نقاشی «فرانسیس بیکن» از چهره ی دوست هنرمندش «لوسین فروید» با فروش ۱۴۲ میلیون دلاری، رکورد جدیدی را در جهان حراجی ها برجای گذاشت

به گزارش افکارنیوز ، نقاشی سه پاره ی فرانسیس بیکن در حراجی نیویورک «کریستی» به قیمت باورنکردنی ۱۴۲ میلیون دلار خریداری شد و رکورد تابلوی «جیغ» شاهکار ماندگار «ادوارد مونش» را پشت سر گذاشت.

گرانقیمت ترین نقاشی به حراج رفته ی جهان «اتودی از لوسین فروید» نام دارد و در سال ۱۹۶۹ خلق شده است.

به گزارش بی بی سی، «کریستی» پس از تنها شش دقیقه این اثر را به قیمت ۱۴۲ میلیون دلار (۱۰۶ میلیون یورو) به فروش رساند و رکورد ۱۲۰ میلیون دلاری «جیغ» را جابه جا کرد. پیش بینی می شد نقاش بیکن حدود ۸۵ میلیون دلار ارزش داشته باشد.

به گفته ی کارشناسان هنری، این نقاشی سه پاره یادگاری است از رابطه ی بیکن و فروید و ادای احترامی است به ارتباط خلاقانه و احساسی دو هنرمند بزرگ دنیای نقاشی. فرانسیس بیکن و لوسین فروید از سال ۱۹۴۵ با هم آشنا شدند. این دو دوست های نزدیکی بودند که بارها از همدیگر نقاشی خلق کردند تا اینکه در دهه ۱۹۷۰ رابطه شان به سردی گرایید.

سه تکه ی این تابلو بین سال های ۱۹۷۲ و ۱۹۷۱ در پاریس نمایش داده شدند و در اواسط دهه ی ۱۹۷۰ از یکدیگر جدا شدند. سال ۲۰۱۱ تابلوی کوچک تری که آن هم در سه پاره چهره فروید را نشان می داد، به قیمت ۲۳ میلیون دلار به فروش رسید.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات