وزیر آموزش و پرورش بار دیگر با انتقاد از اجرای عجولانه ۳-۳-۶، گفت: آن چیزی که در سال های اخیر با شتاب زدگی و عجولانه اجرا شد، استقرار تدریجی ساختار نظام آموزشی ۳-۳-۶ بود و مشکلاتی را برای آموزش و آموزش به وجود آورده است.

به گزارش افکارنیوز، علی اصغر فانی در هشتمین همایش تجلیل از مولفان و پدیدآورندگان مواد و رسانه های آموزشی با بیان اینکه اهمیت سازمان پژوهش و برنامه ریزی بر کسی پوشیده نیست، گفت: در سند تحول که به عنوان یک راهنمای موثر و قابل اتکا مطرح است، آن چه که در سال های اخیر باعث شده با شتابزدگی و عجولانه بخشی از این سند به صورت تدریجی اجرا شود، استقرار ساختار نظام آموزشی ۳-۳-۶ است و با توجه به اینکه این ساختار بستر و ظرف نظام آموزشی است، این حرکت عجولانه مشکلاتی را برای آموزش و پرورش و به تبع آن برای سازمان پژوهش ایجاد کرده است.

وی افزود: اصل سند، تحول مبتنی بر محتوا، روش ها، رویه ها و مقررات آموزشی است و ظرف محتوایی آن به سازمان پژوهش مربوط می شود، چرا که این سازمان متولی محتوای آموزشی است.

فانی تصریح کرد: سند تحول بنیادین بدون تامین سایر لوازم از جمله محتوا، عملیاتی و اجرایی نمی شود، در حالی که اجرای این سند در بخش ساختار از میانه یعنی از ششم ابتدایی آغاز شده است. ضمن آنکه سازمان پژوهش در این دو سال مجبور بوده برای دو پایه تحصیلی محتوا تدوین کند.

وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: دو سال پیش که بحث استقرار ۳-۳-۶ در شورای عالی انقلاب فرهنگی مطرح شد، نظر من این بود که تغییر ساختار از اول ابتدایی آغاز شود و سال به سال ضمن استقرار ساختار جدید، محتوای آموزشی نیز تغییر کند. اما دوستان گفتند با این روش استقرار نظام ۱۲ سال طول می کشد و باز تاکید کردم که تحول ساختار آموزشی یک کشور ممکن است سال های سال طول بکشد اما با اجرای عجولانه ۳-۳-۶، شاهد فشارهای کاری فراوان به سازمان پژوهش برای تامین محتوا بودیم.

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه ناگزیریم ۳-۳-۶ را ادامه دهیم، گفت: همزمان با اجرای این طرح، باید اصلاحات ساختار انجام شود و معتقدم این ساختار تنها با محتوا و معلم کامل خواهد شد، چرا که تحول در نظام آموزشی کشور، تحول در معلم است.

فانی با بیان اینکه پس از تدوین و تصویب سند، مرحله دوم آن یعنی عملیاتی کردن سند مغفول واقع شده، گفت: تا دو سال آینده نقشه راهی را برای عملیاتی کردن سند تدوین خواهیم کرد تا بندهای سند را اجرایی کنیم.

وی تاکید کرد: تا زمانی که نقشه عملیاتی کردن سند تدوین نشود، نمی توانیم ادعا کنیم سند تحول بنیادین را اجرا کرده ایم.

وزیر آموزش و پرورش در ادامه گفت: در حال حاضر تعدادی از معلمان پایه ششم بدون تخصص در این پایه مشغول تحصیل هستند، لذا ایراداتی که گاهی به سند وارد می شود، ممکن است از نبود آگاهی نسبت به برنامه سند باشد؛ یعنی کسانی که آن را اجرا می کنند.

فانی ابراز امیدواری کرد که با کمک فرهنگیان و معلمان و همچنین مسئولان و مدیران مشکلات فعلی آموزش و پرورش انجام شودو گفت: به ویژه در بخش نیروی انسانی، آماده سازی این نیروها و تدوین مقررات آموزشی و آیین نامه ها به ویژه در پایه ششم و هفتم که در حال حاضر بخشی از این مشکلات را تشکیل می دهند، باید بتوان در آینده در رفع آنها بستر مناسبی را برای اجرای سند فراهم کرد.

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه به علت نداشتن نقشه راه، دچار این بلاها شدیم، گفت: سند تحول محدود به ایران ۱۴۰۴ نمی شود و سند ارزشمندی است که می خواهد آموزش و پرورش را در طراز جمهوری اسلامی ایران معرفی کند. لذا ممکن است اجرای کامل برنامه های سند سال ها به طول بیانجامد، اما آنچه که مهم است تدوین نقشه راه برای اجرایی کردن سند تا دو سال آینده است.

وی ادامه داد: با اجرای بخشی از برنامه سند درس ملی گام هایی برداشته شده و امیدواریم سازمان پژوهش گام های دیگری را در این رابطه بردارد. ضمن آنکه سوق دادن کتاب ها به سمت چند تالیفی به ویژه در دوره متوسطه یکی از مهم ترین برنامه هاست که باید آغاز شود.

فانی افزود: شعار چند تالیفی از سال ها پیش عنوان شده اما آنچنان که باید چند تالیفی آغاز نشده است و معتقدم کتاب های متوسطه به ویژه در پایه دوم باید با بهره گیری از چند تالیفی تدوین شود.

وزیر آموزش و پرورش به مسئولین سازمان پژوهش و برنامه ریزی یادآوری کرد: برای ورود به دوره چند تالیفی باید سازوکارهای آن را فراهم کرده و با احتیاط وارد آن شوند. ضمن آنکه می توان ۲۰ درصد از محتوا را نیز به استان ها واگذار کرد.

وی در ادامه با اشاره به دفتر تکنولوژی آموزشی، گفت: این دفتر می تواند در سند تحول موثر باشد و باید اقداماتی صورت بگیرد که هوشمندسازی مدارس و تکنولوژی آموزشی به یکدیگر نزدیک شده و با تقویت هم به سمت کیفی کردن آموزش و پرورش بروند. چرا که این اقدام از هرز رفتن منابع در آموزش و پرورش جلوگیری می کند.

فانی همچنین ادامه داد: سازمان پژوهش باید تبدیل به سازمان یادگیرنده با تعریف این سازمان شود و در این رابطه باید از توانمندی حوزه و دانشگاه برای غنا بخشی به کتاب های درسی بهره مند شویم.

وزیر آموزش و پرورش تاکید کرد: کتاب درسی یک سند ملی است و سازمان پژوهش و برنامه ریزی باید تلاش کنند تا این کتاب ها فاقد غلط باشد.

وی گزارش اخیر صداوسیما را در خصوص غلط های کتاب درسی یک تذکر برای سازمان پژوهش برشمرد و گفت: به دنبال این هستیم که کار بدون غلط تولید کنیم و علی رغم اینکه فشارهای کاری زیادی برای سازمان وجود دارد، اما باید کیفیت کار مد نظر باشد.

فانی گفت: چه بخواهیم چه نخواهیم هر سال برای دو پایه باید کتاب جدید تالیف کنیم و راه برگشتی نیز نداریم. لذا باید نیروها را در این زمینه تجهیز کنیم تا کتاب های درسی ما فاقد غلط باشد.

وزیر آموزش و پرورش تاکید کرد: باید به گونه ای برنامه ریزی شود که کتاب های سال تحصیلی ۹۳ تا شهریور ماه آماده شده و در اختیار معلمان قرار بگیرد. لذا نیازمند یک تقویم زمانی دقیق با پیش بینی یک ماه برای امور پیش بینی نشده هستیم و باید در موعد مقرر یعنی اول شهریور ماه تمامی کتاب ها آماده باشد.

وی همچنین تاکید کرد: ضمن برنامه ریزی برای آماده سازی کتاب ها، باید تمام مراحل علمی تدوین کتاب به طور کامل رعایت شود.

فانی تدوین بسته های آموزشی را یک نقطه قوت برشمرد و گفت: این طرح یک اقدام ارزشمندی است و باید در یک برنامه پنج ساله برای همه کتاب های درسی بسته آموزشی تولید کنیم.

وزیر آموزش و پرورش گفت: با توجه به اینکه سیل جمعیت دانش آموزی از ۱۹ میلیون نفر به ۱۲ میلیون و ۱۴ هزار نفر کاهش یافته و در این مدت امکانات آموزشی و فضا ۱.۵ برابر شده است. لذا باید به سمت کیفی سازی برنامه ها حرکت کنیم و استراتژی و راهبرد امروز آموزش و پرورش، ارتقای کیفیت باشد.

وی تصریح کرد: کیفیت بخشی کتاب های درسی، اولویتی است که حلقه اول آن در سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی است و باید به عنوان مهم ترین دستگاه که تولید فکر در جامعه می کند، به این امر مهم توجه داشته باشد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات