محمدمهدی تندگویان نماینده شورای شهر تهران در کمیسیون ماده ۷ شد.

به گزارش افکارنیوز ، در جلسه علنی شورای شهر تهران به پیشنهاد کمیسیون شهرسازی و معماری محمد مهدی تندگویان با رای اعضا نماینده شورا در کمیسیون ماده ۷ شد.

در این جلسه معاون اجتماعی شهردار تهران گزارشی در خصوص عملکرد خود و معاونتش را در صحن علنی ارائه کرد.

احمد حکیمی پور - عضو شورای شهر با اشاره به گزارشی که به صورت فیلمی کوتاه ۲۰ دقیقه ای در صحن پخش شد گفت: تمام آنچه گفته شد در مورد عملکرد شهرداری در شورای دوم و سوم بوده است. انگار که در شورای اول نه کاری صورت گرفته و نه موضوعی پیگیری شده است و این بی توجهی قابل قبول نیست.

حکیمی پور اضافه کرد: در عملکرد شهرداری تهران برای حوزه فرهنگی اجتماعی شاهد عدم تعادل در بودجه ریزی، تخصیص منابع و عدم تناسب چارت مدیریتی و نتایج حاصل شده هستیم.

وی اضافه کرد: متاسفانه تخصیص منابع و اعتبارات به همه مناطق به صورت عادلانه و یکسان صورت نمی گیرد و سوال اینجاست که معاونت اجتماعی چه کاری را با چه هزینه ای و چه کیفیتی و کدام خروجی و نتیجه انجام می دهد و من معتقدم با رقم های اعلام شده در مورد اعتبارات این خروجی ها قابل قبول نیست و باید بسیار بیشتر باشد.

وی با اشاره به نمایشگاه عطر سیب که به مناسبت ایام محرم چند سالی است برگزار می شود، گفت: به نظر می رسد کنترل و مراقبت خوبی روی بسیاری از اقدامات فرهنگی صورت نمی گیرد به عنوان مثال طبق بررسی ها و شنیده های من در نمایشگاه عطر سیب به برخی هیئت ها کمک های میلیونی قابل توجهی شده است در صورتی که به برخی هیئت ها صورت نگرفته و این عدم تناسب در این نمایشگاه کاملا گویا بود.

آموزش ها بر اساس چه الگویی بوده است


همچنین مجتبی شاکری - عضو دیگر شورای شهر تهر ان خاطر نشان کرد: به نظر می رسد برنامه های شهرداری کاملا مناسبت محور است و در این نوع برنامه ها هیچ حاصل قابل توجهی برای شهر وجود ندارد و باید به دنبال برنامه های تاثیرگذار باشیم.
وی در ادامه با اشاره به گزارش عملکرد معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران که در حضور قبلی اش در شورا نیمه کاره باقی ماند گفت: در گزارش قبلی آقای ایازی که در مورد سنجش عدالت در شهر بود بدون ارائه عملکرد مناسب و گزارش اقدامات صورت گرفته و آنچه که در حال حاضر در شهر شاهد هستیم، سخن و گزارش به سمت چاقی مردم تهران رفت و این موضوع متناسب با آنچه که قرار بود در جلسه شورا ارائه شود نیست.

شاکری در عین حال خاطر نشان کرد: به نظر می رسد آموزش های صورت گرفته در مراکز مختلف فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران استاندارد مناسبی ندارد و سوال ما این است که این آموزش ها بر اساس چه الگویی صورت می گیرد.

نهادهای اجتماعی جزیره ای عمل می کنند


سلطانی فر عضو دیگر شورای شهر تهران با بیان اینکه حدود ۵۵ وزارتخانه، نهاد، مرکز و یا ارگان فرهنگی اجتماعی متولی این امور هستند افزود: هر کدام از این ارگان ها و وزارتخانه ها یکدیگر را قبول ندارند و کاملا جزیره ای کار می کنند و طبق آنچه که در این گزارش شاهد بودیم به نظر می رسد مجموعه های شهرداری تهران و نیز خود شهرداری تهران در ارتباط با سایر ارگان ها نیز به همین شکل جزیره ای کار می کند.

وی با بیان اینکه بالاخره در جایی باید این امکانات، بودجه ها و امکانات به صورتی هماهنگ طراحی شده و توزیع مناسبی در شهر داشته باشند، افزود: شهرداری تهران پاسخ دهد که کدامیک از اقداماتش با هماهنگی و همکاری دستگاه های اجرایی حوزه فرهنگی صورت می گیرد و اگر این اتفاق نمی افتد دلیل آن چیست؟

همچنین عبدالحسین مختاباد - عضو دیگر شورای شهر تهران ضمن تشکر از اقدامات فرهنگی شهرداری تهران از اینکه تبلیغات مناسبی در سطح شهر برای اقدامات صورت گرفته ارائه نمی شود اظهار نارضایتی کرد و گفت: متاسفانه در مورد برخی بخشهای شهرداری تهران نمی توانیم به عنوان یک عضو درخواست گزارش کنیم چرا که به ما می گویند شما یک عضو شورا هستید و نمی توانیم فقط به شما گزارش بدهیم.

روایت آباد از مدرسه ای بی تخته سیاه و کتاب


معصومه آباد، عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران با بیان اینکه توسعه اجتماعی باید در شهر تهران مورد توجه قرار گیرد تصریح کرد: پیش نیاز توسعه اجتماعی فقرزدایی است. اما در برخی از محلات تهران فارغ از تابلوی شهرداری هیچ اثری از تهران شهر دوستدار کودک، سالمند، معلول نیست و این مسئله موجب شده است که در کیفیت زندگی برخی شهروندان تفاوت چندانی را با سایر شهروندان ببینیم.
وی با اشاره به حضور خود در ناحیه ۳ منطقه ۲۰ شهرداری تهران گفت: روز گذشته به مناسبت روز دانش آموز در مدرسه این ناحیه حضور داشتم. ۱۳۰ دانش آموز که نه مداد داشتند نه نیمکت، نه تابلویی که بر روی آن بنویسند. تنها شیشه ای بود که بر دیواری نصب شده بود و معلم بر روی آن می نوشت.

این عضو شورای شهر تهران تأکید کرد: آرزوی این کودکان این بود که نامشان را بر روی این شیشه بنویسند و زمانی که از آن ها خواسته شد شعار مرگ بر آمریکا بدهند پس از گرفتن کیفشان به رسم هدیه این شعار را سر دادند.

غلامرضا انصاری دیگر عضو شورای شهر تهران نیز با بیان اینکه به دلیل نبود هویت و مدیریت واحد در بخش اجتماعی علاوه بر عملکرد سنتی شاهد اختصاص هزینه های زیادی در این حوزه هستیم گفت: این فعالیت ها بازده مثبت ندارند و تولیدکننده آسیب های اجتماعی هستند. از این رو از دولت می خواهیم که نسبت به بخش اجتماعی تولیت واحدی را مشخص کند تا با فعالیت آن به صورت فرابخشی بتوانیم تحولاتی را در حوزه فرهنگی و اجتماعی ایجاد کنیم.

همچنین محسن سرخو در بخش دیگری از اظهارات خود نسبت به وضعیت اماکن ورزشی در مناطق جنوبی شهر تهران اعتراض کرد و گفت: بسیاری از این اماکن ورزشی که در مناطق جنوبی است باید برای شهروندان محروم آنها با شرایط مساعدتری خدمت رسانی کنند، به پیمانکاران واگذار شده و هزینه هایی را از مردم می خواهند که آنها امکان پرداخت ندارند و به همین دلیل شهروندان این مناطق امکان استفاده از این فضاها را پیدا نمی کنند.

بن های عطر سیب عادلانه تقسیم شد


در ادامه جلسه سیدمحمدهادی ایازی معاون فرهنگی و اجتماعی شهردار تهران در حالی که فرصت پاسخگویی کوتاه به سوالات اعضا را داشت گفت: عملکرد اعلام شده در گزارش مربوط به شورای اول شهر تهران نیز بوده است و در کتابی که عملکرد معاونت اجتماعی را در آن ثبت کرده ایم کلیه اقدامات مربوط به شورای دوره اول قید شده است.

وی ضمن رد اظهارات اعضای شورا در مورد عدم تناسب اعتبارات با اقدامات صورت گرفته خاطرنشان کرد: قبول داریم که برخی اشکالات ممکن است به وجود بیاید اما قطعا خروجی های متناسبی از برنامه ها داشته ایم و نتایج آن در شهر کاملا مشهود است.
وی با بیان اینکه در نمایشگاه عطر سیب امسال ۲۰ هزار هیئت و تکایای مذهبی مراجعه داشته اند، گفت: بن کارت های حمایتی شهرداری به همه هیئت ها داده شده و قطعا اگر بی نظمی وجود داشته به حوزه مدیریتی ما بر نمی گردد.

سخنگوی شهردار تهران با اشاره به اظهارات شاکری در مورد نحوه ارائه گزارش در صحن شورا گفت: نمی توان گزارش عملکرد شش ساله را در ۲۰ دقیقه ارائه کرد و بسیاری از اقدامات معاونت اجتماعی که خود شما هم قبول دارید اقداماتی خوب بوده است در صحن شورا اعلام نشده و فرصت برای توضیح آنها محدود بوده است.

معاون فرهنگی اجتماعی شهردار تهران تاکید کرد که برنامه های معاونت اجتماعی شهرداری تهران به هیچ وجه مناسبت زده نیست و کلیه برنامه ها و جشنواره های مربوط به بخشهای مختلف آن با هماهنگی و برنامه ریزی پیش می رود.

همچنین استاندارد آموزش در بخشهای مختلف با ۱۱ شورای راهبردی کاملا هماهنگ است و مجموعه هایی نظیر وزارت بهداشت و وزارت آموزش و پرورش به صورت مستقیم در ارتباط با نظام جامع آموزش و سلامت شهروندی شهرداری تهران قرار دارند.

وی با تایید وجود خلاء مدیریتی واحد فرهنگی در کشور و شهر تهران گفت: دولت باید مدیریت یکپارچه شهری را ایجاد کند و ۲۳ وظیفه ای که باید به شهرداری ها واگذار کند را هرچه زودتر به شهرداری تهران و سایر شهرداری ها واگذار کند.

ایازی مدعی شد که شهرداری تهران در حال حاضر بیشترین ارتباط با هنرمندان داشته و دارد و تعاملی که شهرداری تهران با هنرمندان حوزه های مختلف و شورای عالی خانه هنرمندان دارد هیچ مجموعه دیگری ندارد.

وی افزود: نیازهای هنرمندان در حوزه های مختلف آنقدر زیاد است که شهرداری تهران نمی تواند آنها را پاسخ دهد و گاها مشکلاتی در بخش های مختلف بروز می کند.
در ادامه جلسه مرتضی طلایی نایب رئیس شورای شهر تهران با اشاره به اینکه امیدواریم بودجه حوزه اجتماعی فرهنگی شهرداری در سال آینده افزایش یابد، گفت: پیشنهاد می دهم که با توجه به اینکه معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران بنا دارد برنامه ۵ ساله و برش آن را تهیه و تدوین کند، ما نیز ۳۰ درصد افزایش دهیم.

همچنین در این جلسه یک فوریت اصلاح مصوبه مجوز اخذ عوارض از دکل، آنت تاسیسات مخابراتی و ارتباطی در شهر تهران به تصویب رسید.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات