مدیرکل اتباع خارجه وزارت کشور اعلام کرد: بر اساس آخرین اعلام وزارت کشور ۴۰۰ هزار افغانی دارای پاسپورت موقت ۹۰ روز دیگر فرصت دارند تا کشور را ترک کنند.

به گزارش افکارنیوز ، عزیزالله کاظمی از حضور و دیدار با خانم جانت لیم دستار و معاون اجرایی کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان با مسئولان وزارت کشور در ایران خبر داد و گفت: این مقام مسئول سازمان ملل از ارائه خدمات بیمه درمان تکمیلی به ۲۱۰ هزار پناهنده افغان ابراز خوشحالی کرد و گفت اقدام ایران گام بزرگی بوده و در جهان مثال زدنی است.

کاظمی افزود: ایران از هیئت همراه و شخص خانم لیم خواست تا برای حل مشکل پناهندگان افغان هر چه زودتر با مساعدت جوامع بین المللی شرایط خروج افغان ها از ایران را فراهم کنند در حالی که ایران همچنان هزینه های گزافی را برای نگهداری از افغانها پرداخت می کند تا فاصله ای میان پناهندگان با سایر شهروندان ایرانی نباشد.

مدیرکل اتباع وزارت کشور اظهار داشت: موضوع کمبود مدارس در مناطق پر تراکم افغان در کشور و عدم بازگشت داوطلبانه افغانها به کشورشان بحثهای دیگر این دیدار بود که خانم لیم گفت: ۴ میلیون دلار به کمیساریای مستقر در ایرن پرداخت شده تا به پناهندگان کمک شده و تلاش می کنیم مشکلات برطرف شود.

کاظمی در پاسخ به اینکه افغانهای غیر پناهنده قرار بود تا ۱۵ شهریور ماه کشور را ترک کنند و پاسپورت و ویزای آنها دیگر تمدید نخواهد شد اظهار داشت: با تاکید وزارت کشور از ۱۵ شهریور به مدت ۳ ماه به افغانهایی که روادید دارند و در طرح ساماندهی شرکت داشتند فرصت داده می شود تا کشور را ترک کنند که تعداد این اتباع ۴۰۰ هزار نفر است. همچنین هم اکنون هیچ پناهندگی از سوی افغانها پذیرفته نمی شود.

وی گفت: دستار و معاون اجرایی کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان امروز با وزیر آموزش و پرورش و وزیربهداشت ایران گفتگو خواهد داشت.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات