یک متخصص طب سنتی توصیه کرد: در ایام آلوده هوا بهتر است مواد غذایی دارای ویتامین A، E و C مصرف شود. غلات سبوس دار مانند نان سنگک، ریه را تقویت می کند و گوشت ماهی و پرنده نیز در جذب اکسیژن و خنثی کردن آلرژن های محیطی مؤثر هستند.

به گزارش افکارنیوز، مریم مقیمی در مورد تغذیه از دیدگاه طب سنتی برای کاهش عوارض آلودگی هوا گفت: از دیدگاه طب سنتی برای کم کردن اثرات آلودگی، بدن باید پاک شود. بنابراین اگر فردی به عنوان مثال دچار بیماری یبوست شده باشد برای آنکه آلودگی بر وی تأثیر بدی نگذارد ابتدا باید بیماریش درمان شود چون آلودگی هوا اثرات بیشتری بر این فرد می گذارد.

وی تصریح کرد: بنابراین ابتدا باید بدن پاک شود یکی از راه های پاک شدن بدن، رفع یبوست است که خوردن انجیر خشک که کمی در آب و عسل خیس شده قبل از ناهار توصیه می شود.

مقیمی ادامه داد: همچنین فرد اگر دچار مشکلات گوارشی و هضم نامناسب باشد به پزشک مراجعه کند تا دفع و هضمش بهبود یابد.

ویتامین ها دشمن سرطانهای ناشی از آلودگی هوا

این متخصص طب سنتی تصریح کرد: اما به طور کلی توصیه ای که در ایام آلوده هوا می شود این است که مواد غذایی دارای ویتامین A، E و C توصیه می شود چرا که این ویتامین ها فرد را در برابر سرطان های ناشی از آلودگی هوا حفظ می کند.

وی افزود: ویتامین A در خیار، کره، کرفس، گوجه فرنگی، هویج، تره، پیازچه و اسفناج وجود دارد و ویتامین E در انواع آجیل ها مانند بادام و فندق و در روغن های گیاهی مانند روغن جوانه گندم، ذرت و زیتون یافت می شود.

این استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: ویتامین C نیز در مرکباتی مانند گوجه فرنگی و میوه ها و همچنین در سبزیجاتی مانند تره، شوید، جعفری و نعناع وجود دارد.

نان سنگگ جلوی تخریب ریه را می گیرد

مقیمی گفت: ترکیبات مواد معدنی مانند سلنیوم در غلاتی که سبوس دار هستند مانند نان سنگک و نان جو توصیه می شود چراکه جلوی تخریب سلول های ریه را می گیرد.

این متخصص طب سنتی ادامه داد: غذاهای کلسیم دار مانند شیر و لبنیات و برخی خشکبار مانند پسته، بادام، کشمش و انجیر در این ایام توصیه می شود و حتی برخی از این خشکبار ها مانند انجیر خشک بیشتر از شیر کلسیم دارند و کلسیم جذب فلزات سنگین را سخت می کند.

غذاهای منیزیم دار تنفس را بهبود می بخشد

وی افزود: غذاهای منیزیم دار مانند غلات و سبزیجات در بهبود تنفس افراد نقش بسزایی دارد و سبزیجاتی مانند اسفناج و کلم به دلیل اینکه جلوی تشکیل شدن رادیکال های آزاد را می گیرد از جذب مواد آلاینده جلوگیری می کند.

غذاهایی که آلرژن های محیطی را کم می کند

مقیمی گفت: همچنین آنزیم Q۱۰ که در گوشت ماهی، پرنده و بادام زمینی وجود دارد در جذب اکسیژن و خنثی کردن آلاینده ها و آلرژن های محیطی مؤثر هستند.

این متخصص طب سنتی گفت: مصرف تمام این اقلام می تواند در یک وعده غذایی گنجانده شود به عنوان مثال در وعده صبحانه افراد می توانند بادام و انجیر را مصرف کنند و در هنگام صرف شام نیز از سبزیجات پخته و خشکبار استفاده کنند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات