مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان گفت: سکون هوا و عدم جابه جایی جریان باد، موجب تجمع آلاینده های هوا شد و بارندگی نیز آلاینده ها را به سطح زمین منتقل کرد و موجب ایجاد مشکلاتی برای شهروندان در روزهای گذشته در اهواز شد.

به گزارش افکارنیوز ، احمدرضا لاهیجان زاده در جلسه کارگروه بررسی بروز مشکلات تنفسی پس از بارش باران در اهواز، که امروز برگزار شد؛ اظهار کرد: در آنالیزی که روز دوم بارندگی بر روی نمونه های آب باران انجام دادیم، سطح یکی از پارامترها بالا نشان داده شد، این پارامتر" نیترات" بوده است که بالا بودن میزان" نیترات" ، احتمال باران اسیدی را قوت می دهد.

وی ادامه داد: اگر روز اول بارندگی بلافاصله پس از بارش باران، آب باران را آنالیز می کردیم، قطعا می توانستیم بهتر نتیجه بگیریم، ولی مجموعه هواشناسی، نمونه باران روز اول را نداشتند که در اختیار محیط زیست بگذارند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان افزود: هر فعالیت نفتی ممکن است" نیترات" تولید کند. حتی آتش زدن مزارع هم می تواند تولید" نیترات" داشته باشد. " نیترات" یکی از عواملی است که اگر با رطوبت ترکیب شود تولید اسید نیتریک می کند، همچنین اگر" گاز SO۲" با باران یا رطوبت ترکیب شود، تولید اسید سولفوریک می کند که هر دو، آلاینده های هوا محسوب می شوند.

لاهیجان زاده گفت: بر اساس جمع بندی های کارگروه مربوطه و جدولی که هواشناسی از وضعیت ورزش باد در روزهای قبل و بعد بارندگی و روزهای بارندگی ارایه داد، اعدادی گویای مطلب است. سرعت وزش باد زیر ۳ متر بر ثانیه به معنی صفر است که در شهرهایی ماندن دزفول و بستان در حدود صفر بوده، در اهواز نیز سرعت وزش باد یک متر بر ثانیه و در آبادان ۲ متر بر ثانیه بوده است. در جاهایی که سرعت بالای ۵ متر بر ثانیه بوده، مشکلاتی برای مردم مشاهده نشد.

وی ادامه داد: شهرهای صنعتی طبیعتا آلایندگی بسیاری دارند. در اهواز علاوه بر فعالیت های نفتی و صنعتی، ترافیک شهری نیز موجب تشدید این وضعیت شد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات