اولین جلسه شورای عالی حفاظت از محیط زیست در دولت یازدهم در حالی صبح امروز (دوشنبه) آغاز شد که هفت سال از برگزاری آخرین نشست آن می گذشت.

به گزارش افکارنیوز ، در این جلسه که علاوه بر رئیس جمهور، معاون اول وی، وزرای امور خارجه، نیرو، کشور، جهاد کشاورزی، صنعت، معدن و تجارت، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و رییس سازمان حفاظت از محیط زیست نیز حضور داشتند، دکتر روحانی با اشاره به لزوم اقدامی موثر در زمینه تثبیت شن های روان در راستای مقابله با پدیده گرد و غبار در کشور اظهار داشت: سازمان حفاظت از محیط زیست و شورای عالی حفاظت از محیط زیست باید با همکاری سایر وزارتخانه های و دستگاه های ذیربط در ا ین خصوص طرح و برنامه ای مدون را تهیه و اقدامات لازم در این زمینه را به انجام برساند.


رئیس جمهور که ریاست این نشست را عهده دار است، با بیان اینکه دستگاه دیپلماسی کشور نیز می تواند درخصوص مقابله با پدیده گرد و غبار رایزنی های گسترده ای را در سطح منطقه انجام دهد، گفت: وزارت امور خارجه در این زمینه مسئولیت ویژه ای را باید در تعامل با دیگر کشورها به ویژه کشور عراق ایفا کند.

روحانی همچنین بر ضرورت استفاده از تجربیات، اقدامات مطالعاتی و منابع مالی بین المللی در مقوله مقابله با پدیده گرد و غبار تأکید کرد.

رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه در مسائل مربوط به اقدامات محیط زیست هم مانند سایر بخش ها اگر از نیروها و ظرفیت های مردمی استفاده نکنیم، هرگز موفق به اجرای سیاست ها و برنامه های خود نخواهیم بود، اظهار داشت: تنها راه موفقیت ما در زمینه حفاظت از محیط زیست و مقابله با آلودگی های زیست محیطی بسیج افکار عمومی در این زمینه است.

روحانی خاطرنشان کرد: مردم اگر احساس کنند که اقدامات و تصمیمات دولت برای توسعه کشور و سلامت آنها امری ضروری است، مطمئناً کمک خواهند کرد و در این راستا رسانه ها به ویژه رسانه ملی نقش بسیار تأثیرگذاری را می تواند داشته باشد.رئیس جمهور همچنین بر ضرورت انجام مطالعات زیست محیطی در تمامی طرح ها و اقدامات عمرانی در کشور اشاره و بر نقش آفرینی سازمان های مردم نهاد در این زمینه تأکید کرد.

در جلسه شورای عالی حفاظت از محیط زیست گزارشی در مورد اوضاع و چگونگی پدیده گرد و غبار در کشور، وضعیت کانون ها و چشمه های داخلی و خارجی تولید این پدیده، عوامل مدیریتی و انسانی در افزایش و گسترش گرد و غبار و آثار و تبعات این پدیده بر محیط زیست و سلامت مردم ارائه و اعضای این شورا درخصوص راهکارهای مقابله با این پدیده به بحث و تبادل نظر پرداختند و مقرر شد کارگروهی تخصصی در این زمینه تشکیل و مسائل و راهکارهای مقابله با این پدیده را مورد بررسی های کارشناسانه و دقیق قرار دهد.

همچنین در این جلسه گزارشی کلی از وضعیت محیط زیست کشور از دو منظر شاخص های داخلی و ارزیابی های بین المللی، منابع و ظرفیت های مختلف موجود در این بخش، اقدامات صورت گرفته در راستای استفاده بهینه از ظرفیت ها و حفاظت از منابع زیست محیطی و برخی از برنامه های مدیریتی برای ساماندهی و ارتقای فعالیت ها در حوزه حفاظت از محیط زیست ارائه شد.

در جلسه شورای عالی محیط زیست همچنین گزارشی از وضعیت جنگل های بلوط دامنه زاگرس ارائه و با دستور رییس جمهور مقرر شد مطالعات دقیق تری در این زمینه صورت گرفته و با همکاری دستگاه های ذیربط راه حل های مقابله با از بین رفتن این جنگل ها مورد بررسی قرار گیرد.

گفتنی است در نخستین نشست هیات دولت یازدهم، روحانی در راستای عمل به یکی از وعده های انتخاباتی خود، موضوع خشکسالی دریاچه ارومیه را مطرح کرد و در انتها کارگروهی برای حل این مشکل تشکیل شد تا ظرف دوماه راهکارهای نجات دریاچه ارومیه را تدوین و جهت تصمیم گیری نهایی به دولت ارایه کند؛ بدین ترتیب می توان تشکیل کارگروهی تخصصی برای حل پدیده گرد وغبارهای وارداتی را دومین اقدام دولت مردان برای حل مشکلات زیست محیطی کشور نامید.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات