رحمانی فضلی:

دولت می تواند از طریق حمایت های قانونی و معنوی و هموار کردن مسیر فعالیت تشکل های مردمی حوزه مبارزه با مواد مخدر به آنها کمک کند، بنابراین وقتی تشکلی ایجاد می شود، نباید نگاه و توقعی از دولت و بودجه دولتی داشته باشد.

به گزارش افکارنیوز، عبدالرضا رحمانی فضلی در دیدار با جمعی از تشکل های مردمی حوزه مبارزه با مواد مخدر که در محل ستاد برگزار شد، با بیان این مطلب اظهار داشت: NGO ها اگر وابسته به حمایت و بودجه دولت شوند به جایی نمی رسند، لذا اولین توصیه من به تشکل های مردمی این است که خود را وابسته به دولت و بودجه های دولتی نکنند، کمک های دولت همچون سنوات گذشته ادامه دارد و در قبال کمک هایی که می کند، برنامه، اقدام و نتیجه می خواهد.

وی اظهار داشت: تشکل های مردمی به مباحث پیشگیری، درمان و اشتغال اهمیت زیادی می دهند و باید میان این سه هماهنگی مناسبی باشد و به هر سه آنها توجه وی‍ژه ای شود.

دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر در ادامه، بر گسترش تشکل های مردمی در حوزه مبارزه با مواد مخدر تاکید کرد و گفت: این تشکل ها هر چقدر متکی بر توانمندی های مردم باشند، بهتر و بیشتر نتیجه خواهند گرفت.

رحمانی فضلی افزود: بحث معتادان و اعتیاد، موضوعی است که اگر آن را دغدغه اصلی مردم بدانیم به معنای واقعی نیز، در مبارزه مواد مخدر باید از خود مردم و انجمن های خیریه کمک بگیریم در اینصورت موفق تر خواهیم بود، بنابراین باید تبلیغات عظیمی در خصوص کمک مردم به این حوزه انجام شود.

وی تصریح کرد: صدها حدیث و روایت در خصوص انجام امر خیر و حسنات وجود دارد و هر شخصی که در این حوزه با اتکا با این احادیث بخواهد فعالیتی بکند، کار خود را انسانی تلقی نمیکند بلکه آن را الهی می داند.

این مقام مسئول در ستاد ادامه داد: NGO ها باید خود را به چشمه جوشان اعتقاد فرهنگ و ملت این کشور نزدیک کنند و از ظرفیت روحانیت و علما در این حوزه بهره بگیرند؛ چرا که علما دارای سخن نافذ هستند و یک حرف آنها ممکن است تاثیر مثبتی روی فرد بگذارد.

رحمانی فضلی با اشاره به رویکرد وزارت کشور در این زمینه گفت: رویکرد این وزارتخانه، تقویت NGO ها است و بر این مبنا به آنها کمک می کند و بنده نیز معتقد هستم که در همه حوزه ها حتی مقابله نیز تشکل ها می توانند کمک کنند، چرا که با یک شبکه بین المللی روبرو هستیم که چرخش مالی آن دو هزار میلیارد دلار است.

وی با بیان اینکه اعتبارات تخصیص یافته دستگاه ها به NGO ها در مقابل کارهایی که آنها انجام می دهند زیاد نیست، گفت: دولت به تنهایی نمی تواند با مواد مخدر مبارزه کند، مردم هم باید وارد عرصه شوند چرا که آسیب های اجتماعی بدون کمک و مشارکت مردم حل نخواهد شد.

وی در پایان گفت: کشور ۳۴ سال در زمینه مبارزه با مواد مخدر کار کرده است و در این راه شهدای زیادی تقدیم نظام شده اند اما هنوز از فعالیت قاچاقچیان عقب هستیم؛ چرا که آنان از روش ها و شیوه های نوین و پیچیده استفاده می کنند و یک شبکه بین المللی آنان را مدیریت می کند، لذا ما نیز در این مبارزه باید از روش ها و فعالیت های علمی، نوین و پیچیده استفاده کنیم.

گفتنی است؛ در این دیدار نزدیک به ۲۰ تشکل مردمی حوزه مبارزه با مواد مخدر حضور داشتند و برخی از آنان از جمله همای رحمت، تولد دوباره، کنگره ۶۰، NA، آیین مهر، وفاق سبز، اترک و همیاران سلامت به بیان مشکلات خود خود پرداختند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات