خرمالو، میوه ای سرشار از پکتین است که نقش بسزایی در کاهش کلسترول خون دارد و کله پاچه شامل اجزای مختلفی مانند پاچه، زبان، مغز و سیرابی است که چربی و کالری بالایی دارد و کلسترول خون را بالا می برد.

به گزارش افکارنیوز ، چوگان، کارشناس واحد بهبود تغذیه جامعه دانشگاه علوم پزشکی گلستان گفت: خرمالو، میوه ای سرشار از پکتین است که نقش بسزایی در کاهش کلسترول خون دارد. بنابراین کسانی که کلسترول خونشان بالاست و می خواهند به یک روش طبیعی آن را کنترل کنند، می توانند در فصل پاییز از خرمالو کمک بگیرند.

چوگان گفت: این میوه همچنین سرشار از آب و بتاکاروتن است. بتاکاروتن پیش ساز ویتامین A است بطوریکه در بدن انسان هر مولکول بتاکاروتن به دو مولکول ویتامبن A تبدیل می شود.

وی افزود: علاوه بر بتاکاروتن ؛ خرمالو دارای مقادیر قایل توجهی ویتامین C، ویتامیB۱، ویتامینB۲، ویتامینB۳، فیبر و همچنین مواد معدنی مفیدی مانند پتاسیم، کلسیم، گوگرد، آهن، منینیزیم و فسفر را داراست.

این کارشناس بهبود تغذیه جامعه دانشگاه علوم پزشکی گلستان با اشاره به وجود آنتی اکسیدان های قوی در خرمالو، مصرف آن را در پیشگیری از ابتلاء به بیماری های قلبی عروقی و انواع سرطان ها موثر دانست.

چوگان با بیان اینکه مصرف هر ۱۰۰ گرم خرمالو حدود ۸۰ کیلوکاری انرژی در پی خواهد داشت؛ بر زیاده روی در مصرف این میوه هشدار داد و افزود: مصرف زیاد این میوه فرد را مبتلا به چاقی کرده و خصوصا در افراد مبتلا به دیابت جانب احتیاط باید نگه داشته شود.

سمانه عزیزی، کارشناس ارشد تغذیه دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد گفت: ۱۲۰ گرم مغز گاو دو هزار میلی گرم کلسترول دارد که معادل ۸ زرده تخم مرغ است و برای بیماران مبتلا به کلسترول بالا مناسب نیست.

سمانه عزیزی افزود: کله پاچه شامل اجزای مختلفی مانند پاچه، زبان، مغز و سیرابی است که چربی و کالری بالایی دارد.

مصرف آبلیمو تأثیری در کاهش چربی کله پاچه ندارد


وی با اشاره به کلسترول بالای کله پاچه به عنوان مهمترین خطر این ماده غذایی برای مصرف کنندگان، اظهار کرد: این اعتقاد که مصرف آب غوره و آبلیمو همراه با کله پاچه موجب کاهش جذب چربی و کلسترول آن می شود، صحیح نیست.

عزیزی ادامه داد: سیرابی کله پاچه در مقایسه با گوشت گاو و گوسفند کالری و چربی کمتری دارد، اما از نظر پروتئین مشابه با گوشت قرمز است.

سیرابی؛ کم ضررتر از سایر اجزی کله پاچه


این کارشناس ارشد تغذیه ابراز داشت: میزان کلسترول سیرابی مشابه گوشت گاو کم چرب بوده و کم ضررتر از سایر اجزای کله پاچه ست.

عزیزی میزان بالای اسیدهای چرب ترانس را یکی دیگر از مضرات کله پاچه برشمرد و تصریح کرد: اسیدهای چرب ترانس باعث کاهش کلسترول خوب خون (HDL) و افزایش کلسترول بد خون (LDL) می شوند.

وی در خصوص دیرهضم بودن کله پاچه نیز گفت: مصرف این غذای پرچرب در افراد مبتلا به مشکلات گوارشی موجب تشدید بیماری می شود.

قبل از مصرف کله پاچه از پخت کامل آن مطمئن شوید


کارشناس ارشد تغذیه و رژیم درمانی دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد، بیان کرد: پخت ناقص کله پاچه یا تهیه غیربهداشتی آن می تواند منبع انتقال انواع عوامل بیماری زا به بدن افراد باشد.

عزیزی با بیان اینکه سبک زندگی امروزه افراد همراه با بی تحرکی است، تاکید کرد: عدم تحرک کافی در کنار مصرف غذاهای پرچربی مانند کله پاچه، می تواند برای سلامتی افراد به خصوص افراد مبتلا به چربی خون و بیماران قلبی بسیار مضر باشد.

وی یادآور شد: توصیه کلی متخصصان تغذیه، محدود کردن مصرف این گونه مواد غذایی و جایگزینی آن با انواع غذاهی مفید و کم کالری برای جلوگیری از ایجاد بیماری های مزمن است.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات