محققان می گویند یک آزمایش خون ساده می تواند به تشخیص گسترش سرطان پوست به دیگر بافت های بدن کمک کند.

به گزارش افکارنیوز ، تشخیص سرطان پوست ملانوما دشوار است و زمانی تحت درمان قرار می گیرد که در بدن گسترش یافته باشد.

پژوهشگران دانشگاه دوندی می گویند اندازه گیری سطوح ژنی موسوم به TFP۱۲ در DNA خون می تواند به تشخیص گسترش این سرطان در بدن کمک کند.

پژوهشگران تحقیقات سرطان می گویند این یافته ها می تواند به تشخیص سریع تر و درمان های نوین برای سرطان منجر شود.

دکتر" تیم کروک" مجری این تحقیقات و مشاور سرطان شناسی در دانشگاه دوندی می گوید تشخیص سرطان ملانوما که مهلک ترین سرطان پوست است زمانی آغاز می شود که بیماری به سطح پیشرفته گسترش در بدن رسیده است.

به گفته وی با استفاده از آزمایش خون، یک شیوه ساده و دقیق از کشف چگونگی پیشرفت سرطان به دست می آید و نشانه هشداری اولیه از اینکه ایا سرطان روند گسترش خود را آغاز کرده یا خیر فراهم می شود.
این شیوه می تواند به پزشکان و بیماران اطلاعات به موقع و مهمی را ارائه بدهد.

کروک می گوید: شواهد نشان می دهد درمان بیماری در مراحل اولیه آن بسیار مفید تر واقع می شود؛ اگر بتوان سرطان را در اوایل روند گسترش خود در بدن شناسایی کرد می توان به طور چشمگیری شانس درمان بیماری را افزایش داد.

پروفسور شارلوت پروبی متخصص پوست دانشگاه دوندی می گوید: با استفاده از آزمایش خون برای ارزیابی وضعیت DNA، شیوه ساده ای برای یادگیری چیزهای بیشتری در مورد آنچیزی که در زیر پوست روی می دهد ارائه می کنیم.

به گفته وی ظاهرا روشن و خاموش شدن یک سری ژنهای خاص، زمان، مکان و چرایی گسترش ملانوما را تحت تاثیر قرار می دهد.

پروفسور پروبی می گوید گام بعدی ساخت یک پانل مشابه نشانگرهای زیستی است که می تواند به تشخیص بیمارانی که به درمان بیشتر برای درمان ملانومای خود نیاز دارند کمک کند.

نتایج این تحقیقات در کنفرانس موسسه تحقیقات ملی سرطان عرضه شده است.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات