یک کارشناس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: عزاداران در مراسم عزاداری و پخش نذورات از ظروف گیاهی با تأیید وزارت بهداشت به جای ظروف یک بار مصرف پلاستیکی معمولی استفاده کنند.

به گزارش افکارنیوز ، محمد علیزاده کارشناس سازمان محیط زیست؛ تخریب محیط زیست، آلودگی منابع آب و خاک، تهدید سلامت عمومی و امنیت غذایی را از عواقب رها سازی ظروف پلاستیکی یک بار مصرف در محیط زیست و طبیعت اعلام کرد.

کارشناس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به فرا رسیدن ایام محرم الحرام و پخش نذورات مردمی در ظروف یکبار مصرف پلاستیکی، گفت: اگرچه مردم و هیئت های عزادار حسینی به دلیل پایین تر بودن قیمت ظروف یکبار مصرف پلاستیکی معمولی در مقایسه با ظروف یکبار مصرف گیاهی ترجیح می دهند از این ظروف برای پخش نذورات استفاده کنند اما باید در نظر داشته باشند که استفاده از ظروف پلاستیکی معمولی مضرات جبران ناپذیری برای محیط زیست به همراه دارد.

وی با بیان اینکه کارشناسان محیط زیست بارها هشدار داده اند که استفاده از ظروف پلاستیکی معمولی مانند برخی از کشورهای همسایه و بسیاری از مناطق جهان، باید در کشور ممنوع شود، ادامه داد: هم اکنون شرایط تولید پلاستیک های تجزیه پذیر دوستدار محیط زیست و همچنین ظروف گیاهی با تأیید وزارت بهداشت در کشور فراهم شده و جا دارد مردم و عزادار کشورمان در مراسم عزاداری و پخش نذورات از این ظروف به جای ظروف یک بار مصرف پلاستیکی معمولی استفاده کنند.

کارشناس محیط زیست افزود: متأسفانه ظروف یک بار مصرف پلاستیکی معمولی پس از رها شدن در طبیعت سال های طولانی بدون تغییر باقی مانده و منابع آب و خاک را آلوده می کنند، علاوه بر آن سوزاندن غیر اصولی این مواد در محیط، گازهای بسیار خطرناکی ایجاد می کنند که ویژگی های سرطان زایی دارند، این در حالیست که ظروف پلاستیکی دوست دار محیط زیست و یا ظروف گیاهی با دوره زمانی معقولانه ای تجزیه گردیده و می تواند در یک فرآیند کاملا طبیعی به چرخه حیات باز گردد.

علیزاده افزود: در حال حاضر استاندارد ملی ۱۴۰۰۰ (سال۱۳۹۱) برای تولید ظروف گیاهی یک بار مصرف و همچنین استاندارد ملی ۱۴۴۱۷ برای پلاستیک های تخریب پذیر تدوین و امکان تولید و نظارت بر اجرای صحیح این برنامه در کشور مهیا گردیده است و توصیه می شود مصرف کنندگان و کلیه علاقه مندان به حفظ محیط زیست با رعایت اخلاق زیست محیطی بر گرفته از تربیت اسلامی، تا حد ممکن از کیسه ها و ظروف تجزیه پذیر استفاده کنند.

وی گفت: هم اکنون بسیاری از تشکل های مردمی و علاقه مندان به محیط زیست نسبت به رعایت این موضوع حساسیت بالایی داشته و به ترویج استفاده از ظروف تجزیه پذیر کمک می کنند. بدیهی است این جریان منطقی می تواند با وضع مقررات ویژه از جمله افزایش مالیات برای مصرف پلاستیک های معمولی، ایجاد محدودیت در توسعه واحدهای صنعتی تولید کننده پلاستیک های معمولی، تشویق تولید پلاستیک های زیست تخریب پذیر و اجرای کامل ماده ۱۲ از آیین نامه اجرایی قانون مدیریت پسماندها تحت حمایت قرار گیرد.

علیزاده ابراز امیدواری کرد: با اعمال روش های مدیریتی کارآمد، افزایش مشارکت عمومی و ایجاد زیر ساخت های لازم توسط دستگاه های متولی، در ایجاد محدودیت های قانونی مصرف و رها سازی پلاستیک های معمولی اقدام گردیده و جایگاه کشورمان در این رابطه ارتقا یابد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات