معاون طب سنتی وزیر بهداشت گفت: استفاده بیش از حد از رایانه و مصرف غذاهای آماده و تنقلات بی ارزش در رشد کودکان اختلال ایجاد می کند همچنین موجب کم خوابی و بیش فعالی آنها می شود.

به گزارش افکارنیوز ، محمود خدادوست در برنامه ضربان درباره خواب و فواید آن اظهار داشت: متاسفانه امروزه کودکان از غذاهایی مانند غذاهای آماده، تنقلات صنعتی و مواد غذایی ترش مانند آلوچه و تمرهندی استفاده می کنند که دارای طبع خشکی هستند و موجب خشکی مزاج مغز می شود.

وی افزود: از طرف دیگر برخی از کودکان بسیار فعال و پر تحرک هستند که بسیاری از افراد به اشتباه بیش فعالی را به کودکان نسبت می دهند و پزشک داروهای شیمیایی برای درمان بیش فعالی تجویز می کند که خود مزید بر علت می شود.

معاون طب سنتی وزیر بهداشت با بیان اینکه مصرف غذاهای طبع خشک موجب افزایش تحرک در کودکان شده و از طرف دیگر در خواب آنها اختلالاتی ایجاد می کند، بیان داشت: تغذیه در بهبود خواب نقش مهمی را برعهده دارد چرا که اگر رطوبت مغز بیشتر شود، خواب نیز افزایش پیدا می کند و برعکس اگر خشکی مغز افزایش پیدا کند، خواب نیز کم می شود.

خدادوست عنوان کرد: امروزه افراد به خصوص کودکان رو به بازی های رایانه ای آورده اند که موجب افزایش خشکی مغز شده و اختلالات خواب ایجاد می کند.

وی افزود: اگر خشکی مغز افزایش پیدا کند، هضم غذا ناقص شده و رشد کودکان مختل می شود و سیکل معیوبی را ایجاد می کند؛ زمان خواب بسیار اهمیت دارد و افراد باید قبل از نیمه شب به رختخواب رفته و صبح قبل از طلوع آفتاب بیدار شوند.

معاون طب سنتی وزیر بهداشت با بیان اینکه خواب روز بسیار مضر است، اضافه کرد: از نظر علمی ثابت شده است که میزان ترشح هورمون رشد در شب هنگام بیشتر است ولی ترشح هورمون استرس زا در صبح بیشتر است به همین دلیل خواب روز توصیه نمی شود چرا که بیشتر سکته های قلبی صبح هنگام صورت می گیرد چرا که ترشح هورمون استرس زا افزایش پیدا می کند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات