گزارش افکارنیوز از روند رو به رشد تقاضا برای اهدای اعضاء در ایران

در آخرین آمار سازمان پیوند اعضا اعلام شده که روزانه نزدیک به سه تا ۵هزار نفر، متقاضی صدور کارت «اهدای عضو پس از مرگ» می شوند که این رقم در مقایسه با آمار سال گذشته، تفاوت چهار برابری تقاضا را نشان می دهد

گروه اجتماعی - فرنوش آبا - تاچند سال پیش اهدای عضو برای خیلی ها تابو بود. تصور اغلبمان از کسی که عضوش را اهدا می کند، فرد مریضی بود که یک کلیه اش را ازدست داده و با حال مریض و زار و نزار و در اوج فداکاری همه زندگیش شده غم و غصه و انتظار برای مرگ. یا وقتی می پرسیدی بعد از مرگ مایلی اعضای خودت یا خانواده ات اهدا شود، خیلی ها می گفتند دوست ندارند، جسم عزیزشان بعد از مرگ چندپاره شود و دوست دارند در آخرین لحظات عزیزشان را با همان ظاهر خوب ببینند.

به گزارش افکارنیوز ؛ مرگ مغزی و اهدای عضو شاید بعد از سال ۷۷ و فیلم «بودن یا نبودن» کیانوش عیاری به عباراتی آشنا برای عموم تبدیل شد، فیلمی که عسل بدیعی در آن نقش دختری را بازی می کرد که زندگیش بستگی به پیوند قلب داشت. بعد از آن هم سریال حلقه سبز حاتمی کیا با بازی متفاوت حمید فرخ نژاد و سیما تیرانداز، یک بار دیگر موضوع پیوند اعضا را سر زبان ها انداخت. اگرچه پزشکان به این فیلم اعتراض کردند و گفتند افراد بعد از مرگ مغزی برگشتی ندارند، اما این سریال، باعث از بین رفتن ترس خیلی ها نسبت به اهدای عضو شد. حالا یک بار دیگر بعد از مرگ عسل بدیعی، توجه مردم به سمت «اهدای عضو» سوق پیدا کرده است. طوری که طبق آمار سازمان اهدای عضو، درخواست برای دریافت کارت اهدای عضو پس از فوت این بازیگر و انتشار خبر اهدای اعضایش پنج برابر شده است.

از آن طرف مرگ آتش نشانی که با نجات جان یک دختر از میان شعله های آتش و پس از آن اهدای اعضایش به بیماران نیازمند، اوج فداکاری را نشان داد، بر این موج اشتیاق برای اهدای عضو تاثیری دوچندان گذاشت. سازمان اهدای عضو هم به دلیل کثرت تقاضا اطلاعیه ای منتشر کرده که می گوید پروسه صدور کارت اهدای عضو از یک ماه به سه ماه افزایش پیدا کرده است. اما پروسه اهدای عضو به چه صورت است و چطور می توانیم با صرف وقت کم برای خودمان یک کارت اهدای عضو تهیه کنیم؟

روزانه سه تا پنج هزار نفر، متقاضی شده اند!

در اطلاعیه جدید سازمان اهدای عضو آمده است که؛ به دلیل افزایش درخواست کارت اهدای عضو در سال جدید، مدت زمان صدور کارت درخواست کنندگان از یک ماه به سه ماه تغییر یافته است. دکتر کتایون نجفی زاده؛ رئیس واحد فراهم آوری اعضای پیوند دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در این باره می گوید: پیش از انتشار خبر اهدای اعضای عسل بدیعی روزانه ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ درخواست اهدای عضو به دست ما می رسید، اما با لطف غیر مستقیم خانم بدیعی بعد از انتشار خبر تاسف آور مرگ مغزی ایشان و لطفشان برای اهدای اعضا ما بیش از ۱۵ هزار درخواست داشتیم؛ یعنی متوسط آمار روزانه ما پنج برابر شد.

در همین رابطه دکتر قبادی؛ معاون فرهنگی مرکز پیوند اعضای دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی می گوید: در حال حاضر، روزانه نزدیک به سه تا ۵هزار نفر، متقاضی صدور کارت اهدای عضو می شوند. او در ادامه می گوید که این آمار در مقایسه با آمار سال پیش، تفاوت چهار برابری تقاضا را نشان می دهد.

دکتر قبادی درباره دلیل این افزایش تقاضا برای گرفتن کارت اهدای عضو می گوید: حوادثی مثل حادثه مرگ عسل بدیعی و امید عباسی (آتش نشان فداکار) ، همیشه روی آمار متقاضیان تاثیر گذار بوده است. از طرف دیگر آگاهی مردم نسبت به سال گذشته، بالا تر رفته و تبلیغاتی که انجام داده ایم باعث شده تا ترس مردم نسبت به اهدای عضو از بین برود.

چطور کارت اهدای عضو بگیریم؟

خیلی ها نگران این هستند که با پر کردن کارت اهدای عضو اگر حادثه ای برایشان پیش بیاید، تلاش لازم برای نجاتشان انجام نشود و سریع به بخش پیوند اعضا منتقل شوند. سازمان اهدای عضو برای رفع دغدغه این دسته از افراد در اطلاعیه ای اعلام کرده که پس از هر حادثه، همه نوع تلاش و اقدامات طبی برای حفظ سلامت و احیاء شما صورت می گیرد و تنها پس از بررسی های همه جانبه و موشکافانه توسط گروههای پزشکی، مرگ مغزی شما اعلام می شود، در عین حال هیچگونه ارتباط مالی هم بین اهداء کننده و گیرنده وجود ندارد.

کارت اهدای عضو فقط نشان دهنده رضایت شخصی شما از اهدای عضو بوده و جنبه قانونی نخواهد داشت و در صورت وقوع مرگ مغزی رضایت اولیای دم لازم خواهد بود. برای همین بهتر است، بعد از تکمیل فرم و دریافت کارت این موضوع را با خانواده خود در میان بگذارید. برای آنکه بدانید چطور می شود صاحب یک کارت اهدای اعضا بعد از مرگ شد، این راهنمای گام به گام را بخوانید.

از دوطریق می شود، برای کارت «اهدای عضو پس از مرگ» تقاضا داد. راه اول تماس گرفتن با بیمارستان دکتر مسیح دانشوری و بعد از آن وصل شدن به واحد فراهم آوری اعضای پیوندی بیمارستان است. می توانید با تماس با شماره ۲۶۱۰۳۵۰۰-۹ و۲۷۱۲۳۰۰۰-۸ و۲۶۱۰۵۰۵۰ با مسئولان بخش پیوند اعضا برای صدور کارت صحبت کنید.
راه دوم هم مراجعه به پایگاه اینترنتی است.
-می توانید به پایگاه اینترنتی اهدا، مراجعه و در صفحه اول روی گزینه کارت اهدای عضو کلیک کنید و یا اینکه از ابتدا این آدرس   را وارد کنید و به قسمت کارت اهدای عضو وارد شوید.
- بعد از باز شدن صفحه جدید و کلیک کردن رو گزینه عضو جدید، وارد صفحه فرم اهدای عضو شده و آن را تکمیل کنید.
-بعد از تکمیل فرم و تائید نهایی آن توسط شما در صورت صحت اطلاعات و کامل بودن مشخصات اطلاعات شما تائید شده و کارتی برای شما صادر خواهد شد.
-کارت صادر شده به آدرسی که در فرم تکمیل می کنید ارسال شده و بعد از چند ماه به دست شما خواهد رسید.
- برای تکمیل فرم همراه داشتن مشخصات شخصی کافی بوده و احتیاجی به عکس نمی باشد. نمونه کارت اهدای عضو را می توانید در ادامه گزارش ببینید.

آماری مرگ مغزی در ایران


آمار رسمی نشان می دهد که در ایران سالانه بین ۳ تا ۶ هزار مرگ مغزی داریم، البته آمار غیر رسمی تا ۱۲ هزار مرگ مغزی در سال را هم نشان می دهد. از این میان تنها حدود ۴۰۰ اهدای عضو در سال داریم، در حالی که متوسط اهدای عضو در جهان ۵۰ درصد مرگ های مغزی است. اما مهم ترین علت های مرگ مغزی در کشور ما کدام موارد است؟ دکتر کتایون نجفی زاده؛ رئیس واحد فراهم آوری اعضای پیوند دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در این باره به می گوید: «بیشترین علت مرگ مغزی، ضربه مغزی است که در اثر عواملی چون تصادف، سقوط از ارتفاع و غیره اتفاق می افتد و ۵۰ درصد از مرگ های مغزی را شامل می شود. خون ریزی مغزی عامل ۱۷ درصد و سکته های مغزی عامل ۱۳درصد از مرگ های مغزی است. پس از آن تومور ها با ۶ درصدو مسمومیت دارویی با ۵ درصد در رتبه های بعدی قرار دارند و ۹ درصد مرگ های مغزی در اثر سایر عوامل هستند. »

با وجود تلاش ها برای فرهنگ سازی هنوز تنها ۳۷ درصد از خانواده هایی که عزیزانشان مرگ مغزی می شوند به پیوند رضایت می دهند. البته این میانگین کشوری است و به طور مثال در حوزه دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی این رقم ۹۰ درصد است. علت اصلی این موضوع، کامل نبودن سیستم و نبودِ وجود پوشش کشوری با وجود تلاش های وزارت بهداشت در این زمینه است. دکتر کتایون نجف زاده در این باره می گوید: «در کشور ۱۵ واحد فراهم آوری اعضا و ۴۰ واحد شناسایی داریم که خودشان امکان پیوند ندارند اما موارد مرگ مغزی را شناسایی می کنند و به نزدیک ترین مرکز فراهم آوری معرفی می کنند. اما بعضی از این واحدهای فراهم آوری بسیار کم فعالیت می کنند و سیستم بازرسی هم کامل نیست. ضمن اینکه بعضی مواقع هم مراقبت خوبی از مرگ مغزی صورت نمی گیرد و با وجود رضایت خانواده، فرصت مناسب برای پیوند از بین می رود چون در بحث پیوند اعضاء زمان یک فاکتور حیاتی است و مراقبت های خاصی لازم است تا اعضاء قابل پیوند باشند. »

اهدای عضو هیچ هزینه ای ندارد

اهدا کنندگان عضو معمولاً افرادی هستند که دچار مرگ مغزی شده اند. مرگ مغزی توسط متخصصین و پزشکانی که عضو گروه پیوند نیستند اعلام می شود؛ اهداء عضو هم در صورت تائید مرگ مغزی و رضایت متوفی در زمان حیات، به شرط وصیت، داشتن کارت اهدای اعضا یا رضایت بستگان انجام می گیرد. پس از مرگ در صورت وجودشرایطی که گفته شد، بررسی های لازم در ارتباط با سلامت اعضای اهدایی صورت می گیرد. اهدای عضوهیچ هزینه ای برای اهداء کننده ایجاد نمی کند و هیچ تغییر ظاهری در جسد، پس از اهدای اعضاء ایجاد نمی شود. همینطور، اکثر مراجع عظام تقلید، اهدای عضو و پیوند به بیماران نیازمند را جایز شمرده اند. از لحاظ قانونی هم طبق مصوبه سال ۷۹ مجلس شورای اسلامی، اهدای عضو بر اساس قانون پیوند اعضای بیماران فوت شده یا بیمارانی که مرگ مغزی آنان مسلم است، امری قانونی است.

معتادان و سابقه داران از لیست حذف می شوند


پس از اینکه مرگ مغزی شخصی اثبات شد و خانواده هم رضایت خود را اعلام کردند، شرح حال کاملی از فرد متوفی را از اعضای خانواده و دوستانش می گیریم. اگر شخص بعضی دارو ها را مصرف کرده باشد یا رفتارهای پرخطر داشته باشد و به اصطلاح ریسک فاکتورهای نامناسب داشته باشد، کلا از فرایند حذف می شود. دکتر نجف زاده در این راه می گوید: «ما اصلا سراغ معتادان تزریقی یا کسانی که سابقه زندان داشته باشند نمی رویم. اگر فرد از نظر این ریسک فاکتور ها مشکلی نداشت، با انجام آزمایش مطمئن می شویم که عفونت قابل انتقال مانند ایدز و هپاتیت نداشته باشد و بعد هم با انجام آزمایش هایی سلامت و عملکرد اعضاء و ارگان ها را می سنجیم و اعضای سالم و بدون مشکل در لیست پیوند قرار می گیرند. »

چه اعضاء و بافت هایی قابل اهداست؟

اعضای قابل اهدا قلب، ریه ها، کبد، روده ها، لوزالمعده و کلیه ها هستند. علاوه بر این اعضا، برخی از بافت های بدن هم قابل پیوند اند. با اهدای قرنیه می شود بینایی رابه فردی که دچار صدمه شدید به چشم شده باز گرداند. تاندون و غضروف باعث باز سازی اعضای آسیب دیدهٔ مربوطه می شوند. پیوند استخوان می تواند مانع قطع عضو در سرطان استخوان شود. دریچه قلب برای کودکان با بیماری مادرزادی دریچه ای و بزرگسالان با دریچه آسیب دیده به کار می رود. پیوند پوست نجاتبخش بیماران با سوختگی شدید می باشد. پیوند مغز استخوان تنها درمان ممکن در بعضی از سرطان های خون می باشد. برخلاف عضو، بافت می تواند تا ۲۴ و یا حتی ۴۸ ساعت بعد از مرگ فرد اهدای شود و حتی می توان آن را برای مدتهای طولانی ذخیره کرد. اما آیا فرد زنده هم می تواند اهداء کننده باشد؟ دکتر نجف زاده در این باره می گوید: «در بعضی شرایط این موضوع شدنی است. کلیه یکی از معمول ترین اعضای اهدائی افراد زنده می باشد، زیرا یک فرد سالم با یک کلیه هم قادر است به زندگی طبیعی خود ادامه دهد. قسمتی از کبد یا ریه و در موارد نادر قسمتی از روده کوچک نیز قابل اهدا می باشد. »

معافیت به شرط کلیه!

در بین خبرهای مربوط به اهدای عضو، چندماه پیش خبر جالبی آمد که مربوط به معافیت های سربازی می شد. جانشین اداره منابع انسانی ستادکل نیروهای مسلح از معافیت سربازان اهداکننده عضو از انجام خدمت سربازی خبرداده و گفته بود در صورتی که فرد اهداکننده عضو به موجب این کار از کارایی بیفتد، ما او را از خدمت سربازی معاف می کنیم. خبری که البته همین چند روز پیش دوباره تایید شد و سردار کمالی خیال سربازان را از این بابت راحت کرد. براین اساس، افرادی که به طور مثال یک کلیه خود را اهدا کنند در شمول معافیت های پزشکی قرارمی گیرند و از خدمت سربازی معاف می شوند.

سردار موسی کمالی البته این را هم اضافه می کند که صرف داشتن کارت اهدای عضو، دلیلی بر معافیت از خدمت سربازی نخواهد بود. البته از آن طرف کسانی هم که عضو بدن خود را اهدا کنند، حتی در حین خدمت از خدمت سربازی معاف می شوند. حالا باید دید آیا این نوع معافیت سربازی هم به سرنوشت معافیت هایی نظیر کفالت مادر دچار می شود و یا اینبار باعث فرهنگ سازی در زمینه اهدای عضو خواهد شد؟ در واقع فارغ از وجه مثبت این تصمیم گیری که باعث تشویق افراد به اهدای عضو می شود، این موضوع را هم نباید نادیده گرفت که خیلی از مشمولان جوان و کم سن و سال فقط برای گرفتن معافیت و بدون هیچ تحقیقی و در شرایط هیجانی برای اهدای عضو خود اقدام می کنند و بعد ها ممکن است از این کار خود پشیمان شوند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات