و پس از آن برای هر سرقت سه میلیون تومان دریافت کنم.

این متهم درباره سابقه کیفری خود نیز گفت: پیش از این ۶۰ روز به اتهام نزاع در زندان بودم.

متهم دیگر: راننده سرویس مدرسه هستم


یکی دیگر از اعضای این باند نیز «پیروز» را سرکرده و از اعضای اصلی باند دانست و به ایسنا گفت: سال قبل نیز پیشنهاد سرقت به من داده شده بود که آن را نپذیرفتم اما این بار به دلیل مشکلات مالی، پیشنهاد «پیروز» برای انجام سرقت را قبول کردم.

وی با بیان اینکه از مسلحانه بودن سرقت باخبر نبوده، گفت: راننده آژانس و سرویس مدرسه هستم و وقتی که صدای تیر را شنیدم، از محل متواری شدم.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات