ورود کفش های چینی به کشور امروز علاوه بر تهدید تولید داخلی و بیکاری جوانان به دلیل نامرغوب بودن سلامت مردم را نیز به خطر انداخته است.

به گزارش افکارنیوز ، از دیرباز مصرف کالاهای خارجی در مقابل کالاهای ایرانی تقویت شده است، تا جایی که ملاک ارزشیابی یک خانواده ثروتمند یا مدرن، استفاده از کالاهای خارجی آنها بوده است، این در حالی است که ورود کالاها از کشورهای مختلف همچون ژاپن، کره جنوبی، آلمان، فرانسه، ایتالیا و از جمله کالاهای بی کیفیت و درجه چندم چینی صورت می گرفت.

از جمله دلایل استفاده از آن کالاها، کیفیت بالای این کالاها بود که امکان استفاده درازمدت و عدم نیاز به تعمیرات مستمر را برای خریدار فراهم می ساخت، با این حال، کالاهای سنتی و فرهنگی ویژه ایرانی همچون، فرش، صنایع دستی و منسوجات از کیفیت بالایی برخوردار بودند و در نزد خانواده های ایرانی همیشه محبوب بوده و مورد مصرف قرار می گرفتند.

اما در چند سال اخیر کالاهای کم کیفیت چینی در ایران جای خودش را به تمام کالاهای با کیفیت خارجی داده است و در این حین کاهش قیمت کالاهای چینی باعث ورشکستگی تدریجی صنایع تولیدات داخلی نیز شده است.

اما به نظر می رسد در حال حاضر کالاهای چینی نیز با قیمت بالا وارد کشور می شود و این امر به مذاق مصرف کنندگان خوش نیامده و ترجیح می دهند، کالاهای ایرانی با کیفیت تهیه کنند.

برای جویا شدن از وضعیت کفش چینی نظر مردم و تولیدکنندگان را پرسیدیم.

یک تولیدکننده کفش با بیان اینکه قیمت ها در بخش تولید رقابتی است، افزود: سود واحدهای تولیدی در زنجان ناچیز است.

وی ادامه داد: برای اینکه افراد بتوانند با تولیدکنندگان دیگر رقابت کنند، باید به سود کم راضی باشند.

*کالای چینی بلای جان کالای داخلی

رضا بیگدلی با بیان اینکه ورود کفش های چینی نسبت به سال های گذشته کم شده است، افزود: اما باز هم کفش های چینی و ترک از طریق گمرک وارد کشور می شود که این اقدام به تولیدکنندگان ضرر می رساند.

وی با اشاره به واردات بی رویه کفش های چینی افزود: بسیاری از مردم بدون توجه به تولید کفش اقدام به خرید می کنند.

این تولیدکننده با بیان اینکه در حال حاضر تولیدات داخلی بیشتر مورد توجه است، یادآور شد: علت این استقبال قیمت خوب تولیدات داخلی است.

وی گفت: افزایش قیمت مواد اولیه، نبود نقدینگی تولیدکنندگان، فرسوده بودن ماشین آلات و سنتی بودن تولید کفش از علل کاهش بازار کفش و هجوم کالاهای چینی است.

یک فروشنده کفش نیز با بیان اینکه در حال حاضر کفش چینی کمتر وارد کشور می شود، افزود: در حال حاضر در این فروشگاه کفش چینی به فروش نمی رسد.

علی حسنی معتقد است به دلیل افزایش قیمت ارز، قیمت کفش چینی افزایش یافته و بازار فروش برای کفش های داخل بیشتر گرم شده است.

وی در پاسخ به این سئوال که کیفیت کفش های داخلی از علل تمایل مردم به خرید کفش داخل است یا نه، گفت: نه چون همان تولیدات در حال حاضر در استان عرضه می شود و افزایش قیمت ارز موجب کاهش واردات از چین شده است.

یک تولیدکننده نیز گفت: کارگاه های کوچک و بزرگ تولید کفش در گذشته رونق خوبی داشت، به دلیل واردات بی رویه کفش های چینی نامرغوب و ارزان قیمت برخی از این کارگاه ها تعطیل شدند.

وی افزود: بازار کفش پویایی گذشته را ندارد و آنچنان دچار رخوت و رکود شده است که دیگر انگیزه ای برای ادامه فعالیت در آن وجود ندارد.

وی با بیان اینکه قیمت مواد اولیه تولید کفش ثبات ندارد، افزود: این امر موجب تغییر گاه به گاه قیمت کفش و بیشتر موارد به افزایش قیمت منجر می شود.

*کالای چینی نامرغوب است

یک شهروند زنجانی نیز از خرید کالاهای ایرانی خبر داد و گفت: کالاهای چینی بی کیفیت موجب نارسایی های در بدن انسان می شود.

اعظم جعفری با بیان اینکه پا یکی از اعضای حساس بدن محسوب می شود، افزود: باید کفش مرغوب استفاده کرد تا از عوارض پس از آن از جمله کمر درد و پا درد در امان بود.

وی گفت: به نظر می رسد تولیدات داخلی اگر چه قیمت بالایی نسبت به کالاهای چینی دارد، اما از کیفیت بهتری برخوردار است.

گفتنی است، اگر چه بازار زنجان در سال های گذشته از وجود کفش های چینی رنج می برد، اما امسال به نظر می رسد به همان دلایلی که در این گزارش آمد، میزان ورود کالاهای چینی در بازار زنجان کاهش یافته است.

ورود کفش های چینی نامرغوب و ارزان قیمت، افزایش چند برابری مواد اولیه در مقایسه با پارسال و همچنین کمبود نیروی کار ماهر نسبت به چند سال گذشته از عوامل افت تولید کفش در زنجان است.

*ورود کالای چینی در زنجان کاهش یافته است

رئیس اتاق اصناف مرکز استان زنجان نیز با بیان اینکه در حال حاضر ورود کفش چینی در زنجان کاهش یافته است، افزود: در زنجان بازار کالاهای چینی رونق چندانی ندارد.

محمد کاوندی ادامه داد: تولیدکنندگان کفش زحمات بسیاری را متحمل می شوند که ورود کالاهای چینی سرمایه آنها را به خطر می اندازد.

وی افزود: افزایش قیمت مواد اولیه در زمینه تولید کفش مشکلاتی را برای تولیدکنندگان به وجود آورده است.

وی با اشاره به استقبال مردم زنجان از خرید کالاهای با کیفیت ایرانی تصریح کرد: حمایت های لازم از تولید کنندگان انجام می شود.

کاوندی با بیان اینکه حضور کالاهای چینی در کشور بیداد می کند، افزود: حضور کالاهای چینی موجب رکورد بازار در حوزه های مختلف شده است.

وی ادامه داد: کالاهای چینی صنایع دستی استان را نیز تحت الشعاع قرار داده و چاقو و چاقوسازی به عنوان هنر دست زنجانی ها نیز با این مشکل دست و پنجه نرم می کند.

این مسئول تصریح کرد: در حال حاضر ورود چاقوی چینی کاهش یافته است.

وی با بیان اینکه واحد نظارت و بازرسی این اتاق نظارت های لازم را انجام می دهد، افزود: در صورتی که کالایی از مبادی رسمی وارد کشور نشده باشد، برخوردهای لازم صورت می گیرد.

گفتنی است، تولید کفش در ایران به روش صنعتی و با اتکای به فناوری های روز از سال های ۱۳۳۰ تا۱۳۳۵ پایه گذاری و نخستین کارخانه کفش ماشینی به نام کفش مهشید و سپس واحد سه ستاره افتتاح شد.

باوجود این قدمت تاریخی و نیز کیفیت مرغوب کفش های تولید داخل، اینک واردات بی رویه رسمی و قاچاق از خارج از مرزها و خرید کفش های عمدتاً بی کیفیت خارجی توسط مردم روند تولید داخل در این عرصه را با مشکل مواجه کرده است.

واردات کفش چینی با آنکه به علت افزایش قیمت ارز کمتر شده است اما هنوز توانایی به خطر انداختن صنعت کفش را به نظر می رسد داشته باشد.

کمبود نیروی انسانی ماهر و متخصص در صنعت کفش، به روز نبودن تجهیزات تولید کفش و نداشتن سرمایه کافی از عواملی است که کیفیت محصولات داخلی را تحت تاثیر قرار داده است.

به نظر می رسد، افزایش کیفیت محصولات داخلی مردم را دیگر به سمت کفش های وارداتی سوق نمی دهد و صنعت کفش جان تازه ای می گیرد.

توجه به مسئولان به بازار صادرات کفش می تواند هم ارز وارد کشور کند و هم اشتغالزایی و تولید ملی را رونق بخشد.

پدیده قاچاق از دیگر مشکلات تولید کفش در داخل است که باید به صورت جدی از آن جلوگیری شود.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات