بر اساس ماده ۱۶قانون مطبوعات، چنانچه یک روزنامه به مدت یک سال بدون عذر موجه به چاپ نرسد، پروانه آن لغو می شود و دیگر حق انتشار نخواهد داشت.

به گزارش افکارنیوز ، برخی از فعالان عرصه رسانه بروز برخی از مسائل و مشکلات پیش روی خبرنگاران را ناشی از عدم آگاهی آنان از حقوق خود در قانون مطبوعات می دانند و توصیه می کنند که خبرنگاران حتماً مروری به قانون مطبوعات بیندازند.

این در حالی است که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز گویی با قانون مطبوعات آشنایی ندارد و یا اینکه نسبت به این قانون آگاهی دارد اما به دلیل ملاحظاتی آن را کتمان می کند.

نگاهی به ماده ۱۶ قانون مطبوعات این موضوع را بیشتر آشکار می کند؛ بر اساس ماده ۱۶ قانون مطبوعات، صاحب امتیاز موظف است ظرف شش ماه پس از صدور پروانه، نشریه مربوطه را منتشر کند و در غیر اینصورت با یک بار اخطار کتبی و دادن فرصت پانزده روز دیگر درصورت عدم عذر موجه اعتبار پروانه از بین می رود، عدم انتشار منظم نشریه در یک سال نیز اگر بدون عذر موجه (به تشخیص هیئت نظارت) باشد موجب لغو پروانه خواهد بود.

تبصره نشریه ای که سالانه منتشر می شود (سالنامه) از ماده فوق مستثنی بوده و درصورت عدم نشر ظرف یکسال بدون عذر موجه، پروانه صاحب امتیاز لغو خواهد شد.

این در حالی است که علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره جلوگیری از انتشار روزنامه های نشاط و هم میهن از سوی قوه قضاییه، اظهار داشت: قوه قضاییه براساس قوانین خودش عمل می کند ما به عنوان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی وظیفه حمایت از مطبوعات و آزادی آنها را داریم و قصد بر این است که از مطبوعات حمایت شود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه افزود: مشکلی که برای روزنامه های هم میهن و نشاط در قوه قضاییه به وجود آمده را باید پیگیری کنیم و مشکلات شان را رفع کنیم.

وی افزود: بنده اطلاع ندارم که چرا قوه قضاییه جلوی انتشار این دو روزنامه را گرفته است با اینکه این دو روزنامه مجوز انتشار داشته اند.

با وجود چنین شرایطی و وجود چنین ماده ای در قانون مطبوعات آیا باز هم قوه قضاییه مسئول توقیف روزنامه های هم میهن و نشاط است و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و خصوصا معاونت مطبوعاتی این وزارتخانه هیچ نقشی دراین باره نداشته اند؟
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات