یک متخصص پوست گفت: افرادی که از کودکی کرم ضد آفتاب استفاده کرده اند، در بزرگسالی و کهنسالی کمتر به سرطان پوست مبتلا می شوند.

به گزارش افکارنیوز ، دکتر گیتی صادقیان با بیان اینکه آکنه نمی تواند به عنوان دلیل قطعی و مستقیم سرطان پوست عنوان شود، اظهار کرد: در برخی افراد آکنه ها شکل بالینی خود را از دست داده، خشک، نامتقارن و خشن می شود. ایجاد چنین تغییراتی نشان دهنده سرطان پوست است.

وی با بیان اینکه خطر ابتلا به سرطان پوست در افراد مسن و سفید پوست بیشتر است، اظهار کرد: بیشتر سرطان های پوست بر اثر مجاورت با خورشید و اشعه ماورای بنفش ایجاد می شوند اما سوختگی ها و یا زخم هایی که ترمیم آن بیش از دو تا سه هفته به طول انجامد می تواند از علایم بالینی سرطان پوست به شمار آیند.

این متخصص پوست با بیان اینکه از نظر علمی به غیر از کرم های اتو برنزه که به وسیله کارخانه های سازنده مواد آرایشی و بهداشتی معتبر ساخته می شوند روش بی خطری برای برنزه کردن پوست وجود ندارد، افزود: اشعه uv که برای برنزه کردن پوست در اتاق های سولاریوم بکار می رود بر ساختار پوستی اثرات مخربی می گذارد و می تواند موجب ابتلا به سرطان پوست شود.

صادقیان با بیان اینکه به غیر از سرطان پوست در برخی دیگر از سرطان ها علائم پوستی مانند زخم، آکنه و یا لکه دیده می شود، گفت: خال های سرطانی باید مورد توجه قرار گیرند زیرا بسیار خطرناک هستند و توصیه می شود افراد با مشاهده هرگونه تغییر در خال ها اعم از رشد ناگهانی، خارش، نامتقارن شدن، حاشیه نامنظم و ضخیم شدن به پزشک مراجعه شود.

این متخصص پوست اضافه کرد: بیشتر خال ها سرطانی نیستند و خال های به خصوصی سرطانی می شوند اما افرادی که در بدن خود خال های زیادی دارند باید بیشتر مراقب باشند.

صادقیان اولین راه پیشگیری از سرطان پوست را استفاده از ضد آفتاب ها عنوان کرد و گفت: افرادی که از کودکی کرم ضد آفتاب استفاده کرده اند، در بزرگسالی و کهنسالی کمتر به سرطان پوست مبتلا می شوند.

وی با بیان اینکه افراد با توجه به نوع پوست خود کرم ضد آفتاب مناسب انتخاب کنند، تصریح کرد: افراد باید تلاش کنند تا کمتر در معرض نور آفتاب قرار گیرند به ویژه از ساعت ۱۰ صبح تا ساعت چهار بعدازظهر که بیشترین تابش های خورشید به زمین می رسد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات