رییس پلیس مبارزه با مواد مخدر از کشف ۴۰۰۰ تن انواع موادمخدر در دهه ۹۰ خبر داد.

به گزارش افکارنیوز، سردارعلی مویدی با اشاره به اینکه کشور ما نسبت به سایر کشورها به دلیل مجاورت با افغانستان دارای آسیب پذیری بیشتری است گفت: بر اساس آمار سازمان ملل در سال ۲۰۰۱ تولید موادمخدر در افغانستان سالانه ۱۸۵ تن بود اما در سال ۲۰۱۳ تولید این مواد به ۶۵۰۰ تن در سال رسید.

وی افزود: این آمار را سازمان ملل اعلام کرده اما بر اساس برآوردها می توانیم بگوییم که آمار سالانه تولید موادمخدر در افغانستان به ۸۰۰۰ تن می رسد.

رییس پلیس مبارزه با موادمخدر در مورد عدم موفقیت در کاهش تقاضا عنوان کرد: در سه دهه گذشته رویکردمان در مورد موادمخدر مقابله ای بود و حتی پس از ابلاغ سیاستگذاری ها دستگاه هایمان آن گونه که باید فعالیت نکرده اند.

مویدی ادامه داد: همان طور که در بخش کاهش عرضه موفق بوده ایم مطمئنا در زمینه کاهش تقاضای موادمخدر نیز می توانیم موفق باشیم و در این راستا گام برداریم.

وی با استناد به افکارسنجی های انجام شده در مورد مصرف موادمخدر عنوان کرد: نقش خانواده در نابسامانی های مصرف موادمخدر بر اساس این افکار سنجی ۲۲ درصد، نقش فقر و بیکاری ۱۵ درصد، نقش دوستان ناباب ۱۳ درصد و نقش اعتیاد والدین ۱۵ درصد بود.

رییس پلیس مبارزه با موادمخدر افزود: فشار بیش از حد روی جوانان بر اساس این افکارسنجی ۱۰ درصد، کنترل اجتماعی ضعیف ۹ درصد، ضعف دینداری چهار درصد و دسترسی آسان به موادمخدر نیز چهار درصد برای نابسامانی های موجود در زمینه مصرف موادمخدر نقش داشته اند.

مویدی همچنین به افکارسنجی انجام شده سال گذشته معاونت ناجا در مورد اولویت برخورد با جرایم اجتماعی اشاره و اظهارکرد: بر اساس این افکارسنجی از مردم پرسیده شد که باید برخورد با کدامیک از جرایم اجتماعی در اولویت قرار گیرد که بیش از ۶۰ درصد مردم روی مبارزه با موادمخدر تاکید داشتند و بر همین اساس نیز فرماندهی ناجا سال گذشته برخورد با موادمخدر را در دستور کار قرار داد و به آن تاکید کرد.

رییس پلیس مبارزه با موادمخدر در پاسخ به اینکه چرا پلیس آن میزان که در مرزها به مبارزه با موادمخدر می پردازد در شهرها و فضای پارک ها فعال نیست؟ گفت: در مرزها به دلیل شرایط جغرافیایی، میزان نیروی کمتری برای مقابله با موادمخدر به کار گرفته می شود و بیشترین نیروها در شهرها و مسیرهای مبادله موادمخدر مورد استفاده قرار می گیرد و ناجا نیز در اولویت گذاری های خود بیشترین توجه را به کوچه، پس کوچه ها و نیز محلات داشته است.

وی در ادامه در مورد اینکه چگونه موادمخدر از مرزها به سلامت تا شهرهای کشور وارد می شود نیز اظهارکرد: اگر در این رابطه منظور مافیاست باید بگوییم که خوشبختانه در کشور ما مافیا برای مواد مخدر وجود ندارد و ساختارهای ما در این بخش ساختارهای قوی هستند اما اگر عنصری در این زمینه وجود داشته باشد باید به صورت موردی آن را بررسی کنیم.

مویدی همچنین در مورد چگونگی بکارگیری از موادمخدر مکشوفه گفت: گرمی از موادمخدر کشف شده از سیستم تعریف شده خارج از مسیر توزیع نمی شود و این مواد یا امحاء شده یا در بخش تولید مواد دارویی مورد استفاده قرار می گیرند.

وی یکی از شاهکارهای نظام جمهوری اسلامی ایران را مبارزه با موادمخدر دانست و اظهارکرد: توفیقات به دست آمده در کشورمان در زمینه مهار عرضه برای دنیا یک الگو تلقی می شود و همه اذعان دارند که ایران در جنگ تمام عیار با قاچاقچیان بین المللی قرار گرفته و این جنگ از نقطه صفر مرزی شروع شده و تا اقصی نقاط کشورمان وجود دارد.

رییس پلیس مبارزه با موادمخدر با اشاره به اینکه موادمخدر در بحث جنگ نرم اهداف بلندی را دنبال می کند تصریح کرد: در این جنگ جوانان و خاواده هدف اصلی هستند.

وی شرایط کشورمان را به دلیل مجاورت با افغانستان نسبت به سایر کشورها شرایطی خاص و متفاوت دانست و گفت: این شرایط جغرافیایی آسیب پذیری بیشتری را برای کشورمان ایجاد کرده و ما موافق با مهار عرضه و تقاضا به صورت مکمل هستیم.

مویدی افزود: مشکلی که هم اکنون وجود دارد این است که در حوزه مقابله با عرضه و تقاضا توازن لازم برقرار نیست هرچند که توانسته ایم در مرز مشترک مان با افغانستان انسداد خوبی ایجاد کنیم و موانع مستحکمی برقرار کنیم در حالی که تا دو دهه پیش کاروان های بزرگ به گونه ای بسیار آسان وارد کشور می شدند. بنابراین انسداد به گونه ای ایجاد شده که مسیر موادمخدر از افغانستان به مرزهایمان به حداقل رسیده است.

رییس پلیس مبارزه با موادمخدر با تاکید بر اینکه نزدیکی ما به کانون تولید موادمخدر در جهان نسبت به سایر کشورها شرایط متفاوتی ایجاد کرده اظهارکرد: اگر بتوانیم بخش کوچکی از مرز مشترکمان با افغانستان را نیز مسدود کنیم شاهد آثار نتیجه بخش آن در آینده خواهیم بود.

وی ادامه داد: ما در دنیا فقط در حوزه مهار عرضه موفق بوده ایم هرچند در عرصه پیشگیری در دهه اخیر اقدامات مفیدی انجام شده اما این موضوع نیازمند عزم و انسجام ملی است تا بتوانیم میان عرضه و تقاضا توازن ایجاد کرده و شاهد آسیب های آن در جامعه باشیم.

مویدی با بیان اینکه بر اثر مبارزه با موادمخدر ۴۰۰۰ شهید و ۱۲۰۰۰ جانباز بر جای مانده است، گفت: در چند دهه گذشته تعللی در مورد مبارزه با موادمخدر صنعتی داشتیم که در چند سال گذشته قوانین آن وضع شد و این فرصت از قاچاقچیان موادمخدر صنعتی گرفته شد تا بتوانیم به جد با آنها برخورد کنیم.

در این مناظره تلویزیونی با عنوان «راهکارهای مبارزه با موادمخدر» مستشار دیوان عالی کشور، معاون کاهش تقاضا و مشارکت های مردمی ستاد مبارزه با موادمخدر، یک عضو کمیسیون اجتماعی مجلس و یک جامعه شناس حضور داشتند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات