ساعتی پیش بود که دوستداران محیط زیست از حادثه ای تلخ و ناگوار، آشفته شدند، حادثه ای تلخ که برای شیر نر اتفاق افتاد و این موجود کم یاب در ناباوری و به دلیل کمبود امکانات از شدت جراحت تلف شد.

به گزارش افکارنیوز ، ساعاتی پیش خبر تلف شدن یک قلاده شیر نر در پارک بعثت دزفول، دوستداران محیط زیست را در اندوه فرو برد.

گفته می شود در نخست همه به سوی یک احتمال رفتند آن هم احتمال بروز مجدد بیماری مهلک مگس میاز، که باعث شده تا این قلاده شیر تلف شود. ولی این موضوع دیری نگذشت که از سوی سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری دزفول تکذیب شد و مدیر این سازمان بی پرده از راز تلف شدن این شیر نر پرده برداشت.

این مدیر با کفایت که انگار جایگاه شیر های نر و ماده را می دانست و از ارزش آنان آگاه بود درباره این قلاده شیر این چنین گفت: شیر های نر برای تصاحب یک شیر ماده در پارک بعثت با یکدیگر درگیر شدند و این جنگ خونین تا جایی ادامه داشت که یکی از شیرهایی که سن بیشتری داشت به شدت مجروح شد.

**مشخصات پارک بعثت


پارک بعثت که در خوزستان واقع شده است، اولین پارک گردشگری است که در دزفول با وسعتی چندین هکتاری احداث شده است و یکی از مکان های مهم گردشگری شهر دزفول به شمار می رود. این پارک در جنب باغ پرندگان ومجتمع فرهنگی سینمایی، در حاشیه غربی شهر واقع شده است. فضای سبز زیبای پارک، تنوع درختان و وسایل بازی متنوع پارک بعثت به همراه چایخانه سنتی و… در این پارک به جذابیت آن افزوده است.

همچنین در پارک بعثت حیوانات مختلفی نگهداری می شود و می توان گفت گردشگران با بازدید از این پارک همزمان می توانند از باغ وحش آن نیز دیدن نمایید.

صفه های ویژه خانواده، پیاده روها و فضاهای باز پارک لحظات خوب و فرحبخشی را برای بازدید کنندگان این پارک به وجود می آورد.

" گفتنی است که در این پارک چند هکتاری که مکانی برای گردشگران و توریست ها می باشد، واقعا به این میزان امکانات پایین است که یک قلاده شیر نر به طرز دردناکی تلف شود و باعث لطمه بر پیکره محیط زیست کشورمان شود. "

البته دیری نگذشت که یک مقام مسئول در این رابطه اعتراف کرد و گفت: پارک بعثت، شرایط نگهداری از لحاظ زیست محیطی این حیوانات را ندارد و باید برای این مشکلات فکری اساسی کرد.

**علت اصلی تلف شدن این شیر چه بود؟


طبق آخرین اطلاعات علت تلف شدن این شیر نر سن و شدت جراحات گزارش شده است ولی علت اصلی این است که در پارک بعثت هیچ گونه اسلحه بیهوشی وجود نداشت تا به این درگیری خاتمه دهد و این قلاده شیر نر را از تلف شدن زنده نگه دارد.

البته بازهم یک مدیر مسئول به این موضوع اعتراف کرد و گفت: متاسفانه در شمال خوزستان هیچگونه اسلحه بیهوشی برای استفاده در این مواقع وجود ندارد و همیشه مواردی این چنینی ما را با مشکل مواجه می کند.

همچنین این مدیر مسئول از نبود امکانات زیست محیطی در پارک بعثت این شهرستان گلایه کرد و گفت: متاسفانه حیوانات موجود هزینه های فراوانی دارند و فضاهای استفاده شده برای آنها در حال حاضر پاسخگو نیست.

در پایان باید گفت این قلاده شیر نر با ارزش تنها به دلیل بی مسئولتی و نبود توجه کافی تلف شده است و خوب است اگر با کمی دلسوزی از چنین رویداد هایی جلوگیری شود.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات